Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

(από μεταφορά)
Καλησπέρα
 
Με το Ν.4495/2017 οι οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις ανήκουν στην κατηγορία 3
 
''γ) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3:
 
Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις: Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του παρόντος νόμου:
ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου''
 
Στην αρχή αναφέρεται ότι οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου και μετά αναφέρεται ότι εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270) δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου
Ο οικίσκος που βρίσκεται μέσα σε αγροτεμάχιο πελάτη μου έχει τις συγκεκριμένες διαστάσεις (εμβαδόν 5 τ.μ. και 2 μ. ύψος)
Για να μεταβιβαστεί το ακίνητο πρέπει να γίνει τακτοποίηση του οικίσκου;
Τι βεβαίωση νομιμότητας θα πρέπει να εκδοθεί για να τη δεχτεί ο συμβολαιογράφος;
Επίσης το σύστημα διαχείρισης δηλώσεων στην κατηγορία 3 βγάζει πρόστιμο 200 ευρώ και όχι παράβολο 250 ευρώ

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Βάζω παραβάσεις κατηγορίας 3 και το σύστημα μου βγάζει πρόστιμο κ.χ. 200ευρώ και όχι μόνο το παράβολο. Εχει κάποιος συνάδελφος τρέξει δήλωση με παραβάσεις κατηγορίας 3 μόνο στον 4495/17?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει σε πολλά θέματα. Το σύστημα κατά τον υπολογισμό των προστίμων εφαρμόζει αυτόματα την έκπτωση 20% του 1ου εξαμήνου.

Ωστόσο αν το μόνο που έχετε στη δήλωση είναι μια παράβαση κατηγορίας 3, αν προχωρήσετε σε υπαγωγή θα δείτε ότι θα σας βγάλει να πληρώσετε το παράβολο των 250 ευρώ και αυτό γιατί είναι το μίνιμουμ ποσό που πρέπει να πληρωθεί για οποιαδήποτε υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι >20% και επομένως δεν είσαι ΚΑΤ.3,  τότε εφαρμόζεται το αρ.100.5 (περίπτωση που δεν εμπίπτει στο ΠΑΡΑΡΤ.Α΄ και δεν αντιστοιχεί σε χώρο)...

άρα χρεώνεται αναλυτικά για το εμβαδόν φύτευσης που λείπει.

Η κατηγορία έχει να κάνει με τα ποσοστά Υ.Δ, Υ.Κ, Υ.Υ,  που όπως φαίνεται δεν έχεις....

γιατί λοιπόν να πάει ως ΚΑΤ.5 ?  

Επιλέγεις ΚΑΤ.4

Link to comment
Share on other sites

Το ιειε) της κατηγορίας 3 αφορά και το ύψος σωστά? Άρα όπως το καταλαβαίνω εγώ ακόμα κι αν ξεπερνάμε το επιτρεπόμενο της περιοχής εντός του εύρους του 5% μπορούμε να κάνουμε χρήση της κατηγορίας 3. Όταν το κτίριο έχει και υπόγειο, το 5% επί ποιας πλευράς υπολογίζεται? Από το φύσικο ή διαμορφωμένο έδαφος μέχρι το ανώτερο σημείο ή από την πλάκα θεμελίωσης του κτιρίου μέχρι το ανώτερο σημείο? Λογικά το δεύτερο έτσι? Ρωτάω γιατί έχω περίπτωση που είμαι οριακά.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι- γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας

έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 89,

 

Το ιειε) λέει για περίγραμμα και επιφάνεια. 

Νομίζω εννοεί διαστάσεις του περιγράμματος και την επιφάνεια.

Δεν νομίζω να περιλαμβάνει και ύψος. 

Συνδέει τις δυο παραμέτρους που βάζει , δηλ. των διαστάσεων και του περιγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι, και το ύψος διάσταση θεωρείται. 3D είναι το κτίριο. Έχω την εντύπωση ότι στον 4178 υπήρχε μια διευκρινιστική που το αποσαφήνιζε αυτό κι έβαζε και το ύψος στο παιχνίδι, δεν θυμάμαι όμως που ακριβώς αναφερόταν. Αν το θυμάται κάποιος συνάδελφος ας μας ενημερώσει.

edit Το βρήκα, είναι η ερωταπάντηση 6 του Υπεκα:

Στις  εξωτερικές  διαστάσεις  του  περιγράμματος  του  κτιρίου  ή  της  αυτοτελούς ιδιοκτησίας συμπεριλαμβάνεται και η διάσταση του ύψους (Παρ.Γ Κατηγορία 3 εδάφιο ιστ);

Ναι, στις  εξωτερικές  διαστάσεις  του  περιγράμματος  του  κτιρίου συμπεριλαμβάνεται και η διάσταση του ύψους.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ερωτο απάντηση (δηλαδή μια γνώμη) του άλλοτε help desk ήταν αυτή και με την ερμηνεία που έδωσε τότε, δεν συμφώνησα.

Το ύψος αποτελεί διάσταση, όμως η κατηγορία 3 αναφέρει "περίγραμμα" . Συμφωνώ με το συνάδελφο karanus

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.