Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι, επισυνάπτω τομή, στο σημείο διώροφου ύψους εισόδου. Εκεί έχει κατασκευαστεί αυθαίρετος αυτοτελής χώρος γραφείου στη στάθμη ημιορόφου με είσοδο από το πλατύσκαλο. Θα μπορούσε να υπολογιστεί με συντελεστή 0.5?

Tomi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, Roukat said:

Οκ ευχαριστώ, πάντως αν έχω καταλάβει καλά σοφίτες που δεν πληρούν τα κριτήρια του ΝΟΚ ή τέλοσπάντων δεν αποτελούν ανεξάρτητο χώρο καθώς και αποθήκες στο δώμα...ΔΕΝ παίρνουν μειωτικό συντελεστή, σωστά?

Εχει γίνει μεγάλη κουβέντα (μέχρι και φηφοφορία έγινε) στο σαιτ για τις σοφίτες εδώ :

Εγώ προσωπικά δεν τις αντιμετωπίζω με κριτήρια ΝΟΚ .

 

25 λεπτά πριν, gtho said:

καλησπέρα συνάδελφοι, επισυνάπτω τομή, στο σημείο διώροφου ύψους εισόδου. Εκεί έχει κατασκευαστεί αυθαίρετος αυτοτελής χώρος γραφείου στη στάθμη ημιορόφου με είσοδο από το πλατύσκαλο. Θα μπορούσε να υπολογιστεί με συντελεστή 0.5?

 

Απο την στιγμή που και εσύ τον ονομάζεις "αυτοτελή "χώρο και είναι και στην πραγματικότητα αυτοτελής , όπως φαίνεται απο την τομή.

Τότε δεν μπορείς να πάρεις 0,30.

1.  Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου εφαρμόζεται συντελεστής 0,30 για τους χώρους σε:

 

α) υπόγειες στάθμες που δεν αποτελούν αυτοτελή χώρο, αλλά συνδέονται λειτουργικά με τον υπερκείμε- νο όροφο,

 

β) εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες που δεν αποτελούν ανεξάρτητο χώρο

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gtho said:

σε ευχαριστώ για την απάντηση, μήπως δεν δικαιούται ούτε τον συντελεστή 0,5 λόγω του ότι έχει χρήση υπηρεσίες?

Νομίζα το 0,50 το είχες βάλει απο κεκτημένη ταχύτητα και εννοούσες 0,30.

0,50 για ποιόν λόγο να πάρει; Δεν είναι υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gtho said:

καλησπέρα συνάδελφοι, επισυνάπτω τομή, στο σημείο διώροφου ύψους εισόδου. Εκεί έχει κατασκευαστεί αυθαίρετος αυτοτελής χώρος γραφείου στη στάθμη ημιορόφου με είσοδο από το πλατύσκαλο. Θα μπορούσε να υπολογιστεί με συντελεστή 0.5?

Tomi-1.jpg

Ειναι ξεχωριστος αυτονομος οροφος. Αν στην οικ.αδεια δεν τον μετραει στα τετραγωνικα (μαλλον κοινοχρηστου) τοτε θα το εβαζα ΥΔ κανονικα με τα τετραγωνικα του χωρις μειωτικους, χωρις Υ καλυψης.

5 ώρες πριν, Roukat said:

Καλημέρα σε κτίσμα με Ο.Α. αλλά χωρίς σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο που ενώνει την υπόγεια αποθήκη, ισόγειο κατάστημα, Α΄όροφος κατοικία (αυθαίρετο) και ανεξάρτητη ''σοφίτα'' (αυθαίρετο). Η απορία μου είναι ως προς τη σοφίτα η οποία είναι ένας χώρος άφτιαχτος που  χρησιμοποιείται σαν αποθήκη. Μπορώ να βάλω μειωτικό συντελεστή? Κατά τη γνώμη μου βάσει του νέου νόμου και των τροποποιήσεων του δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, εφόσον δεν τηρείται ο ορισμός της σοφίτας κατά ΝΟΚ. Επίσης θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να μετρήσουν όλα τα τετραγωνικά σαν υπέρβαση δόμησης αλλά από ένα ύψος και πάνω, πες ότι είχε γυψοσανίδα από το 1μ και πάνω.....Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Ή θα το εβαζα ΥΔ κανονικα

ή μονο με αναλυτικο, ως στεγη, χωρις όμως προσβαση (δηλαδη θα εκλεινα την εισοδο μονιμα)

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2018 at 12:15 ΜΜ, Roukat said:

Καλημέρα σε κτίσμα με Ο.Α. αλλά χωρίς σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο που ενώνει την υπόγεια αποθήκη, ισόγειο κατάστημα, Α΄όροφος κατοικία (αυθαίρετο) και ανεξάρτητη ''σοφίτα'' (αυθαίρετο). Η απορία μου είναι ως προς τη σοφίτα η οποία είναι ένας χώρος άφτιαχτος που  χρησιμοποιείται σαν αποθήκη. Μπορώ να βάλω μειωτικό συντελεστή? Κατά τη γνώμη μου βάσει του νέου νόμου και των τροποποιήσεων του δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, εφόσον δεν τηρείται ο ορισμός της σοφίτας κατά ΝΟΚ. Επίσης θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να μετρήσουν όλα τα τετραγωνικά σαν υπέρβαση δόμησης αλλά από ένα ύψος και πάνω, πες ότι είχε γυψοσανίδα από το 1μ και πάνω.....Ποια είναι η γνώμη σας?

