Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα σε οικισμό του ΟΕΚ με οριστική εξαίρεση με το 1512, έκανα αυτοψία και διαπίστωσα σε σχέση με την εγκεκριμένη κάτοψη, διαφορετική εσωτ. διαρρύθμιση, κλείσιμο η/χ και κατασκευή παρακολουθήματος αποθήκης στο υπόγειο μεγαλύτερη και σε άλλη θέση. Το διαμέρισμα ειναι πουλημένο δεύτερο χέρι από τον αρχικό δικαιούχο και όλες οι αυθαιρείσιες δείχνουν να έχουν γίνει απο κατασκευής.

Με βάση τα παραπάνω εμπίπτω στην παρ. 1β του άρθ.115 και μπορώ να προχωρήσω με τοπογραφικό + τ.ε. ή εμπίπτω στην παρ. 1γ του ίδιου άρθρου; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Σε συγκρότημα εργατικών κατοικιών έχω πελάτη αυτόν στον οποίο δόθηκε το παραχωρητήριο.

Μετά από αυτοψία που κάναμε δεν βρήκαμε διαφορές με την άδεια στο διαμέρισμα του.

Υπάρχει ΦΕΚ γιατί έγινε τοπικό ρυμοτομικό σε περιοχή εκτός σχεδίου και έχουν βγει διαδοχικές οικοδομικές άδειες για κάθε ομάδα τύπων κτιρίου.

Για να βγάλω βεβαίωση ότι είναι νόμιμο από την στιγμή που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, τι πρέπει να βάλω στον τύπο κτιρίου; Από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να βάλω Κτίριο Ο.Ε.Κ., γιατί η επιλογή διαμορφώνεται με βάση τις αυθαιρεσίες. Τι πρέπει να βάλω εδώ για να μην μου πετάξει κανένα πρόστιμο ή ζητήσει σχέδια χωρίς λόγο; Ιδιωτικό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε διαμέρισμα σε εργατικές κατοικίες σε πελάτη μου δόθηκε οριστικό παραχωρητήριο, υπάρχουν αυθαιρεσίες, εμπίπτω στην κατηγορία 1γ του άρθρου 115. Η ερώτηση μου είναι τι τοπογραφικό θα ανεβάσω, το τοπογραφικό που του δόθηκε ή πρέπει να κανω καινούργιο εγώ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Γρήγορη ερώτηση και ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί προηγουμένως:
Στην οικοδομική άδεια αναφέρουμε το ΦΕΚ για την δημιουργία του ΟΕΚ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

Κτίριο ΟΕΚ με προσθήκη ΜΕ Ο.Α. 1975 και Ο.Α. επισκευής 2003, έχει επιπλέον αυθαίρετο κατηγορίας 5.

Φυσικά μιλάμε πάλι για την "αυλή" της ιδιοκτησίας, που περιγράφεται ως κοινόχρηστος χώρος στο παραχωρητήριο. Στη σύσταση του οικισμού όμως, αναφέρει ότι υπάρχουν και αποκλειστικές χρήσεις ανά κατοικία, χωρίς να τις διευκρινίζει πουθενά..δεν υπάρχει πίνακας.

Το ερώτημα είναι εάν η κόρη, που απέκτηση απο τον πατέρα με γονική παροχή την οικία, στον οποίο πατέρα ήταν το οριστικό παραχωρητήριο, μπορεί να προβεί σε ρύθμιση σύμφωνα με το αρθ.115 περ 1.γ., διότι ξεκαθαρίζει τον οριστικό δικαιούχο. Η αυθαιρεσία κατ 5 έγινε με τον νέο ιδιοκτήτη. 

Εάν υποθέσουμε ότι δεν δικαιούμαστε να ρυθμίσουμε με αρθ.115. και το έργο είναι πλέον ιδιωτικό.. θα βγεί πρόστιμο περίπου 5000 και όχι 500. Το ιδιοκτησιακό όμως θέμα δεν παυει να μας προβληματίζει. Η αναφορά ότι υπάχουν αποκλειστικές και ο συνδιασμός ότι αντιστοιχούν ΤΑΔΕ τμ απο το αναλογο ποσοστό συνιδιοκτησίας, μπορεί να σημαίνει ότι έχομουμε και αποκλειστική χρήση; Τα ΤΑΔΕ τμ είναι όμοια με τη μέτρηση που κάνω. Η σύσταση είναι του 1976 και ο οικισμός δημισιεύθηκε σε ΦΕΚ του 69.. διάβασα ότι η ένοια της κάθετης ξεκίνησε το 1971.. να το παλέψουμε ως ιδιωτικό ή δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη; 40 οι κατοικίες, ιδιοκτήτες.. άγνωστο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 2/8/2018 at 7:25 PM, matina_tr said:

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω περίπτωση κατά την οποία διαμέρισμα σε οικισμό ΟΕΚ έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως ορίζει η μελέτη, χωρίς καμιά αλλαγή ή αυθαίρετη επέμβαση. Το πρόβλημα είναι ότι τα σχέδια της μελέτης είναι εκτυπωμένα και εγκεκριμένα αντικατοπτρικά (mirror). Δηλαδή, στην κάτοψη του τυπικού ορόφου, όπου φαίνονται δύο διαμερίσματα με διαφορετικά εμβαδά το καθένα και άλλη εσωτερική διάταξη, το δεξιά διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί αριστερά και το αριστερό διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί δεξιά. Στο οριστικό παραχωρητήριο έχει περιγραφθεί σωστά το διαμέρισμα του πελάτη μου, βάσει τετραγωνικών και περιγραφής δωματίων. Ο πελάτης μου όταν αντιλήφθηκε το πρόβλημα απευθύνθηκε στο τ.ΟΕΚ (νυν ΟΑΕΔ) και του δώσανε σχετική βεβαίωση η οποία αναγράφει τα εξής:

