Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

 Κατ΄αρχας,  μιλαμε μονο για τις ΘΣΑ του 1221. Οι αλλες,  εξ ιδιωτικης πρωτοβουλιας,  δεν εχουν σχεση με τα αυθαιρετα.,..ουτε με τακτοποίηση..

Απο την στιγμη που στην  κατοψη αδειας μιας ΘΣΑ του 1221 και συμβολαιου  ειναι ιδιες, δεν υπαρχει αυθαιρεσια.

Το πού "βολευει" δεν ειναι αυθαιρεσια. Πολλες ΘΣΑ εχουν αλλη μορφη στην κατοψη και αλλη διαγραμμιση,  προς καλυτερη εξυπηρετηση.

Για να κανεις τακτοποιηση της επεκτασης που περιγραφεις,  θα πρεπει να εχει ΘΣΑ χιλιοστα,   ωστε να επικαλεστεις  την επεκταση μιας ΟΙ σε βαρος κοινοχρηστων .

Πολυ "μπελα" μου θυμιζει αυτη η τακτοποιηση και μπλεξιμο με τροποποιησεις συστασης κλπ. ευγενη νομικα...😁

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς μόνο τις θσ που δεσμεύονται συμβολαιογραφικά, δεν γνωρίζω ακόμη τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση (αυτό αναφέρεται στο συμβόλαιό του ή πρέπει να δω στο φάκελο της άδειας τη δέσμευση?)

Ας πάρουμε και τις 2 περιπτώσεις : αν έχει δεσμευθεί τότε πάω με το 100.9?

Αν η συγκεκριμένη θσ δεν δεσμέυτηκε πώς θα γίνει η τακτοποίηση?

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες ότι 'Πολλες ΘΣΑ εχουν αλλη μορφη στην κατοψη και αλλη διαγραμμιση,  προς καλυτερη εξυπηρετηση' αλλά ο ιδιοκτήτης επιμένει να τακτοποιήσει και να κάνει αλλαγή συμβολαίου. Φυσικά και δεν έχει χιλιοστά αφου οι θσ στις πιλοτες είναι πάντα παρακολούθηματα.

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

ξανα δες τα

και "φυσικα" δεν ειναι απολυτως σωστο που λες οτι, 

  "οι ΘΣΑ στις πυλωτες ειναι  παντοτε, παρακολουθηματα χωρις χιλιοστα..."

διοτι, πολλές εχουν χιλιοστα...

Αλά, εσυ, αν δεν εχεις χιλιοστα  τοτε δεν εχεις ούτε  ΟΙ..... και αφού  δεν εχεις ΟΙ,  δεν μπορεις να επικαλεσθεις οτι ενα παρακολουθημα μεγαλωσε σε βαρος των κοινοχρηστων...

αφου το 98 προβλεπει την επεκταση ΟΙ και οχι των παρακολουθηματων τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου και τον 1221

Αι τυχόν δημιουργούμεναι θέσεις σταθμεύσεως εις τον ελεύθερον ισόγειον χώρον του κτιρίου όταν τούτο κατασκευάζεται επί υποστηλωμάτων (PILLOTIS) κατά ταςισχυούσας διατάξεις, δεν δύνανται να αποτελέσουν διηρημένας ιδιοκτησίας.

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

ανεφερα  πολυ προσεκτικα το συμβαινον .....

"διοτι, πολλές εχουν χιλιοστα..."

Ωστοσο, αφου συμφωνουμε οτι δεν μπορουν να αποτελεσουν διηρημένες  ΟΙ [ειτε με ειτε χωρις χιλιοστα]

δεν μπορεις να επικαλεσθεις το 98 περι επεκτασης

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δεν μπορεις να επικαλεσθεις το 98 περι επεκτασης

δεν υπάρχει άλλος τρόπος? πχ επέκταση του παρακολουθήματος του διαμερίσματος που έχει χιλιοστά...🙃

Εκτός και αν έχει δεσμευθεί με συμβ. πράξη οπότε παω με το 100.9 σωστά?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια,

αφου ταιριαζει η αδεια και η συσταση...δεν μπορεις να  εχεις 100/9.

