Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, a.petroulaki said:

οι αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους εξυπηρετούν όλη την πολυκατοικία!

  Και προφανως,

θα απανταμε  με υποθεσεις, οσο δεν ξερουμε τι αυθαιρεσιες εχουν γινει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω την περίπτωση ισογείου καταστήματος με ΟΑ του 1967, στο οποίο η μόνη αυθαιρεσία είναι η προσθήκη δύο παραθύρων και άλλη διαρρύθμιση . Σκεφτόμουν να κάνω υπαγωγή Κατ1 με μια λοιπή παράβαση και να ανεβάσω την κάτοψη αποτύπωσης με την σημερινή διαρρύθμιση, ώστε να την έχω διορθωμένη για ΗΤΚ.

1) Θυμάστε σε ποια εγκύκλιο ξεκαθάρισε ότι στην ΚΑΤ1 μπαίνουν και καταστήματα ( υπηρεσίες) εφόσον η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικίες;

είναι σωστό το σκεπτικό μου, ή προτείνετε να το βάλω κατ2;

2) το άνοιγμα των δύο παραθύρων που βάζω στην λοιπή παράβαση πρεπει να αποδείξω παλαιότητα; γιατί δεν έχω κανένα αποδεικτικό πότε έγιναν ( επίσημο έγγραφο) ή δεν έχει σημασία ως μικρή αυθαιρεσία;

 

Σας ευχαριστώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, για την κατ.1 που θες να δηλώσεις, θα δεις το άρθρο 96, το αναλύει παραπάνω στην Εγκ.2. Ουσιαστικά θες χρήση κατοικία στο 50% του κτηρίου (νόμιμα + αυθαίρετα). Αν είναι έτσι το προχωράς, για την παλαιότητα δες το άρθρο 87, θα το πας με τρόπο κατασκευής, χρονολογία υλικών κλπ, γίνονται και αυτά δεκτά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, akis73 said:

Γειά σου, για την κατ.1 που θες να δηλώσεις, θα δεις το άρθρο 96, το αναλύει παραπάνω στην Εγκ.2. Ουσιαστικά θες χρήση κατοικία στο 50% του κτηρίου (νόμιμα + αυθαίρετα). Αν είναι έτσι το προχωράς, για την παλαιότητα δες το άρθρο 87, θα το πας με τρόπο κατασκευής, χρονολογία υλικών κλπ, γίνονται και αυτά δεκτά.

Καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ότι η υπαγωγή γίνεται για τα επιπλέον κουφώματα, δεν έχω υπέρβαση δόμησης και στην εγκύκλιο 2 άρθρο 87 αναφέρεται στην απόδειξη παλαιότητας για "σοβαρές" αυθαιρεσίες. Αν τα κουφώματα έχουν αντικατασταθεί με νεότερα μετά από τόσα χρόνια, δεν μπορώ να τα βάλω <75..... Έχει σημασία η παλαιότητα στην λοιπή παράβαση; Πρέπει υποχρεωτικά να τα βάλω έως 2011 με ευθύνη του ιδιοκτήτη και ΚΑΤ4; μήπως είμαι υπερβολικός;;;;

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σε 2όροφη οικοδομή εντός οικισμού, η οποία έχει κατασκευαστεί το '70, υπάρχουν διάφορες αυθαιρεσίες προς τακτοποίηση.

Το μέγιστο ύψος 2όροφων οικοδομών, βάσει όρων δόμησης στη περιοχή, είναι 7,50μ. Παρόλ' αυτά στην παραπάνω οικοδομή έχει κατασκευαστεί απόληξη κλιμακοστασίου (με κεκλιμένη οροφή). Μαζί με την απόληξη, το ύψος της οικοδομής ανέρχεται στα στα 9,65μ.

