Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό

Recommended Posts

13 ώρες πριν, janna said:

Ξέρει κανείς  αν μπορει να κάνει κάποιος μεταβίβαση όταν υπάρχουν αυθαιρεσίες ,έχει πληρωθεί το παράβολο και εχει γινει αιτηση για έγκριση στο νεωτέρων;Ή πρέπει να περιμένει να πάρει εγκρίση και μετά. 

Άρθρο 116
6. Η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, για τα οποία απαιτείται έγκριση της επιτροπής του παρόντος, μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την υποβολή των δικαιολογητικών της περίπτωσης α της παραγράφου 2 και την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του προστίμου, την υποχρέωση δε ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος, με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

• Replies 450
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Αρχίζω σχολιασμό των προβλημάτων που παρουσιάζονται με την τελευταία τροποποίηση του ν.4495 ... Για να ξεκαθαρίσουν κάπως τα πράγματα παραθέτω αρχικά μια προσπάθεια ανάταξης του άρθρου 89 για τις

@Alejandro_92-Δεν γίνεται αναφορά στις διατάξεις του άρθρου 116 ,ότι αυθαίρετες κατασκευές προγενέστερες του χαρακτηρισμού,εξαιρούνται της διαδικασίας,και ως εκ τούτου,θα πρέπει να ακολουθήσεις την δι

Η απόφαση   60ΛΠ4653Π8-Ρ4Β.pdf

Posted Images

Αν πληρώσεις το παράβολο σε αφήνει το σύστημα να προχωρήσεις ώστε να μπορέσεις να πληρώσεις το 30% ή για να προχωρήσεις θέλεις την εγκριση .Το έχεις αντιμετωπίσει. 

6 ώρες πριν, janna said:

Αν πληρώσεις το παράβολο σε αφήνει το σύστημα να προχωρήσεις ώστε να μπορέσεις να πληρώσεις το 30% ή για να προχωρήσεις θέλεις την εγκριση .Το έχεις αντιμετωπίσει. 

Για να ΄΄προχωρήσει΄΄ το σύστημα πληρώνεις το αρχικό παράβολο και το ανταποδοτικό και στη συνέχεια κάνεις σχετικό αίτημα στην πλατφόρμα και το ΤΕΕ σου το ανοίγει για να πληρώσεις το 30% , γιατί όσο είναι σε αναμονή του πορίσματος παραμένει κλειδωμένο.

edit : Από το 30% αφαιρείται το αρχικό παράβολο

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
On 27/6/2020 at 7:20 ΠΜ, venezia said:

Οι παραδοσιακοί οικισμοί ελέγχονται από το Σ.Α. της Π.Ε. Καβάλας και όχι από τη Νεωτέρων με έδρα τη Ξάνθη. Δεν έχω τηλέφωνο ή δ/νση , αλλά μπορεις να καλέσεις την ΥΔΟΜ ή την Περιφέρεια Καβάλας για να σου το δώσουν .

edit : Ψάχνοντας όμως βρήκα και αυτά. Υπάρχει θέμα συγκρότησης !

https://www.proininews.gr/to-tee-am-kanei-oti-mporei-alla-kathysteroyn-na-sygkrotithoyn-ta-symvoylia-architektonikis-kai-sypotha/

https://www.kavalapost.gr/222100/oi-architektones-kataggelloyn-dimo-kai-perifereiaki-enotita-kavalas-gia-chronia-adiaforia-kai-adraneia/

Ναι το Νεωτέρων ανήκει με ειπαν στο ΥΠΠΟ. Εκεί θα ψάξω,  Πολεοδομία ή Περιφέρεια, αλλά όπως με αναφέρεις δύσκολα τα πράγματα. Κ για να υπαχθεί, χρειάζεται έγκριση επιτροπής. Πάντως, ευχαριστώ πολύ. Βέβαια, υπάρχει η περίπτωση να ανήκει όλο σε κατηγορία 1 και να μη χρειάζεται. Αλλά αναφέρει κατηγορίες 2 έως 5.

• 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους..

Αντιμετωπίζω το θέμα ρύθμισης αυθαίρετης πισίνας σε νόμιμη κατοικία στον Πόρο( διπλό χαρακτηρισμένη περιοχή) και περιμένω την έγκριση της επιτροπής όταν συνεδριάσει. 

Πριν λίγο μίλησα με την υπάλληλο που έχει χρεωθεί τον φάκελό μου και είναι υπεύθυνη να τον προωθήσει στην επιτροπή και μου είπε ότι γενικότερα η επιτροπή είναι αρνητική στην θετική έγκριση για κολυμβητικές δεξαμενές και όπως γίνεται αντιληπτό, είναι λιγάκι δύσκολη η θέση μου ως μηχανικός απέναντι στον ιδιοκτήτη. Εννοώ ότι η εργασία εκ μέρους μου έχει γίνει κανονικά και υπάρχει και χρηματικό υπόλοιπο που μου οφείλει. Σημειώνω ότι η πισίνα κατασκευάστηκε πριν το 1992 και πριν χαρακτηριστεί ο Πόρος έως παραδοσιακός. Βέβαια ο Πόρος έχει χαρακτηριστεί από τη δεκαετία του 60 έως ιστορικός...

Έχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? 

Μπορώ να κάνω ένσταση επανεξέτασης σε περίπτωση αρνητικής απόφασης ? 

Ευχαριστώ πολύ !

Edited by Βlack μπεε
3 λεπτά πριν, Βlack μπεε said:

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους..

Αντιμετωπίζω το θέμα ρύθμισης αυθαίρετης πισίνας σε νόμιμη κατοικία στον Πόρο( διπλό χαρακτηρισμένη περιοχή) και περιμένω την έγκριση της επιτροπής όταν συνεδριάσει. 

