Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι.

Με αυθαίρετη ανοικτή σκάλα μέσα στο Δ τι κάνουμε?

Αναλυτικός και τέλος?

Η σκάλα πάει από το ισόγειο στον Α όροφο και είναι κύρια είσοδος διαμερίσματος (όχι έξοδος κινδύνου)

Αν έχει λυθεί το θέμα σε προηγούμενο post συγχωρέστε με. Δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αν είναι η μοναδική είσοδος προς το διαμέρισμα του ορόφου, τότε το ορθό είναι να ρυθμιστεί με ΥΔΚΧ και ΥΚ και ΥΠλαγίων αποστάσεων......

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Θεωρώ πως αν είναι η μοναδική είσοδος προς το διαμέρισμα του ορόφου, τότε το ορθό είναι να ρυθμιστεί με ΥΔΚΧ και ΥΚ και ΥΠλαγίων αποστάσεων......

 

 

Είναι πράγματι η μοναδική είσοδος προς το διαμέρισμα. Είναι λογικό όμως να τακτοποιηθεί ώς υπέρβαση δόμησης ένας ανοικτός χώρος?

IMAG7500 (Αντιγραφή).jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κατασκευαζόταν σήμερα, θα είχαμε απαλλαγή από την χρέωση στον Σ.Δ. αφού είναι κάτω από 12μ2. Κι εγώ τείνω προς τον αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Advent said:

Είναι πράγματι η μοναδική είσοδος προς το διαμέρισμα. Είναι λογικό όμως να τακτοποιηθεί ώς υπέρβαση δόμησης ένας ανοικτός χώρος?

Από την εποχή του 4014 και κυρίως με βάσει τις σημειώσεις της Λεμπέση και με ερωτήματα κ.λπ. που είχαν γίνει τότε, αυτήν ακριβώς την παράβαση (δηλαδή, αυθαίρετη σκάλα προς όροφο, που αποτελεί τη μοναδική πρόσβαση σε αυτόν) τη ρυθμίζαμε με ΥΔΚΧ και ΥΚ και ΥΠλαγίων αποστάσεων κι όχι με αναλυτικό προϋπολογισμό. Εγώ έτσι το έχω κάνει σε όλες τις περιπτώσεις που μου έχουν τύχει (εντός κι εκτός σχεδίου, ειδικά για βαθμίδες >1,5 μ. ύψους ανάβασης) και στους τρεις νόμους (4014, 4178, 4495). Για επιβεβαίωση αν το επιθυμείς ανατρέχεις λεπτομερώς στις τότε σημειώσεις κ.λπ., αν όχι ...."πράττεις κατά το δοκούν"!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω και τους τρείς συναδέλφους που βοήθησαν με τα σχόλιά τους. Θέλω να κλείσω το θέμα για να βοηθήσω κι εγώ όσους τύχει να διαβάσουν αυτό το post.

Τελικά μετά από αναμονή κάποιων ωρών στην ουρά του help desk χθες το πρωί πήρα και την απάντηση από το ΤΕΕ.

Προχωρώ με αναλυτικό.

Edited by Advent
Λάθος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Advent said:

Τελικά μετά από αναμονή κάποιων ωρών στην ουρά του help desk χθες το πρωί πήρα και την απάντηση από το ΤΕΕ.

Λειτουργεί help desk?

Απαντά μόνο κατόπιν φυσικής παρουσία ή και μέσω mail?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.