"'Υστερα από έρευνα στο αρχείο της Υπηρεσίας μας σχετικά με τη συμφωνία αρχ/κών και πολεοδομικών σχεδίων του οικισμού ..... και ιδιαίτερα όσον αφορά στα σχέδια των κατόψεων και της γενικής διάταξης διαπιστώθηκαν τα εξής: Το κτίριο ..., όπου βρίσκεται το διαμέρισμα ΤΑΔΕ, έχει τοποθετηθεί "αντικατοπτρικά" εκείνου που απεικονίζεται στα σχέδια των κατόψεων. Αυτή η πρακτική είχε εφαρμογή στο παρελθόν σε πολλούς οικισμούς του τ.ΟΕΚ και είχε καθιερωθεί για λόγους οικονομίας της σχεδίασης. Επισημαίνεται ότι το γεγονός αυτό δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα από πλευράς νομιμότητας του συγκεκριμένου κτιρίου και του οικισμού γενικότερα". :shock::???: :? :shock:

 

Λόγω του ότι ό πελάτης μου θέλει να προχωρήσει σε γονική παροχή, η συμβολαιογράφος του ζήτησε Βεβαίωση Μηχανικού, σύμφωνα με τον Ν.4495/17.

 

Γνώμη μου είναι, ότι παρόλη τη διαβεβαίωση του ΟΑΕΔ, δεν μπορώ να εκδώσω βεβαίωση έτσι απλά. Διαβάζοντας το αρ.115 παρ.1β, υποβάλλω κανονικά αίτηση, χωρίς να γίνει καταβολή προστίμου και φτιάχνω καινούρια κάτοψη, Τ.Ε. κλπ.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μπαίνοντας στο ΤΕΕ και δημιουργώντας νέα δήλωση, έχοντας μη συμπληρώσει τίποτα στα φύλλα καταγραφής αφού δεν έχω αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις, με προχωράει σαν να ήταν απλή βεβαίωση και με βγάζει στην καρτέλα που μου ζητά να επιλέξω ένα από τα τρία διαθέσιμα ως επιλογές (καμία αυθαιρεσία, τακτοποιημένοι χώροι ή αδόμητο). Φυσικά έχω επιλέξει στον τύπο κτιρίου ότι πρόκειται για κτίριο ΟΕΚ.

 

Το προχωράω έτσι ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο??

 

Ευχαριστώ!!!!!!

Καλησπέρα.

Προέκυψε σε συγγενή μου το ίδιο πρόβλημα!
 

Πως το αντιμετώπισες τελικά;

Ή κάποιος άλλος που ξέρει και μπορεί να βοηθήσει;

Edited by Brick Builder
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Brick Builder said:

Καλησπέρα.

Προέκυψε σε συγγενή μου το ίδιο πρόβλημα!

Ρωτάς ως ιδιώτης ή ως μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Brick Builder said:

Ιδιώτης.

Το άρθρο 115 του Ν.4495/17 περιγράφει λεπτομερώς τι πρέπει να γίνει για ακίνητα του ΟΕΚ, έχει 3 περιπτώσεις, προφανώς θα υπάγεσαι σε μία από αυτές. Θα στα πει καλύτερα ο μηχανικός σου, με τον οποίο θα συνεργαστείς. Προσωπικά δεν συμφωνώ με τα αναγραφόμενα στην βεβαίωση του ΟΕΚ, υπάρχει αυθαιρεσία άσχετα αν λόγω της ειδικής περίπτωσης δεν χρειάζεται να πληρωθεί πρόστιμο. Θα πρέπει να γίνει και ενημέρωση της άδειας ώστς να μπει η σωστή κάτοψη στην ταυτότητα κτιρίου που χρειάζεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, akis73 said:

Το άρθρο 115 του Ν.4495/17 περιγράφει λεπτομερώς τι πρέπει να γίνει για ακίνητα του ΟΕΚ, έχει 3 περιπτώσεις, προφανώς θα υπάγεσαι σε μία από αυτές. Θα στα πει καλύτερα ο μηχανικός σου, με τον οποίο θα συνεργαστείς. Προσωπικά δεν συμφωνώ με τα αναγραφόμενα στην βεβαίωση του ΟΕΚ, υπάρχει αυθαιρεσία άσχετα αν λόγω της ειδικής περίπτωσης δεν χρειάζεται να πληρωθεί πρόστιμο. Θα πρέπει να γίνει και ενημέρωση της άδειας ώστς να μπει η σωστή κάτοψη στην ταυτότητα κτιρίου που χρειάζεται πλέον.

Μηχανικό δεν έχει ο ίδιος.
Κάποιος από την πολυκατοικία το ανακάλυψε.
Και με τον δικό του μηχανικό, πρότεινε να γίνει η τακτοποίηση της πολυκατοικίας και όλων των διαμερισμάτων.

Υπάγεται στην παρακάτω περίπτωση:
β) Αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.) και έχουν παραχωρηθεί οριστικά στους δικαιούχους, εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες είχαν συντελεσθεί έως την ολοκλήρωση της κατασκευής του οικισμού.

Δεν έχουν γίνει αυθαιρεσίες/παρεμβάσεις από τον ιδιοκτήτη, από την στιγμή που παρέλαβε το διαμέρισμα και εγκαταστάθηκε σε αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.