Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

σιγουρα δεν σε καταλαβαίνω καλά, ενοούσα όταν λέω να τακτοποιήσει να το συμπεριλάβει στο δικό του εμβαδόν σαν δικό του σπίτι, ενώ εσύ προφανώς ενοείς ότι θέλει συναινέσεις για να το βάλει στο εμβαδόν του σαν σπίτι του. Εγώ πάντως πιστευω ότι όπως 30 χρόνια τώρα, κανένας δεν του είπε ποτέ "γκρέμισε το αυτό. Απαγορεύεται να έχεις αυτό το τμήμα." Ουδέποτε κανείς δεν θα ασχοληθεί. Οπότε τζάμπα ρωτάω. Θα μπορούσε να τακτοποιηθεί και καλά καλά που το ξέρω αυτό, όμως εγώ όμως όπως αντιλαμβάνομαι τα πράγματα δεν θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα ή μήπως όχι, διότι αν μεταβιβάσει και ζητηθεί του μηχανικού βεβαίωση θα δει τίτλους, οπότε αν διβάσει ένα εμβαδόν 120τμ και μετρήσει ένα εμβαδόν 121τμ' θα κάτσει να ασχοληεί και να το ψάξει?

Οταν μάλιστα τα σχέδια το εικονίζουν σαν πλέον εμβ της ιδιοκτησίας?

Εγω Δημητρη, αν ρωτάς την γνωμη μου, πιστευω οχι, βεβαια μπορει να κανω και καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Αν κάνω μια δήλωση μόνο για τα κοινόχρηστα σε οικοδομή με σύσταση Ο.Ι. Με ποια επιτρεπόμενα ποσοστά κάλυψης και δόμησης θα συγκρίνω για να βγάλω συντελεστές?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!έχω μια περιπτωση που χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Πενταώροφη οικοδομή με 10 διαμερίσματα αποφάσισαν να τακτοποιήσουν αποθήκες στο υπογειο που δεν υπάρχουν στην άδεια(ο καθένας την έχει με ιδιωτικό συμφωνητικό)και απο την αυτοψία βρέθηκαν λιγα μέτρα παραπάνω στην πυλωτή.Κατόπιν επικοινωνίας με το τεε, μου είπαν μια δήλωση με όλους τους ιδιοκτήτες. Εχω μπερδευτεί με τα ποσοστά επι των κοινοχρηστων που ειναι σε χιλιοστά....για να τα βάλω στο συστημα πρέπει να τα μετατρεψω σε %;και σε περιπτωση που καποιοι ιδιοκτητες ειναι αμεα ; τι κανω;

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mantsos said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Αν κάνω μια δήλωση μόνο για τα κοινόχρηστα σε οικοδομή με σύσταση Ο.Ι. Με ποια επιτρεπόμενα ποσοστά κάλυψης και δόμησης θα συγκρίνω για να βγάλω συντελεστές?

Θ' αξιοποιήσεις και τα 1.000 χιλιοστά του συνόλου των συνιδιοκτητών και βεβαίως το σύνολο των επιτρεπομένων (δόμηση, κάλυψη κ.λπ) σήμερα σε ολόκληρο το γεωτεμάχιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, efoula said:

καλησπερα!έχω μια περιπτωση που χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Πενταώροφη οικοδομή με 10 διαμερίσματα αποφάσισαν να τακτοποιήσουν αποθήκες στο υπογειο που δεν υπάρχουν στην άδεια(ο καθένας την έχει με ιδιωτικό συμφωνητικό)και απο την αυτοψία βρέθηκαν λιγα μέτρα παραπάνω στην πυλωτή.Κατόπιν επικοινωνίας με το τεε, μου είπαν μια δήλωση με όλους τους ιδιοκτήτες. Εχω μπερδευτεί με τα ποσοστά επι των κοινοχρηστων που ειναι σε χιλιοστά....για να τα βάλω στο συστημα πρέπει να τα μετατρεψω σε %;και σε περιπτωση που καποιοι ιδιοκτητες ειναι αμεα ; τι κανω;

 

- στην άδεια τι υπαρχει? Πώς ειναι διαμορφωμενο το υπογειο? Μηπως υπαρχει καποιος κανονισμος???.

-αυτα τα "λιγα παραπανω τμ. που βρεθηκαν στην πυλωτη...ποιά ειναι η χρηση της πυλωτής, πώς βρεθηκαν καί ποιος τα έκανε και ποιος τα χρησιμοποιει και  σε βαρος τινος?

Αν η απαντηση του ΤΕΕ ειναι σωστη, τι θα δηλωσουν ολοι οι συνιδιοκτητες  με "μια δηλωση"  για ολα τα παραπανω...??

υγ

δλδ εννοεις οτι βρεθηκαν 10 αγοραστες διαμερισματων που πληρώσανε  και πηρανε απο μια αποθηκη  στο υπογειο,  με ενα ιδιωτικο χαρτί απο τον εργολαβο και δεν βρεθηκε ενας δικηγορος να τον ρωτησουν πώς επρεπε να γινει?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Dimitri να προσθέσουμε ότι τις αποθήκες δεν τις έδειχνε το σχέδιο της ο.α. και τελικά φτιάχτηκαν στην πυλωτη

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση ελεγε για αποθήκες στο υπογειο [γενικως]  και για "κατιπουεγινε"  στην πυλωτη....

Από  πού προκύπτουν  αυτα  τα νεα στοιχεια?

 [τα οποια  και παλι ειναι ελλειπή, αρα  δεν μπορει να δοθει απαντηση...]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Οριζόντια ιδιοκτησία έχει επεκταθεί εκ κατασκευής, κλείνοντας τμήμα του μπαλκονιού της. Επίσης, με ιδιωτικό συμφωνητικό, ταυτόχρονο με το συμβόλαιο αγοράς, το 2006, ο πωλητής ανέφερε ότι έχει στην κατοχή του από το 1972 αποθήκη στο ακριβώς από επάνω από την ιδιοκτησία τμήμα του δώματος, η οποία ρευματοδοτείται από την ιδιοκτησία. Επίσης, στο δώμα υφίσταται άλλη μια αποθήκη, άλλου ιδιοκτήτη. Πως το χειρίζομαι? Μπορώ με μία δήλωση να ρυθμίσω και τα δύο? Χρειάζεται δεύτερη? Υπάρχει πρόβλημα επειδή τυπικά είναι κοινόχρηστη η αποθήκη? Διευκολύνει το άρθρο 98 του νέου νομοσχεδίου?

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολεισαι με το νεο 98...Ηδη ειναι κακογραμμενο και δεν μπορει να σε βεβαιωσει καποιος οτι θα γινει "καλυτερο".

Εχεις το σημερινο 98, σου φτανει και περισσευει.

Καθε ενας θα κανει ξεχωριστη δηλωση

Ο δικος σου για το μπαλκονι -κλασσικα-  για δε το δωμα θα παει και σαν εκ κατασκευης και σαν ιδιοχρησιμοποιων,

 Προ 75 ειναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.