Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

On 29/2/2020 at 5:57 ΜΜ, Pavlos33 said:

Δεν απαντάω ως προς το ιδιοκτησιακό. Θεωρώ ότι το έχεις ψάξει και είτε απαιτείται συναίνεση, είτε απαλλάσσεται βάσει των διατάξεων του Α98 για την καταπάτηση της πυλωτής. Το ποσοστό θα εξαχθεί συγκρινόμενο με την συνολική δόμηση του οικοπέδου, καθώς η πυλωτή δεν διαθέτει χιλιοστά αφού είναι κοινόχρηστος χώρος και ταυτόχρονα, δεν έχουμε κάποια λειτουργική προέκταση όπως για παράδειγμα να υπήρχε όμορο διαμέρισμα που στη σύσταση είχε χιλιοστά και να επεκτάθηκε αποτελώντας ένα ενιαίο διαμέρισμα.

πάνω σε αυτό επέτρεψε μου συνάδελφε να έχω τις αμφιβολίες μου.Θεωρώ ότι το σωστό είναι να υπολογιστεί με τον δυσμενέστερο συντελεστή (ακόμα και αν δεν μας βολεύει αυτό).Με τον τρόπο που προτείνετε προκύπτει πως αυτός που έχει κάνει αυθαιρεσία σε Ο.Ι ΜΕ χιλιοστά επί του οικοπέδου υπάρχει πιθανότητα να κληθεί να πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο από αυτόν που την έκανε εκεί που δεν υπήρχε καν Ο.Ι.Δεν μου κάθεται και πολύ καλά.....

Link to comment
Share on other sites

επειδη  δεν καταλαβα , ποιος ειναι ο δυσμενεστερος, θα ρωτησω,

για την συγκεκριμενη ερωτηση που συζητουμε,

α] ο αδελφος ειχε ενα καταστημα 100 τμ με 100 χιλ. και το μεγαλωσε προς το κοινοχρηστο κατα 10 τμ.

β] ο ιδιος εχτισε σε τμημα της πυλωτης μια κατοικια, εμβαδου 100 τμ   χωρις να εχει χιλιοστα.

[ΤΖ 1000, παλαιοτητα η πιο προσφατη, μειωτικοι κανενας]

ποιός ειναι "σωστος" υπολογισμος?

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, miha said:

πάνω σε αυτό επέτρεψε μου συνάδελφε να έχω τις αμφιβολίες μου.Θεωρώ ότι το σωστό είναι να υπολογιστεί με τον δυσμενέστερο συντελεστή (ακόμα και αν δεν μας βολεύει αυτό).Με τον τρόπο που προτείνετε προκύπτει πως αυτός που έχει κάνει αυθαιρεσία σε Ο.Ι ΜΕ χιλιοστά επί του οικοπέδου υπάρχει πιθανότητα να κληθεί να πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο από αυτόν που την έκανε εκεί που δεν υπήρχε καν Ο.Ι.Δεν μου κάθεται και πολύ καλά.....

Τι να κάνουμε, όλα δεν μπορούν να είναι ίδια ζυγισμένα σε ένα νόμο που πριν 9 χρόνια (Ν. 4014) ξεκίνησε καθαρά ως εισπρακτικός νόμος. Η βάση σε κάποια ζητήματα για να μην πω στα περισσότερα αφορά την τότε εποχή. Γιατί να βάλουμε μέγιστο συντελεστή στην υπέρβαση αφού ο χώρος δεν διαθέτει χιλιοστά; Ας το εκμεταλλευτούμε προς όφελος του πελάτη για μικρότερο πρόστιμο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Αν τα μέγιστα επιτρεπόμενα του οικοπέδου  είναι 250 τμ τοτε:

α)  10/ 100 χιλ.*250   = 0,40   άρα ποσοστό <50%  (το πρόστιμο πολλαπλασιάζεται με το ένα)

β)  100 / 250 = 0, 40   άρα ποσοστό <50%

                  ή

      100 / 0 χιλ.*250 --->  άπειρο αρα ποσοστό το μέγιστο ήτοι >200% που σχεδόν διπλασιάζει το πρόστιμο

 

Edited by LESS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φταιω που δεν ειπα τα τμ του σδ.

απλα υπεθεσα οτι,  με 100 χιλ στα 100 τμ. αρα θα εβγαινε απο καπου οτι τα τμ της οικοδομης ειναι 1000:-(

γιατι εχεις και στις 2 περιπτωσεις  "<" ?