Καταρχήν ήθελα να σας πω ότι στην άδεια η απόληξη δεν απεικονίζεται και βάσει αδείας το ύψος της οικοδομής είναι 6,90 ενώ βάσει μετρήσεων μου είναι 7,50μ (χωρίς την απόληξη). Επομένως υπάρχει ήδη αυθαιρεσία με το υλοποιημένο ύψος.

Η αυθαιρεσία που αφορά την απόληξη κλιμακοστασίου τακτοποιείται κι αυτή ως κατηγορία 1 λόγω παλαιότητας, σωστά?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ghiaxio said:

δεν έχω υπέρβαση δόμησης και στην εγκύκλιο 2 άρθρο 87 αναφέρεται στην απόδειξη παλαιότητας για "σοβαρές" αυθαιρεσίες. Αν τα κουφώματα έχουν αντικατασταθεί με νεότερα μετά από τόσα χρόνια, δεν μπορώ να τα βάλω <75.....

Γειά και πάλι, τα κριτήρια για την παλαιότητα είναι τα ίδια για όλα τις αυθαιρεσίες, δεν υπάρχει σοβαρές και...ασόβαρες. Όμως αρχικά μιλούσες για προσθήκη νέων κουφωμάτων και τώρα μιλάς για αντ/ση; Η αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα δεν είναι καν αυθαιρεσία. Από την άλλη αν έχουν γίνει νέα σε άλλες θέσεις και έχουν γίνει μετά το '75 προφανώς δεν μπορούν να δηλωθούν ως κατ.1.

 

1 ώρα πριν, the_topo said:

Η αυθαιρεσία που αφορά την απόληξη κλιμακοστασίου τακτοποιείται κι αυτή ως κατηγορία 1 λόγω παλαιότητας, σωστά?

Η απόληξη τακτοποείται ως 1 ΛΠ και αν έχει προ του '75 προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα να δηλωθεί ως κατ.1. Αν δεν έχεις υπερβεί το μέγιστρο επιτρ. ύψος όπως περιγράφεις, θα μπορούσες και την ΥΥ να την δηλώσεις ως ΛΠ.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, akis73 said:

Γειά και πάλι, τα κριτήρια για την παλαιότητα είναι τα ίδια για όλα τις αυθαιρεσίες, δεν υπάρχει σοβαρές και...ασόβαρες. Όμως αρχικά μιλούσες για προσθήκη νέων κουφωμάτων και τώρα μιλάς για αντ/ση; Η αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα δεν είναι καν αυθαιρεσία. Από την άλλη αν έχουν γίνει νέα σε άλλες θέσεις και έχουν γίνει μετά το '75 προφανώς δεν μπορούν να δηλωθούν ως κατ.1.

Καλησπέρα και πάλι, προφανώς δεν το εξήγησα σωστά, δεν έχω κάποιο αποδεικτικό παλαιότητας, τα δύο παράθυρα δεν φαίνονται στην κάτοψη αδειας ούτε στην κάτοψη σύστασης και ίσως στην πορεία των χρόνων με κάποια ανακαίνιση να αντικαταστάθηκαν . Δεν είναι ξύλινα παλιά κουφώματα. Αν δεν μπορώ να το αποδείξω βάζω την λοιπή παράβαση ως ΚΑΤ 4; Και την κατηγορία της όλης υπαγωγής <75 ή < 83; Εναλλακτικά θα μπορούσα να βγάλω μια ΕΕΜΚ για τα παράθυρα αυτά αντί της υπαγωγής; Νομίζω πως η υπαγωγή είναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα τελικά σε προβληματίζει η παλαιότητα. Αν τα κουφώματα είναι προ του ΄75 αλλά γράφεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αν πάρει το χειρότερο σενάριο, ότι δηλ. γίνανε πριν το '11 τότε βάλτα κατ.4, διαφορετικά 1/2 όπως γράφεις. ΕΕΔΜΚ δεν χρειάζεται, γιατί γίνανε προφανώς πριν το '11 αλλά έτσι βγαίνουμε και εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.