Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω.

Έχω μία περίπτωση διαμερίσματος σε εργατική πολυκατοικία που έχει κλείσει ημιυπαίθριο χώρο περίπου 3τ.μ. ο ίδιος κάποια χρόνια μετά την κατασκευή. Πάω κανονικά με το άρθρο 115 παρ.1γ. Το ερώτημα είναι το εξής: Στο έγγραφο που μου έδωσαν από ΔΥΠΑ αναφέρει ότι στο εμβαδό της παραχωρούμενης κατοικίας προσμετρούνταν ποσοστό κοινόχρηστων χώρων, εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι. Αυτό σημαίνει ότι η επιφάνεια του διαμερίσματος μετά την υπαγωγή δεν θα αλλάξει. 

Είναι ορθή η διατήρηση της επιφάνειας ως μεικτή (συμπεριλαμβανομένων εξωστών και κοινόχρηστων?) στην καταχώριση ΗΤΚ και στη συνέχεια στα συμβόλαια, στα Ε9 κλπ; Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Προσωπικά αυτή την διατύπωση δεν την αντιλαμβάνομαι πλήρως. Μήπως εννοούν ότι η οριζόντια συμπεριλαμβάνει αφενός εξώστες και Η.Χ, αφετέρου ποσοστό συνιδιοκτησίας (το προφανές) εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο ή και στην κάθετη;

Ο τίτλος παραχωρητηρίου τι γράφει ;

Από την κάτοψη με εμβαδομέτρηση βγαίνει κάποιο συμπέρασμα για το εμβαδόν της οριζόντιας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Από την κάτοψη προκύπτει σνολικό εμβαδό μαζί με ημιυπαίθριους και εξώστες ίσο με αυτό που αναγράφεται στο παραχωρητήριο, με πολύ μικρές αποκλίσεις <2%. Να υποθέσω ότι εννοεί το ποσοστό συνιδιοκτησίας του οικοπέδου και ότι απλά δεν έχει διατυπωθεί πολύ ορθά..;

Το Παραχωρητήριο γράφει ''Οριστικός τίτλος μεταβίβασης κυριότητας ακινήτου''.

Κατά τα άλλα, ως προς το εμβαδό που θα χρησιμοποιήσω για την ΗΤΚ, να διατηρήσω το σύνολο μαζί με εξώστες; Με προβληματίζει λίγο αυτό, γιατί είναι τα διαμερίσματα όλων των κτιρίων του οικισμού πανομοιότυπα με ίδια επιφάνεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/2/2018 at 7:25 ΜΜ, matina_tr said:

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω περίπτωση κατά την οποία διαμέρισμα σε οικισμό ΟΕΚ έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως ορίζει η μελέτη, χωρίς καμιά αλλαγή ή αυθαίρετη επέμβαση. Το πρόβλημα είναι ότι τα σχέδια της μελέτης είναι εκτυπωμένα και εγκεκριμένα αντικατοπτρικά (mirror). Δηλαδή, στην κάτοψη του τυπικού ορόφου, όπου φαίνονται δύο διαμερίσματα με διαφορετικά εμβαδά το καθένα και άλλη εσωτερική διάταξη, το δεξιά διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί αριστερά και το αριστερό διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί δεξιά. Στο οριστικό παραχωρητήριο έχει περιγραφθεί σωστά το διαμέρισμα του πελάτη μου, βάσει τετραγωνικών και περιγραφής δωματίων. Ο πελάτης μου όταν αντιλήφθηκε το πρόβλημα απευθύνθηκε στο τ.ΟΕΚ (νυν ΟΑΕΔ) και του δώσανε σχετική βεβαίωση η οποία αναγράφει τα εξής:

"'Υστερα από έρευνα στο αρχείο της Υπηρεσίας μας σχετικά με τη συμφωνία αρχ/κών και πολεοδομικών σχεδίων του οικισμού ..... και ιδιαίτερα όσον αφορά στα σχέδια των κατόψεων και της γενικής διάταξης διαπιστώθηκαν τα εξής: Το κτίριο ..., όπου βρίσκεται το διαμέρισμα ΤΑΔΕ, έχει τοποθετηθεί "αντικατοπτρικά" εκείνου που απεικονίζεται στα σχέδια των κατόψεων. Αυτή η πρακτική είχε εφαρμογή στο παρελθόν σε πολλούς οικισμούς του τ.ΟΕΚ και είχε καθιερωθεί για λόγους οικονομίας της σχεδίασης. Επισημαίνεται ότι το γεγονός αυτό δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα από πλευράς νομιμότητας του συγκεκριμένου κτιρίου και του οικισμού γενικότερα". :shock::???: :? :shock:

 

Λόγω του ότι ό πελάτης μου θέλει να προχωρήσει σε γονική παροχή, η συμβολαιογράφος του ζήτησε Βεβαίωση Μηχανικού, σύμφωνα με τον Ν.4495/17.