 

[ευχαριστω για την απαντηση]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Τι να κάνουμε, όλα δεν μπορούν να είναι ίδια ζυγισμένα σε ένα νόμο που πριν 9 χρόνια (Ν. 4014) ξεκίνησε καθαρά ως εισπρακτικός νόμος. Η βάση σε κάποια ζητήματα για να μην πω στα περισσότερα αφορά την τότε εποχή. Γιατί να βάλουμε μέγιστο συντελεστή στην υπέρβαση αφού ο χώρος δεν διαθέτει χιλιοστά; Ας το εκμεταλλευτούμε προς όφελος του πελάτη για μικρότερο πρόστιμο. 

στο άρθρο 100 ,παρ 2 λέει:

Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην
περιοχή του ακινήτου και, σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου, με το μέρος των επιτρεπομένων
μεγεθών, που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζόντιας ή κάθετης ή ιδιοκτησίας κάθε
συγκύριου.

Νομίζω πως είναι κάπως ξεκάθαρο πως δεν νομιμοποιούμαστε να συγκρίνουμε με τον συνολικό συντελεστή.Από εκεί και πέρα δεν διαφωνώ πως σε κάποιες περιπτώσεις ο μηχανικός μπορεί να κρίνει και να πράξει αναλόγως.Λέω απλά ότι μια τέτοια επιλογή είναι δύσκολο να αιτιολογηθεί με βάση τα όσα αναφέρονται στο νόμο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο νόμος προφανώς είναι ξεκάθαρο όταν έχεις μια οριζόντια με χιλιοστά και τακτοποιείς κάποια αυθαίρετη επέκταση της ιδιοκτησίας. Αν έχεις μια ξεκάρφωτη κατασκευή σε κοινόχρηστο χώρο οικοπέδου, με ποια χιλιοστά θα πας να υπολογίσεις τους συντελεστές σου;

Γι αυτό βάζουμε ολόκληρο τον Σ.Δ στον παρανομαστή, διότι δεν έχουμε χιλιοστά να δώσουμε τον επιμερισμένο συντελεστή. Επιπλέον, να προσθέσω ότι η τακτική του να θέσεις το μέγιστο συντελεστή στον παρανομαστή, και επαχθής ως προς τον ιδιοκτήτη επιλογή είναι και επίσης αυτή η επιλογή δεν προκύπτει ρητά από το νόμο.

Τώρα αν διαφωνείς με την προσέγγιση αυτή, φυσικά και έχεις κάθε δικαίωμα. Προσωπικά, αλλά και πολλοί ακόμη συνάδελφοι έτσι το υπολογίζουμε βασιζόμενοι αν το θες στην ασάφεια του νόμου (αφού δεν υπάρχει ρητή αναφορά) προς όφελος του εντολέα μας.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση καταστηματος που συνορευει με αποθήκη κοινοχρηστη,την οποια χρησιμοποιει ενιοτε,εχω εξουσιοδοτηθει για τακτοποιηση του καταστηματος και έκδοση οικοδομικής αδειας διαρρυθμίσεων .Επηρεαζει η υπαρξη της αποθήκης την τακτοποίηση? Δεν ανήκει στην οριζόντια ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

 πώς βρεθηκε μια "ορφανη" αποθηκη ... Ειναι στο  ισογειο???? Τι σημαινει συνορευει? εχει πορτα προς αυτην μεσα απο το καταστημα?

συνηθως αυτες οι  "κοινοχρηστες" αποθηκες, προερχονται απο την μη κατασκευη κεντρικης θερμανσης, οπότε περισεψε ο  χωρος αυτος και δεν ειναι κανενος.

Και αφου ειναι κοινοχρηστη και κανει χρηση "ενιοτε", αστην  εκει που κοιμαται..

και μην τα πολυανακατευεις,  μην κολλησει   καποια απο τις αλλες εργασιες που θες να κανεις, χωρις κερδος....

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, σίγουρα δεν γνωρίζω την σωστή διαδικασία, ζητώ συγνώμη για αυτό. Θα μπορούσε ο κ. Dimitris DM, ο νομικός σας να σχολιάσει την από 26/02/2020 εγκύκλιο συντονιστικής συμβολαιογράφων 7/2020 δημοσιεύθηκε στο b2green.gr. Τι σημαίνει πρακτικά; Ευχαριστώ πολύ και πάλι συγγνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.