Πριν λίγο μίλησα με την υπάλληλο που έχει χρεωθεί τον φάκελό μου και είναι υπεύθυνη να τον προωθήσει στην επιτροπή και μου είπε ότι γενικότερα η επιτροπή είναι αρνητική στην θετική έγκριση για κολυμβητικές δεξαμενές και όπως γίνεται αντιληπτό, είναι λιγάκι δύσκολη η θέση μου ως μηχανικός απέναντι στον ιδιοκτήτη. Εννοώ ότι η εργασία εκ μέρους μου έχει γίνει κανονικά και υπάρχει και χρηματικό υπόλοιπο που μου οφείλει. Σημειώνω ότι η πισίνα κατασκευάστηκε πριν το 1992 και πριν χαρακτηριστεί ο Πόρος έως παραδοσιακός. Βέβαια ο Πόρος έχει χαρακτηριστεί από τη δεκαετία του 60 έως ιστορικός...

Έχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? 

Μπορώ να κάνω ένσταση επανεξέτασης σε περίπτωση αρνητικής απόφασης ? 

Ευχαριστώ πολύ !

Όσον αφορά την υπάλληλο μάλλον επιδεικνύει .. υπερβάλλοντα ζήλο . Αυτή θα κάνει τη σχετική εισήγηση  προς την αρμόδια επιτροπή που θα αποφασίσει . Καλό θα είναι λοιπόν να παρευρίσκεσαι στην συνεδρίαση και να αιτιολογήσεις την τακτοποίηση σε περίπτωση που η αρμόδια υπάλληλος έχει κάνει αρνητική εισήγηση  Αλήθεια γιατί είναι αρνητική στις πισίνες , σου εξήγησε το λόγο ?

Ένσταση νομίζω δεν προβλέπεται , ίσως στο Τοπικό Παρατηρητήριο ( παλιό ΣΥΠΟΘΑ ) όταν εκδοθούν σχετικοί εγκύκλιοι και φυσικά συσταθούν

Με τους πελάτες καλό θα είναι να υπάρχει εξ αρχής σαφής συμφωνία αμοιβών και προπάντων να έχει γίνει κατανοητό στον πελάτη η όλη διαδικασία εγκρίσεων και η τυχόν απόρριψη του αιτήματος .

Η υπάλληλος προωθεί ή εισηγείται ? Σε ποια υπηρεσία ποιου υπουργείου είναι υπάλληλος ?

Η επιτροπή τι επιτροπή είναι ? Μήπως είναι Τοπικό Συμβούλιο Μνημείων ?

Η αμοιβή σε αυτές τις περιπτώσεις ορίζεται τμηματικά. Υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν πολλά που σίγουρα δεν έχουν υπολογιστεί σε αυτή που ορίστηκε ...

Καλησπέρα σας,

Στη περίπτωση επέκτασης Υπογείου χώρου,  έως το νόμιμο περίγραμμα της οικοδομής, που παραμένει όμως στην Υπόγεια στάθμη ,  θεωρείτε υπάρχει λόγος επιτροπής? Η παράβαση έγινε μετά την κήρυξη του οικισμού ως Παραδοσιακό, αλλά λόγω του είδους της αυθαιρεσίας, και επειδή δε τίθεται θέμα μορφολογικής και αισθητικής ένταξης, μου φαίνεται πιο λογικό να περαστεί ως "Εντός παραδοσιακού οικισμού χωρίς διαδικασία επιτροπής". 

Ευχαριστώ. 

1 ώρα πριν, Nefeli86 said:

Καλησπέρα σας,

Στη περίπτωση επέκτασης Υπογείου χώρου,  έως το νόμιμο περίγραμμα της οικοδομής, που παραμένει όμως στην Υπόγεια στάθμη ,  θεωρείτε υπάρχει λόγος επιτροπής? Η παράβαση έγινε μετά την κήρυξη του οικισμού ως Παραδοσιακό, αλλά λόγω του είδους της αυθαιρεσίας, και επειδή δε τίθεται θέμα μορφολογικής και αισθητικής ένταξης, μου φαίνεται πιο λογικό να περαστεί ως "Εντός παραδοσιακού οικισμού χωρίς διαδικασία επιτροπής". 

Ευχαριστώ. 

Δυστυχώς θα πρέπει να περάσεις τη βάσανο της επιτροπής. Ο νόμος δεν κάνει εξαίρεση της περίπτωσης σου.

Προσωπική μου άποψη είναι να ΜΗΝ  το ρισκάρεις χωρίς επιτροπή.

On 17/6/2020 at 6:29 ΜΜ, xristoska said:

Καλησπέρα! Εάν κάποιος γνωρίζει, θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής :

Με την τροποποίηση του άρθρου 116 (ΦΕΚ 70Α/2019), πλέον η επιτροπή αφορά σε παραδοσιακό οικισμό και προστατευόμενες περιοχές. 

Δηλαδή στις προστατευόμενες περιοχές περιλαμβάνονται και οι περιοχές ιδιαίτερου φυσικού κάλλους ??

Καλησπέρα και πάλι επανέρχομαι με νεότερα από ΔΟΚΚ.

Προφορικά με ενημέρωσαν ότι οι ΙΦΚ δεν περνάν από επιτροπή και ότι το 116 είναι πολύ κακογραμμένο και το έχουν ξαναγράψει και το χουν στείλει στο υπουργείο....

Δυστυχώς δεν μου το δίνουν γραπτώς ότι δεν απαιτείται επιτροπή.....καθώς μου είπαν δεν δίνουν γραπτώς απαντήσεις σε ιδιώτες μηχανικούς, μόνο σε υπηρεσίες, πολεοδομίες, κ.λ.π.

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει αν θα πάω για επιτροπή ή όχι...