 

Γνώμη μου είναι, ότι παρόλη τη διαβεβαίωση του ΟΑΕΔ, δεν μπορώ να εκδώσω βεβαίωση έτσι απλά. Διαβάζοντας το αρ.115 παρ.1β, υποβάλλω κανονικά αίτηση, χωρίς να γίνει καταβολή προστίμου και φτιάχνω καινούρια κάτοψη, Τ.Ε. κλπ.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μπαίνοντας στο ΤΕΕ και δημιουργώντας νέα δήλωση, έχοντας μη συμπληρώσει τίποτα στα φύλλα καταγραφής αφού δεν έχω αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις, με προχωράει σαν να ήταν απλή βεβαίωση και με βγάζει στην καρτέλα που μου ζητά να επιλέξω ένα από τα τρία διαθέσιμα ως επιλογές (καμία αυθαιρεσία, τακτοποιημένοι χώροι ή αδόμητο). Φυσικά έχω επιλέξει στον τύπο κτιρίου ότι πρόκειται για κτίριο ΟΕΚ.

 

Το προχωράω έτσι ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο??

 

Ευχαριστώ!!!!!!

Καλησπέρα σας,

έχω ίδια περίπτωση. Τελικά πως προχωρήσατε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Τακτοποίηση καμινάδας τζακιού σε Ο.Ι. οικισμού εργατικής κατοικίας από ποιους λέτε χρειάζεται συναίνεση (για το >50% του άρθρου 98);

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα akis73 και ευχαριστώ για την πολύ σωστή παρατήρηση!

Τον διάβασα (λίγο γρήγορα) και ο κανονισμός απαγορεύει με λίγα λόγια την κατασκευή της καμινάδας. Καταλαβαίνω ότι λέει πως η Γενική Συνέλευση απαρτίζεται από τις ιδιοκτησίες κάθε στοίχου, δηλ. κάθε συγκροτήματος κτιρίων. Επίσης όμως ο κανονισμός καταλήγει με το εξής:

image.png.2e0d60aa34d6a80ae154886e89b3ed0e.png

που αν πάλι καταλαβαίνω σωστά δεν επιτρέπει την τροποποίηση ως προς τις υποχρεώσεις κάθε ιδιοκτησίας στο να μην παρεμβαίνει στα κοινόκτητα/κοινόχρηστα μέρη. Αν είναι έτσι, τί συνεπάγεται; Ότι δεν μπορεί η συνέλευση να δώσει συναίνεση για τη συγκεκριμένη παράβαση;

Και μια ακόμα ερώτηση ουσίας: Μπορεί να γίνει η ταυτότητα χωρίς να ρυθμιστεί αυτή η παράβαση, δεδομένου ότι υπάγεται στις πολεοδομικές παραβάσεις; Επίσης δεδομένο είναι φυσικά ότι δεν υπάρχει παράβαση σε δόμηση, κάλυψη, ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος στοίχος είναι συγκρότημα τριών 3όροφων κτιρίων. Το διαμέρισμα του πελάτη είναι στον 3ο όροφο (τελευταίο) και από πάνω κάθε δώμα έχει στέγη με κεραμίδια (η οποία στέγη η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει στην άδεια, αλλά αυτό δεν με απασχολεί προς το παρόν.)

Ως προς το δώμα αυτή την πληροφορία εννοείς;

image.png.95405bfc19a66b122d9c42ee09b65468.png

image.png.0f895d0494ace031edbd9ed631d3474f.png

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Κάποια άποψη για το τι θα μπορούσα να προτείνω στον ιδιοκτήτη ως προς τις συναινέσεις προκειμένου να ρυθμίσει την καμινάδα;

Συναίνεση από το ποσοστό που περιγράφει ο κανονισμός της πολυκατοικίας

Ή

Δεν επιτρέπεται συναίνεση;

Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.