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Αν η εν λόγω σοφίτα ΔΕΝ αποτελεί ανεξάρτητο χώρο, τότε παίρνει για τον υπολογισμό του προστίμου, μειωτικό συντελεστή 0,30, για όλα τα τ.μ. της επιφάνειας αυτής!

Αν η εν λόγω σοφίτα ΑΠΟΤΕΛΕΙ ανεξάρτητο χώρο, τότε ο υπολογισμός του προστίμου γίνεται ως ΥΔ Κύριου Χώρου χωρίς μειωτικό συντελεστή, για όλα τα τ.μ. της επιφάνειας αυτής!

Προσοχή, προφανώς θα υπάρχει και αυθαιρεσία στο ύψος του ακινήτου....

Δεν έχει απολύτως καμία σχέση ο "...ορισμός της σοφίτας κατά ΝΟΚ" με τις δηλώσεις αυθαίρετων και τον υπολογισμό του προστίμου.....

 

H έντονη γραμματοσειρά τροποποιήθηκε.

yian

Κανόνες Συμμετοχής

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους.

  • Δεν κάνουμε κατάχρηση της έντονης (bold), πλάγιας (italics) και υπογραμμισμένης (underlined) γραφής γιατί τότε το κείμενό μας γίνεται κουραστικό και δίνουμε την εντύπωση ότι προσπαθούμε να επιβάλλουμε στους άλλους τις απόψεις μας και όχι να παραθέσουμε απλώς τα επιχειρήματά μας.

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ιάσονα συμφωνώ με αυτό που λες ως προς τον ορισμό, εγώ κυρίως αναφερόμουν στο γεγονός ότι για να θεωρηθεί σοφίτα θα έπρεπε να μην είναι ανεξάρτητος χώρος, στην περίπτωσή μου είναι όμως....Όσο για «όλα τα τ.μ.» εάν μέχρι να οριστικοποιήσω τη δήλωση η κατάσταση της σοφίτας μείνει ως έχει, οκ. ΑΝ όμως δω οτι έβαλαν κάποιες γυψοσανίδες για να ολοκληρωθεί η μορφή του χώρου...ε τότε θεωρώ πιο σωστό να βάλω τα τετραγωνικά όπως θα τα μετρήσω από μέσα (συν πάχος γυψοσανίδας). Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, αλλά νομίζω ότι αν βγάλω και τις απαραίτητες φωτογραφίες αυτό καλύπτει κι εμένα και τον ιδιοκτήτη. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Στην   υπερβαση υψους της προβλεπομενης απο αδεια στεγης και δημιουργια σοφιτας  εντος του επιτρεπομενου υψους  του κτιριου την υπερβαση την υπολογιζουμε με

αναλυτικο ?τι λετε να υπολογισω σε μια στεγη που απο 1,70μ πηγε στο κεντρο της 2,50μ

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2018 at 12:00 ΜΜ, Roukat said:

........Όσο για «όλα τα τ.μ.» εάν μέχρι να οριστικοποιήσω τη δήλωση η κατάσταση της σοφίτας μείνει ως έχει, οκ. ΑΝ όμως δω οτι έβαλαν κάποιες γυψοσανίδες για να ολοκληρωθεί η μορφή του χώρου...ε τότε θεωρώ πιο σωστό να βάλω τα τετραγωνικά όπως θα τα μετρήσω από μέσα (συν πάχος γυψοσανίδας). Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, αλλά νομίζω ότι αν βγάλω και τις απαραίτητες φωτογραφίες αυτό καλύπτει κι εμένα και τον ιδιοκτήτη. Τι λέτε?

Γιατί να το κάνεις αυτό;;;;

H έντονη γραμματοσειρά τροποποιήθηκε.

yian

Κανόνες Συμμετοχής

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους.

  • Δεν κάνουμε κατάχρηση της έντονης (bold), πλάγιας (italics) και υπογραμμισμένης (underlined) γραφής γιατί τότε το κείμενό μας γίνεται κουραστικό και δίνουμε την εντύπωση ότι προσπαθούμε να επιβάλλουμε στους άλλους τις απόψεις μας και όχι να παραθέσουμε απλώς τα επιχειρήματά μας.
Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.