Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

44 λεπτά πριν, Stefevagg said:

...στο πεδίο Τύπος Κτιρίου, επιλέγουμε την κατάλληλη επιλογή κτίρια Ο.Ε.Κ. ...

μερσί.... γκαβομάρα είχα.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλά,  το οτι  αφορα  "εργατικες κατοικίες",  δεν ειναι η μόνη προυπόθεση

Υπάρχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις   στο αρθρο 115,  που πρέπει να έχεις, για να "τικαρεις" τα σχετικα   κελιά

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω περίπτωση διαμερίσματος σε εργατικές κατοικίες στην οδό Λαγκαδά στη Θεσσαλονίκη. Εκεί ο ΟΕΚ κατασκεύασε 766 διαμερίσματα χωρίς άδεια και μερικά χρόνια αργότερα τα εξαίρεσε από κατεδάφιση με τον 1512/85 (απόφαση νομάρχη και σειρά σχεδίων). Ωστόσο σε κάτι βεράντες σε εσοχή όλα τα διαμερίσματα έκαναν κουζίνες. Οκ, δεν έχω αποδεικτικό για την παλαιότητα της υπέρβασης αυτής οπότε αν καταλαβαίνω καλά πάω με το 115 1.γ, είμαι ΚΑΤ.4  με παλαιότητα 2004-2011 και εδώ τώρα δεν ξέρω αν βάζω "με άδεια" ή όχι.

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει; 

Σημείωση: Ο ιδιοκτήτης μου το έχει αγοράσει από δικαιούχο του ΟΕΚ. παίζει ρόλο αυτό;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

@freecat 

Και για τα 2 ερωτήματα θα ήθελα κι εγώ περισσότερες πληροφορίες και σ ευχαριστώ που τα έθεσες:

1.Κατά την γνώμη μου το ότι ανήκει η κατοικία σε συγκρότημα ΟΕΚ δεν σημαίνει ότι ανήκει ακόμη στο 115 αφού άλλαξε χέρια.Τα μπόνους είναι για τον ΟΑΕΔ( παρ.α) και τους δικαιούχους με παραχωρητήριο (παρ.β και γ).Ο δικός σου δικαιούχος πούλησε σε κάποιον άλλο.Δεν νομίζω ότι υπάγεται πια στο 115 αλλά ότι είναι μια συνήθης ρύθμιση αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας.

2.Για τον 1512/85  καταλαβαίνω ότι πρόκειται για τροποποιητικές διατάξεις σε συνέχεια του ν.1337/83 για εξαίρεση από κατεδάφιση.Αν ισχύει αυτό (μια υπόθεση κάνω), και σύμφωνα με το Παράρτημα Α δηλώνεται "Οικοδομική Άδεια =ΝΑΙ" για οριστική εξαίρεση του ν. 1337/83 ,τότε ίσως αφορά και στον 1512/85.

Περιμένω μαζί σου απαντήσεις!😊

.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ChristinaK said:

@freecat 

Και για τα 2 ερωτήματα θα ήθελα κι εγώ περισσότερες πληροφορίες και σ ευχαριστώ που τα έθεσες:

1.Κατά την γνώμη μου το ότι ανήκει η κατοικία σε συγκρότημα ΟΕΚ δεν σημαίνει ότι ανήκει ακόμη στο 115 αφού άλλαξε χέρια.Τα μπόνους είναι για τον ΟΑΕΔ( παρ.α) και τους δικαιούχους με παραχωρητήριο (παρ.β και γ).Ο δικός σου δικαιούχος πούλησε σε κάποιον άλλο.Δεν νομίζω ότι υπάγεται πια στο 115 αλλά ότι είναι μια συνήθης ρύθμιση αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας. κι εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα. οτι μάλλον όταν αλλάζει χέρια χάνει το μπόνους αλλά πως θα το τσεκάρω;

2.Για τον 1512/85  καταλαβαίνω ότι πρόκειται για τροποποιητικές διατάξεις σε συνέχεια του ν.1337/83 για εξαίρεση από κατεδάφιση.Αν ισχύει αυτό (μια υπόθεση κάνω), και σύμφωνα με το Παράρτημα Α δηλώνεται "Οικοδομική Άδεια =ΝΑΙ" για οριστική εξαίρεση του ν. 1337/83 ,τότε ίσως αφορά και στον 1512/85. Το λεκτικό της απόφασης κάνει αναφορά και στους δυο νόμους και 1337/83 και 1512/85.

