Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σωστά δεν έγραψα όλα τα απαραίτητα στοιχεία.  Η Ο.Α. είχε εκδοθεί για 56,10 δόμηση και κάλυψη και ύψος κτίσματος 3μ. (Σε γεωτεμάχιο 6 στερεμάτων, αρτιο και οικοδομήσιμο το 1990 που εκδόθηκε η Ο.Α.)

Η πραγματικότητα είναι Δόμηση και Κάλυψη 63,80 τ.μ. ύψος 3,20μ και απόσταση από τα όρια 6μ.

Η κατασκευή έγινε το 1990 οπότε δε μπορεί να πάει κατηγορία 1/2. 

Οποτε πάει κατηγορία 5? 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά επειδή και όπως το περιγράφεις υπάρχει και αυθαίρετη προσθήκη χώρου, το πράγμα περιπλέκεται. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι μόνο αν ανεβάσεις σχήμα θα βγει κάποια άκρη.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2023 at 5:06 ΜΜ, elazaria said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω ένα αυθαίρετο σε οριστική υπαγωγή, κατηγορίας 5. Θέλω να το γυρίσω σε υπαγωγή για να προσθέσω κάποια τετραγωνικά. Το πρόστιμο δεν αυξάνεται περισσότερο από 20%. ούτε τα ποσοστά δόμησης, κάλυψης κλπ. Καθότι η κατηγορία 5 δεν υφίσταται, μπορώ να το κάνω ή αν το γυρίσω πίσω θα μείνει όλη η υπόλοιπη τακτοποίηση στον αέρα;

έστειλα το ερώτημά μου στο Τεε στα κεντρικά κ μου απάντησαν ότι εφόσον έχω ημερομηνία υπαγωγής πριν από την κατάργηση της Κ5 την έχω κατοχυρώσει και μπορώ να το γυρίσω πίσω, να γίνει επαναυπολογισμος χωρίς κανένα πρόβλημα. εφόσον δεν έχω κ πρόβλημα με το 20% για να χρειαστεί ΣΥΠΟΘΑ δεν υπάρχει κάποιο "κόλλημα". 

  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, akis73 said:

Τελικά επειδή και όπως το περιγράφεις υπάρχει και αυθαίρετη προσθήκη χώρου, το πράγμα περιπλέκεται. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι μόνο αν ανεβάσεις σχήμα θα βγει κάποια άκρη.

Παρακάτω επισυνάπτω ένα απόσπασμα του τοπογραφικού, πιστεύω να βοηθήσει. 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-01-31 133218.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι ,δύο ερωτήματα 1.η παραβίαση πρασιάς σε πάει αυτόματα κατ.5?? και 2.Αν η αυθαίρετη κατασκευή προυπήρχε της θεσμοθέτησης πρασιάς στο οικόπεδο ,δηλώνω παράβαση πρασιάς?(οικόπεδο εκτός σχεδίου που αργότερα μπήκε στο σχέδιο και προβλέπεται πρασιά)

Link to comment
Share on other sites

δες αυτά:

Αρθ.96, κατ.5: Αυθαίρετες κατασκευές εντός προκηπίων, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1, 2 ή 3, υπάγονται στην κατηγορία 5 και δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να εξαιρεθούν οριστικά της κατεδάφισης. (βάσει Εγκ.2/31.5.2019)

Αρθ.96, κατ.4: Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές, εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου κατά περισσότερο από είκοσι (20) εκατοστά. (αλλαγή με Ν.4759/2020) 

Ο νόμος επίσης λέει: Τα μεγέθη συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή ή αυτούς που ίσχυαν κατά την ημερομηνία έκδοσης της οικοδομικής άδειας.

