Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 117 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε διατηρητέο κτίριο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω περίπτωση κτιρίου με μικρή αυθαιρεσία (κλείσιμο η/χ). Το οικόπεδό του είναι όμορο με οικόπεδο εντός του οποίου υπάρχει διατητηρέο κτίριο.

Δηλ. το οικόπεδο της δήλωσης, συνορεύει με οικόπεδο, του οποίου του κτίριο είναι διατηρητέο.  

Η δική μου η δήλωση χρειάζεται να περάσει από κάποια επιτροπή?

 

Διαβάζω την νομοθεσία, στο άρθρο 117, αλλά μιλάει για "περιβάλλων χώρο" διατηρητέου κτίσματος. Και αυτό το ερμηνεύω, εντός του οικοπέδου που βρίσκεται το διατηρητέο, κι όχι τα όμορα αυτού.

Το κτίριο, δεν έρχεται σε επαφή με κανένα σημείο με το διατηρητέο κτίριο, αλλά το οικόπεδο βρίσκεται σε επαφή με οικόπεδο διατηρητέου κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, christina 1 said:

Η δική μου η δήλωση χρειάζεται να περάσει από κάποια επιτροπή?

 

christina1 δεν είσαι περίπτωση αρθ.117 αλλά αρθρ. 116 παρ. 9α με το ακίνητό σου στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν.3028/2002.

Απαιτείται Επιτροπή ΥΠΠΟ και ΚΕΣΑ

Υ.Γ. Το όμορο κτίριο από ποια υπηρεσία χαρακτηρίστηκε διατηρητέο ? ΥΠΠΟ ή ΥΠΕΧΩΔΕ ?
 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από ΥΠΕΧΩΔΕ. 

Πώς όμως ορίζεται το περιβάλλον των μνημείων?

Δηλ. το οικόπεδο του όμορου διατηρητέου, καθότι είναι μεγάλο σε έκταση, συνορεύει με αρκετά ακίνητα.

Το  ακίνητο προς υπαγωγή, δεν έρχεται σε οπτική επαφή με το διατηρητέο κτίσμα καθώς κοιτάει στην αυλή αυτού, και μάλιστα στην πίσω όψη. 

Επισυνάπτω σχετικό σχήμα.

 

Σε περίπτωση που όντως χρειάζεται επιτροπή, ο νόμος αναφέρει 

α)γνωμοδότηση ΥΠΠΟ και έπεται

β) έγκριση επταμελούς επιτροπής.

Οι επταμελείς επιτροπές υπάρχουν?  ή η έγκριση δίνεται ακόμα από ΚΕ.Σ.Α.?

 

Δεν νομίζω να μην πάρει τις εγκρίσεις διότι, πραγματικά δεν βλάπτεται άμεσα ούτε έμμεσα ούτε το μνημείο, αλλά ούτε και ο περιβάλλων χώρος αυτού.

Απλά σε περίπτωση συμβολαίου, αυτή η διαδικασία παίρνει πάρα πολύ χρόνο φαντάζομαι.

Μπορεί αν έχει πληρωθεί το 30% να προχωρήσει η μεταβίβαση, και την διαδικασία να την συνεχίσει ο νέος ιδιοκτήτης, όπως αναφέρεται στην παράγραφο 6?

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-11, 23.03.04.png

Edited by christina 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς και να εξοφλήσεις, να κάνεις μεταβίβαση και να εκκρεμεί η έγκριση.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Christos said:

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς και να εξοφλήσεις, να κάνεις μεταβίβαση και να εκκρεμεί η έγκριση.

Δεν κάνεις λάθος . Κάνεις ένταξη , Υποβάλεις δικαιολογητικά σε Επιτροπή , πληρώνεις το 30% και κάνεις συμβόλαια με την υποχρέωση περαίωσης από τον νέο ιδιοκτήτη .

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση όπως φαίνεται στο σχήμα, πιστεύεται όλα τα κτίρια εμπίπτουν στο περιβάλλον του κτιρίου; Η μόνο αυτά που έχουν πρόσωπο στο μνημείο; 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, christina 1 said:

Στην περίπτωση όπως φαίνεται στο σχήμα, πιστεύεται όλα τα κτίρια εμπίπτουν στο περιβάλλον του κτιρίου; Η μόνο αυτά που έχουν πρόσωπο στο μνημείο; 

Τι λέει το ΦΕΚ κηρυξης; Ανατρέξατε σε αυτό; Ορίζει ακτίνα ζώνης προστασίας; Γράφει κάτι σχετικό; 
 

Αναφέρατε παραπάνω "νομίζω από ΥΠΕΧΩΔΕ", οπότε κρίνοντας από αυτό, δεν το έχετε αναζητήσει ακόμα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ναι σας δώσει όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτετε.

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο 4495/17 είναι τόσο ασαφής με το θέμα ....

Ο Ν. 3028/2002  αναφέρει το άμεσο περιβάλλον : ΑΡΘΡΟ 2: ΕΝΝΟΙΑ ΟΡΩΝ

γγ) …….. Στα ακίνητα μνημεία συμπεριλαμβάνονται οι εγκαταστάσεις, οι κατασκευές και τα διακοσμητικά και λοιπά στοιχεία που αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα τους, καθώς και το άμεσο περιβάλλον τους.

Λογικά σύμφωνα με τα παραπάνω , το ακίνητο ΔΕΝ εμπίπτει στο άμεσο περιβάλλον.

Γνώμη μου , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , κάνε ερώτημα στην αρμόδια Νεωτέρων .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, JohnnyHoliday said:

(Ν.4858/2021 πιά)

Και ο Ν.4858/2021 το ίδιο αναφέρει στο άρθρο 2 παρ. βγ : .......καθώς και το άμεσο περιβάλλον τους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.