Αύριο θα κάνω μια βόλτα στο ΤΕΕ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ChristinaK said:

1.Κατά την γνώμη μου το ότι ανήκει η κατοικία σε συγκρότημα ΟΕΚ δεν σημαίνει ότι ανήκει ακόμη στο 115 αφού άλλαξε χέρια.Τα μπόνους είναι για τον ΟΑΕΔ( παρ.α) και τους δικαιούχους με παραχωρητήριο (παρ.β και γ).Ο δικός σου δικαιούχος πούλησε σε κάποιον άλλο.Δεν νομίζω ότι υπάγεται πια στο 115 αλλά ότι είναι μια συνήθης ρύθμιση αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Περιμένοντας απάντηση σε γραπτό ερώτημα προς το ΤΕΕ (λόγω κορονοϊού), να το μπλέξω λίγο ακόμα; Στα χαρτιά του ιδιοκτήτη διαπιστώνω ότι η αγορά του σπιτιού έχει γίνει με δάνειο από τον ΟΕΚ. Μπορεί άραγε αυτό να τον καθιστά με έναν τρόπο "δικαιούχο";

Link to comment
Share on other sites

 

Άρθρο 115
Αυθαίρετες κατασκευές σε οικισμούς που κατασκευάστηκαν από τον πρώην Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)

1.   Κατά παρέκκλιση άλλων διατάξεων, στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται :

α) αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.) και έχουν περιέλθει, κατά το άρθρο 35 του ν.4144/2013 (Α88), στον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.), εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες είχαν συντελεσθεί έως την ολοκλήρωση της κατασκευής του οικισμού.

Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τον Ο.Α.Ε.Δ. σχετικής αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος και τεχνικής έκθεσης μηχανικού με αναλυτική περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών, αλλαγών χρήσης ή προσθηκών.

β) Αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.) και έχουν παραχωρηθεί οριστικά στους δικαιούχους, εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες είχαν συντελεσθεί έως την ολοκλήρωση της κατασκευής του οικισμού.

Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η οριστική παραχώρηση, σχετικής αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος, τεχνικής έκθεσης μηχανικού με αναλυτική περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών, αλλαγών χρήσης ή προσθηκών και του οριστικού παραχωρητηρίου.

γ) Αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.), έχουν παραχωρηθεί οριστικά στους δικαιούχους και οφείλονται στη διαχείρισή τους από τους οριστικούς δικαιούχους.

 

Εσυ εχεις αγορα απο ιδιωτη εργολαβο, μεσω δανειου του ΟΕΚ, με εκεινες τις τρεις πιστοποιησεις...που παιρναμε απο την Σαλαμινος 10.....

Δεν ανηκεις στο αρθρο 115.

 

[αφορα πχ. τις εργατικες κατοικιες στον Φοινικα...]

 

 

 

 
Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 Άρθρο 115

Αυθαίρετες κατασκευές σε οικισμούς που κατασκευάστηκαν από τον πρώην Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)

 

γ) Αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.), έχουν παραχωρηθεί οριστικά στους δικαιούχους και οφείλονται στη διαχείρισή τους από τους οριστικούς δικαιούχους.

 

Εσυ εχεις αγορα απο ιδιωτη εργολαβο, μεσω δανειου του ΟΕΚ, με εκεινες τις τρεις πιστοποιησεις...που παιρναμε απο την Σαλαμινος 10.....

Δεν ανηκεις στο αρθρο 115.

 

[αφορα πχ. τις εργατικες κατοικιες στον Φοινικα...]

 

 

Όχι. Στο συμβόλαιο λέει ότι περιήλθε στον ιδιοκτήτη από αγορά από την αρχική δικαιούχο με αρ. παραχωρητηρίου κλπ. Απλά μάλλον δικαιούνταν ο πελάτης μου έκδοση δανείου από τον ΟΕΚ, και έτσι αγόρασε το σπίτι.

Ας μην μακρηγορώ. Επικοινώνησα με το ΤΕΕ και μου είπε οτι στο άρθρο 115, παρ.1,γ οι προθέσεις του νόμου "μάλλον" γίνονται ξεκάθαρες από το σημείο που αναφέρει το ποιος κάνει την αίτηση. Αναφέρει δηλαδή τον "δικαιούχο , στον οποίο έχει γίνει η οριστική παραχώρηση". Τελειώνοντας βέβαια την πρόταση κολλήσαμε και οι δυο στο "...οριστικού παραχωρητηρίου ή του νόμιμου τίτλου". Τι θα πει νόμιμου τίτλου όταν όλα δίνονταν με παραχωρητήρια;;;

Εδώ κολλάει το "παραδίνομαι!

Μου πρότεινε για ασφάλεια να μην μπλέξω με το 115 .

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, freecat said:

Μου πρότεινε για ασφάλεια να μην μπλέξω με το 115 .

Και  καλά έκανε πιστεύω...Δεν μας είπες όμως για την οριστική εξαίρεση 1512 και το Παράρτημα Α (ΝΑΙ-ΟΧΙ)B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.