Άρα μάλλον εξαρτάται από το αν το ακίνητό σου είχε άδεια εξαρχής. Ωστόσο αν παραβιάζεται η τωρινή πρασιά, σαν εκτός σχεδίου (μς άδεια ή χωρίς) λογικά θα παραβιαζόταν και η απαιτούμενη απόσταση από τα όρια (συνήθως είναι μεγαλύτερη από την πρασιά).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση,υπήρχε Ο.Α.του 83 σαν εκτός σχεδίου  Π.Δ.78,που το έδειχνε σε άλλη θέση.Το 91,γίνεται σχέδιο στη περιοχή και δημιουργούνται ΟΤ και δρόμοι στο αρχικό οικόπεδο καί πρασιά 3μ σε οικόπεδα μεγαλύτερα των 600τμ.,οπως αυτό που περιελαβε πλέον το υφιστάμενο.Το  93 εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης του υπογείου  στο υφιστάμενο κτίριο του 83 και προσθήκες.Το νέο τοπογραφικό του 93 -χωρίς συντεταγμένες και με το οποίο εχει συσταθε΄κ κάθετη-απέχει απο την πραγματικότητα ,με λαθος θέση του υφιστάμενου κτιρίου ,των Ο.Γ.κ Ρ.Γ. κ της πρασιας η οποια αφηνει το κτίριο εκτος.Η άδεια δεν ανακλήθηκε.Σύμφωνα με νέα μετρηση κ εφαρμογη των Ρ.Γ. η πρασιά εισέρχεται 20εκ στο κτίριο του 83.Εγώ συγκρίνω με τα της Ο.Α. του 93 και την αντίστοιχη πρασιά η με την ορθή εφαρμογή της πρασιάς?Γενικά προσπάθησα να τοποθετήσω το παλιό τοπογραφικό όσο γινόταν επάνω στη νέα μέτρηση,για να βρώ και της υπερβάσεις λόγω λαθους αποτύπωσης της θέσης του κτιρίου.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Σε οικόπεδο Κατοικία είχε ανεγερθεί το 1984 με ΟΑ αφήνοντας 4 μετρα  προκήπιο . Το 1996 εγκρίθηκε το πολεοδομικό  σχέδιο  του οικισμού , το οικόπεδο ρυμοτομήθηκε και ένα τμήμα του είναι δρόμος , ένα άλλο τμήμα  προστέθηκε σε άλλο οικόπεδο και το κτήριο ήταν εντός προκηπίου . Σε αυτή τη περίπτωση είναι κατηγορία 5 ? Επίσης υπάρχουν ακομη 2 αποθήκες , η μια πλέον είναι στο δρόμο και η άλλη σε άλλο οικόπεδο βάσει του νέου σχεδίου . Σε αυτή τη περίπτωση θα τακτοποιηθούν και οι δυο?

Edited by gountas
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, gountas said:

Καλησπέρα . Σε οικόπεδο Κατοικία είχε ανεγερθεί το 1984 με ΟΑ αφήνοντας 4 μετρα  προκήπιο . Το 1996 εγκρίθηκε το πολεοδομικό  σχέδιο  του οικισμού , το οικόπεδο ρυμοτομήθηκε και ένα τμήμα του είναι δρόμος , ένα άλλο τμήμα  προστέθηκε σε άλλο οικόπεδο και το κτήριο ήταν εντός προκηπίου . Σε αυτή τη περίπτωση είναι κατηγορία 5 ? Επίσης υπάρχουν ακομη 2 αποθήκες , η μια πλέον είναι στο δρόμο και η άλλη σε άλλο οικόπεδο βάσει του νέου σχεδίου . Σε αυτή τη περίπτωση θα τακτοποιηθούν και οι δυο?

Καλό θα ήταν να ανεβάσεις σκαρίφημα για να γίνει πιο κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,έχω περπτωση αυθαίρετης προσθήκης σε υφιστάμενο με Ο.Α.,της οποίας το διαγραμμισμένο τμήμα,'οπως φαίνεται στο παρακάτω σκαριφημα ,συμφωνα με την Ο.Α.βρίσκεται εκτός ιδιοκτησίας, της οποίας το όριο  συμπίπτει  με την οικοδομική γραμμη(υπαρχει σχέδιο π'ολης).Το τοπογραφικό της αδείας του 1993 (χωρίς συντεταγμένες),εχει απόκλιση απο νέα καταμετρηση σύμφωνα με την οποία, το όριο του ακινήτου  τελικά συμπεριλαμβάνει κ το τμήμα που σύμφωνα με την άδεια έμενε εκτός ιδιοκτησίας-οικοδ γραμμης.Το αντιμετωπίζω σαν παραβίαση πρασιας (προβλέπεται πρασιά 3μ)και κατ5?καποια διαφορετική προσέγγιση?

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.