Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι!

 

Ίσως δεν έχω θέσει το ζήτημα αρκετά καθαρά. Δεν θέλω να πάρω τέσσερις κωδικούς υποβολής.

Λέω ότι καθώς στην εκτός σχεδίου για να γίνει υπαγωγή είναι απαραίτητη η συναίνεση και αυτή επιτυγχάνεται μέσω  εξουσιοδότησης συναίνεσης ενός συνιδιοκτήτη από τους υπολοίπους για όλες τις αραπαίτητες ενέργειες (δλδ ΥΔ Ιδιοκτήτη και εξουσιοδότηση σε μηχανικό). Από την στιγμή που οι συνιδιοκτήτες όχι εξουσιοδότηση δεν δίνουν σε έναν εξ αυτών,αλλά ούτε καν τον πυρετό τους, τότε ζητώ από όλους τα απαραίτητα, τους ονοματίζω όλους αιτούντες και ανεβάζψω όλα τα έγγραφα, εις τετραπλούν.

Θεωρώ, ότι σε σχέση με την ουσία,που στην περίπτωση μας είναι η συναίνενση των σνυιδιοκτητών,αυτή τεκμαίρεται από το γεγονός ότι όλοι κάνουν ΥΔ υπαγωγής και εξουσιοδότηση στον ίδιο μηχανικό.

 

 

Edited by hakim bey
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υποθέτω κοινή ερώτηση αλλά δεν είμαι σίγουρη:
Σε εντός ζώνης οικισμού [αλλά εκτός σχεδίου] χρειάζομαι πάλι το 100% συναίνεσης για υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής κατά το άρθρο 98; (μιας και η διατύπωση είναι εκτός-εκτός)

Εχω την περίπτωση όπου 2/3 συνιδιοκτητών εξ αδιαιρέτου χωρίς σύσταση, που θέλουν να τακτοποιήσουν μια αυθαίρετη αποθήκη στο οικόπεδό τους -και δεν έχουν πρόβλημα να αναλάβουν να πληρώσουν το πρόστιμο- αλλά το υπόλοιπο 1/3 δεν μιλιέται (...) πόσο μάλλον να δωσει ΥΔ συναίνεσης..

 

Link to comment
Share on other sites

Γηπεδο εμβαδου......τμ.  εκτος σχεδιου

ανηκει στους ... .... ....κατα τα εξης ποσοστα....

εχτισαν [με αδεια /χωρις......] το ετος....οικοδομη/μές

δεν εχουν κανει συσταση ΟΙ ούτε διανομη.[;;;;]

Αρα, ολα ανηκουν σε ολους.

οι δυο απο αυτους εχτισαν το ετος...μια αποθηκη εμβαδου...τμ.

ο τριτος ηπιε το..."αμίλητο νερό..."

 

[μηπως ειναι κληρονομοι;]

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση // δεν μπήκα στη διαδικασία όλων των λετομερειών γιατί κόλλησα στο εντός/εκτός σχεδίου και τα ποσοστά του αμίλητου.

Γονική παροχή σε 3 αδέρφια, με ποσοστό από 1/3 έκαστος χωρίς σύσταση ούτε διανομή, γηπέδου 2 στρεμμ. εκτός σχεδίου εντός ζώνης οικισμού.
Επειτα της γονικής παροχής, το 90 έχτισαν μια αποθήκη 20 τ.μ. χωρίς Ο.Α.(ως αποδεικτικό αεροφωτογραφία) την οποία κλήθηκα να τακτοποιήσω. Ανήκουν όλα σε όλους, κατανοητότατο και δηλώνουν όλοι από 1/3 συνιδιοκτησία στα Ε9. Το πρόβλημα μου είναι ότι τα 2/3 θέλουν να πληρώσουν και να τακτοποιήσουν την αυθαίρετη αποθήκη τους, αλλά το τρίτο αδέρφι δεν πρόκειται να μιλήσει πόσο δε μάλλον να δώσει συναίνεση.

Με το 2/3 και εκτός σχεδίου -χωρίς συναίνεση του τελευταίου-υποθέτω δεν θα ήμουν καλυμένη να προχωρήσω σε υπαγωγή, ακόμα και αν είμαι εντός οικισμού σωστά [?]

Edited by sour
Link to comment
Share on other sites

εισαι εκτος χωρις συσταση

δεν προβλεπει το 98 παρ. 4, περι αυτου.

Συζηταμε για μια @αποθηκη 20 τμ. [σιγα το κτισμα το σπουδαιο...]

που μπορουν να κατεδαφισουν

και να κανουν μια αγωγη διανομης για το γηπεδο, 

σε 6-8  μηνες θα εχουν αποφαση....

κι ας το παρει υπερθεματιστης

[που δεν θα ερθει αλλος, αφου τα 2/3 εχουν πλονεκτημα...]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής πρόβλημα και θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας.

Διώροφο εντός σχεδίου με σύσταση και οικοδ. άδεια του 1963. Πελάτης μου ο ιδιοκτήτης του ενός εκ των δύο διαμερισμάτων του ορόφου. Το συμβόλαιο του (αγορά το 1995) αναφέρει '... του πρώτου (Α) πάνω από το ισόγειο ορόφου διαμέρισμα - κατοικία του ακινήτου αυτού, στο οποίο διαμέρισμα ανήκει και το δικαίωμα κατά το 1/4 εξ αδιαιρέτου του δικαιώματος υψούν απεριορίστως πάνω από τον πρώτο (Α) ύπερθεν του ισογείου ...΄

Στο δώμα υπάρχουν μικρές αποθήκες και λεβ/σια (προφανώς ο καθένας ιδιοκτήτης έκανε και το δικό του)

Μπορώ να τακτοποιήσω χωρίς τους άλλους? .... με συναίνεση χωρίς να εμπλακούν? 

Link to comment
Share on other sites

@d.styl

Η δήλωση γίνεται μόνο από αυτόν για την ιδιοκτησία του (διαμέρισμα), χωρίς να αλλάζει κάτι λόγω του εξ αδιαιρέτου δικαιώματος υψούν.
Απαιτείται συναίνεση για την τακτοποίηση των αυθαίρετων κατασκευών επί κοινόχρηστου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το σκεπτικό σας πρέπει να θεωρήσω τις αυθαιρεσίες στο δώμα ως αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστα χώρο και να μην ασχοληθώ αν δε θέλω ή αν θέλω να εξασφαλίσω συναινέσεις.  Σε μεταβίβαση όμως ο συμβολαιογραφος θα πρέπει να μεταβιβάσει και αυτό το δικαίωμα υψουν. Πώς θα γίνει αν έχει τακτοποιηθεί μόνο το διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικά θα τακτοποιηθούν οι αυθαίρετες κατασκευές στο δώμα, διότι είναι παρακολουθήματα του διαμερίσματος.
Συνεπώς, η συναίνεση είναι απαραίτητη.
Δικαίωμα υψούν σημαίνει: δικαίωμα μελλοντικής προσθήκης καθ' ύψος.
Δεν επηρεάζεται από τις αυθαίρετες (προς ρύθμιση) κατασκευές, γιατί αυτές θα καθαιρεθούν όταν αποφασιστεί να γίνει προσθήκη. 

Edited by Kosmopolitis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.