Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Γιατί να βάλω διαμερισμάτωση στη δήλωση της οριζόντιας  αφού η παράβαση είναι εις βάρος της ???? Θεωρώ πως διαμερισμάτωση θα έβαζα αν τακτοποιούσα τα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η παράβαση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης αναφέρεται στον όροφο και όχι σε ιδιοκτησία.
Δηλαδή είναι μία για ολόκληρο τον όροφο, ανεξαρτήτως της ιδιοκτησίας για την οποία γίνεται η δήλωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2023 at 11:29 ΠΜ, casablanca90 said:

.Η σύσταση έγινε το 2009 και η αυθαιρεσία (δηλαδή η κατάληψη της οριζόντιας από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο) έγινε το 2010.Η οικοδομή έχει ανεγερθεί με άδεια του 1985 που σημαίνει ότι η αυθαιρεσία δεν έγινε εκ κατασκευής.Υπάρχει λύση?

Τι ακριβώς συνέβη σε τεχνικό επίπεδο και ο κοινόχρηστος χώρος μεγάλωσε εις βάρος του διαμερίσματος και μάλιστα  25 χρόνια μετά την κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

η είσοδος του κλιμακοστασίου ήταν 2,00 μ από το πρόσωπο της οικοδομής προς τα μέσα.Ο χώρος μπροστά από αυτήν βάσει σύστασης είναι χώρος της οριζόντιας.Η είσοδος του κλιμακοστασίου μετακινήθηκε 2,00 μ δηλαδή ακριβώς μπροστά στο πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σε πολυκατοικία εντός σχεδίου και με σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών θέλει ο πελάτης μου να μεταβιβάσει την οριζ. ιδιοκτησία «διαμέρισμα Β΄ ορόφου».  Οι αυθαίρετες κατασκευές που έχει κάνει είναι:

1) κλείσιμο ημιυπαίθριου χώρου και μετατροπή σε Κ.Χ. της κατοικίας (αυτό νομίζω ΔΕΝ απαιτεί τροποποίηση σύστασης, ούτε μονομερή, σωστά?)

2) σε εσοχή του κτιρίου έχει ο πελάτης μου προεκτείνει την κάτω πλάκα του Β ορόφου και έχει δημιουργήσει ένα δωμάτιο. Αυτή η αυθαιρεσία έγινε και στον α όροφο όχι όμως στο ισόγειο, άρα δεν είναι σε όλους τους ορόφους αλλά είναι εκ κατασκευής (άρα έχω άρθρο 98, §5, δηλ. υπαγωγή στο ν44995/17 χωρίς συναίνεση + δεν υπάρχουν οι προύποθέσεις της §7, άρα δεν γίνεται μονομερής τροποποίηση σύστασης, άρα τελικά ισχύει η §9  περί τροποποίηση σύστασης που συμμετέχουν το 51%, σωστά?)

3)η οροφή είναι λίγο διαφορετική σε σχέση με της αδείας γιατί προβλεπόταν πλάκα κ έκανε στέγη πάνω από την πλάκα(δεν είναι κοινόχρηστο οπότε δεν απαιτείται συναίνεση, σωστά?)

Οι ερωτήσεις μου είναι:

- τι συναινέσεις απαιτούνται?

και

- αν απαιτείται μονομερής τροποποίηση σύστασης?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

σαν πρωτη απαντηση

το νεο αρθρο 98 εξαιρει το ισογειο...

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση-κατασκευή της οικοδομής ή

β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής, άνωθεν του ισογείου.

 

Για τα υπολοιπα, θα απαντηθουν με βαση τα ανωτερω

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, dimitris GM said:

......β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής, άνωθεν του ισογείου.

Dimitris μια απορία μου : Αν υπάρχει μόνο α΄όροφος  ισχύουν τα ίδια ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@venezia έχω την ίδια απορία! Αναμένω κι εγώ λοιπόν απάντηση!

Επίσης εγώ έχω άλλον πελάτη τώρα που σε διώροφο με οριζόντιες ιδιοκτησίες, αυτός έχει τον Α ΌΡΟΦΟ και έχει προεκτείνει την πλάκα (ΥΔ και ΥΚ) δημιουργώντας κλειστό χώρο κατοικίας, ενώ στο ισόγειο δεν υπάρχει η αντίστοιχη παράβαση.  Όμως είναι εκτός νομίμου όγκου η αυθαιρεσία. Οπότε για μένα ισχύει η §9 που θέλει 51% συναινέσεις για υπαγωγή και μετά θέλει τροποποίηση σύστασης πάλι με το 51%, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.