Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

6 ώρες πριν, akis73 said:

Η λοιπή παράβαση σε οικόπεδο/γήπεδο μετά το '04 κα χωρίς άδεια είναι κατ.5, οπότε ναι σωστά Γιώργο δεν μπορείς να κάνεις υπαγωγή. Χρόνια πολλά.

 

ευχαριστώ και εγώ αυτό θεωρώ Χρόνια πολλά και καλή χρονιά 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω ένα αυθαίρετο σε οριστική υπαγωγή, κατηγορίας 5. Θέλω να το γυρίσω σε υπαγωγή για να προσθέσω κάποια τετραγωνικά. Το πρόστιμο δεν αυξάνεται περισσότερο από 20%. ούτε τα ποσοστά δόμησης, κάλυψης κλπ. Καθότι η κατηγορία 5 δεν υφίσταται, μπορώ να το κάνω ή αν το γυρίσω πίσω θα μείνει όλη η υπόλοιπη τακτοποίηση στον αέρα;

Edited by elazaria
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, elazaria said:

Καθότι η κατηγορία 5 δεν υφίσταται, μπορώ να το κάνω ή αν το γυρίσω πίσω θα μείνει όλη η υπόλοιπη τακτοποίηση στον αέρα;

Προχώρα άφοβα, έχεις κατοχυρωμένη την ημ/νία υπαγωγής από τότε που επιτρεπόταν η κατ.5, άρα κανένα πρόβλημα σε εκ των υστέρων επέμβαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, akis73 said:

Προχώρα άφοβα, έχεις κατοχυρωμένη την ημ/νία υπαγωγής από τότε που επιτρεπόταν η κατ.5, άρα κανένα πρόβλημα σε εκ των υστέρων επέμβαση.

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σε ερώτησή μου σε αρμόδιο υπάλληλο για θέματα αυθαιρέτων στο τοπικό ΤΕΕ μου είπε να μην το κάνω γιατί θα κολλήσει η δήλωση και ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις κάποιοι μηχανικοί "την πάτησαν". Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιος το έκανε χωρίς πρόβλημα. Είναι τακτοποίηση με πολλές αυθαιρεσίες και αφορά αρκετούς ιδιοκτήτες, εξ αδιαιρέτου, φοβάμαι να πάρω την ευθύνη γιατί θα τους πάρει όλους η μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, elazaria said:

Σε ερώτησή μου σε αρμόδιο υπάλληλο για θέματα αυθαιρέτων στο τοπικό ΤΕΕ μου είπε να μην το κάνω γιατί θα κολλήσει η δήλωση και ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις κάποιοι μηχανικοί "την πάτησαν".

Γειά και πάλι, τι θα πει θα "κολλήσει" η δήλωση, άσχετα με το που δεν υπάρχει θέμα (έχεις ημ/νία υπαγωγής προς της κατάργησης της Κ5), το σύστημα πριν οριστικοποιήσεις σου βγάζει την κλασσική μάσκα με τις αλλαγές σε προεπισκόπηση. Εκεί που μπορείς να την πατήσεις, είναι να μην υπολογίσεις σωστά το 20% και να χρειαστείς επιτροπή, αλλά αυτό το θέμα το έχεις ήδη αναφέρει ότι το έψαξες και δεν έχεις θέμα.

Ας περιμένουμε όμως να τοποθετηθεί και άλλος συν/φος πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, elazaria said:

.....Θέλω να το γυρίσω σε υπαγωγή για να προσθέσω κάποια τετραγωνικά...

Θεωρώ ότι, ο Άκης έχει δίκιο! Προφανώς στο Ελλαδιστάν με τις προχειροδουλειές που μας σερβίρουν (εφαρμογή ΤΕΕ για αυθαίρετα) μπορείς χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα να το κάνεις αυτό που ρωτάς!

Η προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι, δεν είναι ούτε "ηθικό" ούτε "νόμιμο"!!! Προφανώς εγώ δεν θα το έκανα. Κι ο λόγος είναι απλός.... Αυτά τα extra τ.μ. που θα προσθέσεις, υπάγονται σήμερα (τονίζω το "σήμερα", διότι σήμερα δεν μπορείς να υπάγεις αυθαιρεσίες στην Κατηγορία 5) για ρύθμιση κι αφορούν σε Κατηγορία 5. Μην ξεχνάς ότι, όλες οι "κινήσεις" που γίνονται καταγράφονται... Οι "δικαιολογίες" του στυλ, μα ήδη υπάρχει δήλωση κ.λπ. είναι άνευ νόμιμης ουσίας! Βεβαίως και να το κάνεις τελικώς, το πιθανότερο είναι ότι, ουδείς στο Ελλαδιστάν θ' ασχοληθεί.... 

P.S. Από το τοπικό ΤΕΕ σου λένε σαχλαμάρες....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

Σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου το κτίριο έχει κατασκευαστεί σε απόσταση μικρότερη των 15μ. απο τα όρια(κατασκευή το έτος 1990).  Είναι κατηγορία 5?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, vasilis01 said:

Καλημέρα σας, 

Σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου το κτίριο έχει κατασκευαστεί σε απόσταση μικρότερη των 15μ. απο τα όρια(κατασκευή το έτος 1990).  Είναι κατηγορία 5?

Ευχαριστώ 

Καλημέρα, αν το τμήμα που μπαίνει εντός Δ παραβιάζει σε ποσοστό >40% τα μεγέθη δόμησης και κάλυψης, τότε λογικά είσαι κατ.5, εκτός αν είσαι κατ.1 ή κατ.2 λόγω παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, vasilis01 said:

 

Σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου το κτίριο έχει κατασκευαστεί σε απόσταση μικρότερη των 15μ. απο τα όρια(κατασκευή το έτος 1990).  Είναι κατηγορία 5?

Η ερώτηση είναι γενική και χωρίς στοιχεία δεν μπορεί να απαντηθεί. Η κατηγορία 5 θα καθοριστεί από το μέγεθος των πολεοδομικών μεγεθών τα οποία παραβιάζονται δηλαδή δόμηση, κάλυψη και ύψος. Αν για παράδειγμα η μόνη αυθαιρεσία που υπάρχει είναι η εσφαλμένη θέση ανέγερσης της οικοδομής, λόγω της οποίας παραβιάζεται η Δ, αλλά χωρίς να υπάρχει αυθαίρετη προσθήκη χώρου, τότε η παράβαση αυτή δεν συντελεί σε αύξηση πολεοδομικών μεγεθών, δόμησης, κάλυψης και ύψους. Η καταχώρηση σαν Υ.Δ της επιφάνειας που παραβιάζει την Δ, γίνεται αποκλειστικά για συστημικούς λόγους υπολογισμού του προστίμου κάτι το οποίο θα πρέπει να αναγράφεται ρητά στην τεχνική έκθεση προκειμένου να τεκμηριωθεί η μη συντέλεση στην προσαύξηση των μεγεθών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.