Εγω θα προτεινα, τροποποιηση της συστασης ανακαθορισμος/διορθωση χρησης  πυλωτης

[ουτε βεβαιωση νομιμοτητας απαιτει]

αλλα απαιτει το 100%.

Αρα..?????

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, anvar said:

Εγώ άλλο ρωτάω. Στην περίπτωση μου μόνο ο ιδιοκτήτης του τρίτου ορόφου θέλει να κάνει τακτοποίηση στο διαμέρισμα του. μπορεί να συμπεριλάβει και τις αποθήκες του ακαλύπτου που ιδιοχρησιμοποιεί στην δήλωση του "διαμερίσματος"?

Κατά τη γνώμη μου όχι. Εφόσον η αποθήκη αυτή δεν ανήκει στην ιδιοκτησία δεν μπορείς να συμπεριλάβεις στη δήλωση του διαμερίσματος αποσπασματικά 1 τμήμα κοινόχρηστου χώρου και φυσικά ακόμη και να το έκανες κανένα δικαίωμα κυριότητας δεν θα αποκτούσε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος στην αποθήκη αυτή (άρα και γιατί να την πληρώσει αφού και πάλι δεν θα του ανήκει;). Ο σωστός τρόπος είναι οι τακτοποίηση όλων των κοινοχρήστων αυθαιρεσιών σε ξεχωριστή δήλωση και μετά τροποποίηση της σύστασης όπως είπα και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι. Έχω υπόθεση κλειστών φωταγωγων σε 2 ορόφους της ίδιας οικοδομής. Ο Α΄ όροφος κατασκευάστηκε το 1988, ενώ ο Β' το 2008. Στον Α΄ όροφο έχω 1 κλειστό φωταγωγό του οποίου η χρονολογία δημιουργίας προκύπτει εκ της κατασκευής. Ο δεύτερος φωταγωγός όμως είναι μεταλλική κατασκευή. Στο Β' όροφο , το κλείσιμο του φωταγωγού έγινε με υαλοτουβλα.

Μπορώ να έχω το 51%, όπως και οι πελάτες συμφώνησαν για τη απόδειξη του χρόνου κατασκευής να προσκομίσουν τροποποιημένο Ε9.Το ερώτημα είναι στον Α' όροφο, οι φωταγωγοί είχαν προσμετρήσει στην δόμηση. Άρα πιστεύω ότι οι κλειστοί φωτ/γοι, μπορούν να μπουν 1 λοιπή παράβαση, εν στον Β ' όροφο να μπει ο κλειστός φωτ/γος, καθώς δεν μέτρησε στην δόμηση, ως ΥΔ . Στέκει το σκεπτικό?

Τέλος στην ίδια οικοδομή έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο υπόγειο. Η κλίμακα καθόδου , η οποία βρίσκεται σε κοιν. χώρο, (ακαλυπτ.χωρος) και η οποια θα υπολογιστεί με αναλυτ. προυπολ. χρειάζεται και αυτη 51%?

-

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dimitris GM said:

οχι βεβαια,

αφου ταιριαζει η αδεια και η συσταση...δεν μπορεις να  εχεις 100/9.   ναι αλλά δεν ταιριάζει η πραγματικότητα

Εγω θα προτεινα, τροποποιηση της συστασης ανακαθορισμος/διορθωση χρησης  πυλωτης  χωρίς τροποποίηση της σύστασης δεν μπορεί να γίνει τροποποίηση συμβολαίου ?

[ουτε βεβαιωση νομιμοτητας απαιτει]    για τηντροποποίηση συμβολαίου δεν απαιτείται βεβαίωση?

αλλα απαιτει το 100%.

Αρα..?????

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη..

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.