Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Μόλις τώρα, Ιουλιανός said:

@freecat

Όχι, θα είναι σε άλλο φύλλο καταγραφής με την κατηγορία στην οποία ανήκει.

Συμφωνώ κι εγώ. Απλά επειδή παλιότερα υπήρχε διαφωνία αν το σύστημα μας άφηνε να προχωρήσουμε σε συνήπαρξη 4 και 5 μόνο σε περίπτωση διαφορετικών ιδιοκτησιών, είπα να ρωτήσω. Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πού κάνει λάθος ο Ιουλιανός και καταψηφίστηκε. Σωστό είναι να μπει μόνο το λεβητοστάσιο κατ. 5 σε δικό της ΦΚ. Το πρόβλημα είναι ότι στο παρόν δεν μπορεί να γίνει δήλωση κατηγορίας 5 και το λεβητοστάσιο δεν μπορεί να μείνει εκτός ρύθμισης. Υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, tettris said:

Δεν μπορώ να καταλάβω πού κάνει λάθος ο Ιουλιανός και καταψηφίστηκε. Σωστό είναι να μπει μόνο το λεβητοστάσιο κατ. 5 σε δικό της ΦΚ. Το πρόβλημα είναι ότι στο παρόν δεν μπορεί να γίνει δήλωση κατηγορίας 5 και το λεβητοστάσιο δεν μπορεί να μείνει εκτός ρύθμισης. Υπάρχει κάτι άλλο;

Το ακίνητο έχει δηλωθεί ήδη από το 2018 και ειναι περαιωμένο ως ακίνητο κατηγορίας 5. Υπάρχει λάθος υπολογισμός της κατηγορίας προφανώς και πρέπει να ξανανοίξει η δήλωση. Θεωρείτε ότι θα έχουμε πρόβλημα με την αλλαγή κατηγορίας στις καρτέλες;

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση στο προηγούμενο μήνυμά μου: Βασικά έτσι απλά δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα. Αν δεχόμαστε ότι σαν ειδική περίπτωση ανεξάρτητης κατασκευής, που δεν γίνεται να πάει κατ4, μπορεί να μπει μόνο του το λεβητοστάσιο στην κατ. 5 σε ένα ΦΚ, τότε ΟΚ. Βέβαια σαν επιφάνεια θα επηρεάσει και την κατηγοριοποίηση (έλεγχος ποσοστών υπέρβασης) των υπόλοιπων αυθαιρεσιών. Τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά αν ενιαία κατασκευή που έμπαινε στο προκήπιο και ακόμα και αν δεν έβγαζε ποσοστό ΥΔ > 40% κλπ, πάλι δεν θα μπορούσε μέρος της να μπει στην κατ. 4.

Για τη νέα ανάρτηση του freecat: Δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Ακόμα και το ανάποδο θα μπορούσε να γίνει εφόσον η υπαγωγή έγινε πριν τον Οκτ του '20.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, freecat said:

Το ακίνητο έχει δηλωθεί ήδη από το 2018 και ειναι περαιωμένο ως ακίνητο κατηγορίας 5. Υπάρχει λάθος υπολογισμός της κατηγορίας προφανώς και πρέπει να ξανανοίξει η δήλωση. Θεωρείτε ότι θα έχουμε πρόβλημα με την αλλαγή κατηγορίας στις καρτέλες;

Αν η δήλωση ειναι πριν τις 30/9/20 θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα, ακόμα περισσότερο αν ειναι του '18 όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

@tettris

Ακριβώς γι’ αυτό μπορεί να ενταχθεί μόνο το λεβητοστάσιο στην κατηγορία 5.
Διότι είναι ανεξάρτητη κατασκευή.
Προφανώς, όταν μία κατασκευή εισέρχεται στο προκήπιο άνω των 20 εκ. δεν μπορεί να έχει ένα τμήμα στην 4 και ένα στην 5 —κατατάσσεται στην κατηγορία 5.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, akis73 said:

Αν η δήλωση ειναι πριν τις 30/9/20 θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα, ακόμα περισσότερο αν ειναι του '18 όπως λες.

θεωρητικά κι εγω υποθέτω οτι μπορώ να κανω όποια αλλαγή θέλω σε μια τέτοια δήλωση (από το να προσθέσω καρτέλες μέχρι να αλλάζω κατηγορίες), αλλά πρακτικά δεν ξέρω αν έχουν αντιμετωπίσει συνάδερφοι πρόβλημα με το σύστημα και με αγχώνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει από κατ. 4 σε 5 και στην αποθήκευση δεν παραπονέθηκε το σύστημα. Δεν το έχω ωστόσο προχωρήσει σε οριστική ακόμα, για να είμαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, tettris said:

Έχω αλλάξει από κατ. 4 σε 5 και στην αποθήκευση δεν παραπονέθηκε το σύστημα. Δεν το έχω ωστόσο προχωρήσει σε οριστική ακόμα, για να είμαι 100% σίγουρος.

και το helpdesk ΤΕΕ ακριβοθώρητο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.