Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν.4495/17] Μειώσεις - Επιβαρύνσεις προστίμου και καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής


Recommended Posts

Η έκπτωση λόγω υποβολής έως 8/4 είναι εξ' αρχής περασμένη στο σύστημα.

Δηλαδή τα ποσά που βλέπεις από τη διαδικασία της επεξεργασίας ακόμη και πριν την υποβολή της δήλωσης, είναι τα ποσά του προστίμου μειωμένα ήδη κατά 20% λόγω του ότι είμαστε στο διάστημα πριν της 8/4

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν κανω την επεξεργασια με το χερι θα μου βγαλει πανω 20%? 

Δεν το ηξερα 

Ευχαριστω πολυ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δοκίμασε να κάνεις τον υπολογισμό με όλους τους συντελεστές στο χέρι και θα δεις ότι θα έχεις μεγαλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που σου γράφει στο φύλλο καταγραφής.

Ή κάνε την εξής απλή δοκιμή. Άνοιξε μια δήλωση σε επεξεργασία και βάλε μια λοιπή παράβαση και πατα υπολογισμός. Θα δεις ότι θα σου γράφει πρόστιμο 200 και όχι 250.

Μεγάλη προσοχή σε αυτό για τις τιμές που λέτε στους πελάτες!!!

Μην υπολογίζετε επιπλέον την έκπτωση και τελικά τους βγαίνει παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

sissysal

Οι λοιπές παραβάσεις γιατί σου βγήκαν τόσο μεγάλο ποσό; 

Για τσέκαρε μήπως έχεις βάλει παραπάνω από οτι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Παύλος. 1400 (=1750 πριν την έκπτωση) σημαίνει 7 λοιπές παραβάσεις δηλαδή 105.000 ευρώ αναλυτικό προϋπολογισμό!

Τι έφτιαξε ο πελάτης σου?!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μέσα στον καινούργιο νόμο των αυθαιρέτων Ν4495/2017 άρθρο 101 αναφέρεται ότι εάν το ενιαίο ειδικό πρόστιμο καταβληθεί εφάπαξ παρ. 4 τότε έχουμε έκπτωση στο πρόστιμο 20%, επίσης στο άρθρο 102 παρ. 2β αναφέρει ότι εάν η αυθαίρετη κατασκευή δηλωθεί μέχρι της 08-04-2018 το πρόστιμο μειώνεται άλλο 20%. Έχω καταθέσει μία δήλωση αυθαιρέτου πριν 3 μέρες πλήρωσα το παράβολο αλλά όταν έβγαλα το υπόλοιπο ποσό για πληρωμή και δήλωσα ότι θα πληρωθεί εφάπαξ είχα μόνο 20% έκπτωση. Ξέρει κανείς γιατί δεν είχα αλλο 20% έκπτωση και αν δεν είναι αθροιστική η έκπτωση τι κέρδος έχω να πληρώσω εφάπαξ το πρόστιμο, αφου έχω έτσι κι΄αλλιώς εκπτωση 20% μέχρι τον Απρίλιο?

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Και αν έκανες μια απλή αναζήτηση θα έβλεπες εύκολα ότι το ερώτημά σου έχει απαντηθεί ακριβώς λίγο πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

 

Γνωρίζει κανείς αν σε περίπτωση που έχω κάνει δήλωση για ακίνητο με το Ν.4178/13 (π.χ. το 2014) και έρθει η Πολεοδομία για αυτοψία το Δεκέμβριο του 2017, με μεταφορά της δήλωσης στο Ν.4495/17 έχω κανονικά τις εκπτώσεις ή εμπίπτει η περίπτωση στην παράγραφο 4 του άρθρου 102 και θεωρείται ότι οι αυθαιρεσίες εντοπίστηκαν από το Τοπικό Παρατηρητήριο πριν την υπαγωγή στο Ν. 4495/17 με αποτέλεσμα αύξηση του προστίμου κατά 20%?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που έχεις ήδη ρυθμίσει με 4178, δεν υφίστανται πλέον αυθαιρεσίες για το τοπικό πρατήριο (στην συγκεκριμένη περίπτωση η πολεοδομία) να εντοπίσει, οπότε μπορείς να μεταφέρεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.