Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, karanus said:

Με την λογική που αντιμετωπίζεται το Δ συμφωνείς;

Όχι γιατί αν είχε δικαίωμα να κολλήσει, και το κατοχύρωσε και με άδεια, είναι εντός νόμιμης επιφάνειας. Δεν υπάρχει λοιπόν παραβίαση Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, kan62 said:

Όχι γιατί αν είχε δικαίωμα να κολλήσει, και το κατοχύρωσε και με άδεια, είναι εντός νόμιμης επιφάνειας. Δεν υπάρχει λοιπόν παραβίαση Δ.

Ok. Το κατάλαβα το σκεπτικό σου.

Θα διαφωνήσω όμως , στηριζόμενος εδώ: Εγκύκλιος 3 του ν.4178

23. Όταν  δεν  έχει  κατασκευαστεί   τµήµα  κτιρίου,  παρόλο   που  το  προβλέπει η οικοδοµική
άδεια σε τι κατηγορια δηλώνεται στο ν. 4178/13;

Σε περίπτωση που η µη πραγµατοποίηση τµήµατος κτιρίου  δεν επηρεάζει τη νοµιµότητα του υπάρχοντος,
δεν υφίσταται αυθαιρεσία.
Σε αντίθετη περίπτωση ρυθµίζεται η επιφάνεια που προκύπτει οτι αντίκειται στις ισχύουσες γενικές
και ειδικές πολεοδοµικές διατάξεις και δηλώνεται στη σχετική κατηγορία κατά περίπτωση.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και η κατηγορία 3 περ. ιδιδ, μιλάει για αλλαγή θέσης εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις....  

Στην περίπτωση του κενού 0,50μ. ή 0,40 μ.  δεν παραβιάζονται ??? 

Στην πραγματικότητα ο νομοθέτης δεν έχει προβλέψει την περίπτωση παραβίασης Δ χωρίς ΥΔ... 

Αυτό μας δίνει όντως τη δυνατότητα να πάμε με 1 λ.π. ???? Ίσως και ναι .... 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, karanus said:

Ναι αυτό είναι το σκεπτικό.

Εκτός απο αυτό "εμπρός" πλευρά

δεν χρησιμοποιησα την λεξη "εμπρος"

εγραψα για την "πισω"  πλευρα όπου μετατοπισθηκε  το κτισμα..... σε εισαγωγικα...

Κατα τα λοιπα...

σε εναν νομο όπου τα πολεοδομικα μεγεθη "κατηγοριοποιουνται"..."συμπληρωνονται" ...."αναμιγνυονται " και "συγχεονται"

...με μοναδικο σκοπό να εισπρατονται παραβολα και προστιμα...

ειναι προφανες οτι η   κοινη "λογικη" δεν εχει καμμια θεση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις εγκυκλίους, δυστυχώς, πρέπει να κρατάμε πολλά μικρά καλαθάκια.

- Η μη κατασκευή της στέγης δηλ. σε περιοχή που επιβάλλεται καθιστά το ακίνητο αυθαίρετο ;

- Αν στο παράδειγμά μας ο χριστιανός θελήσει να κτίσει το κενό ή και στο άλλο παράδειγμα (όταν ο γείτονας κόψει το μπαλκόνι) θα έχει κάνει και τακτοποίηση ;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, kan62 said:

Διαβάζοντας τις εγκυκλίους, δυστυχώς, πρέπει να κρατάμε πολλά μικρά καλαθάκια.

- Η μη κατασκευή της στέγης δηλ. σε περιοχή που επιβάλλεται καθιστά το ακίνητο αυθαίρετο ;

- Αν στο παράδειγμά μας ο χριστιανός θελήσει να κτίσει το κενό ή και στο άλλο παράδειγμα (όταν ο γείτονας κόψει το μπαλκόνι) θα έχει κάνει και τακτοποίηση ;

Αν ήσουν ελεγκτής δόμησης και σε καλούσαν να ελέγξεις περίπτωση που υπήρχε απόσταση απο το όριο 0,5μ σαν την περίπτωση που εξετάζουμε , τι θα έκανες;

Θα θεωρούσες ότι όλα βαίνουν καλώς;

Υ.Γ. Να πω και εγώ ότι δεν αντιδικούμε. Κουβέντα κάνουμε για ένα ομολογουμένως δύσκολο θέμα. Απεναντίας σε θεωρώ απο τους πολύ διαβασμένους και ενημερωμένους συναδέρφους και πάντα με αιτιολογημένη άποψη!!  Και πάντα πρόθυμο να βοηθήσει!!

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου: 

Δεν είναι παράβαση κατηγοριας 3. Δυστυχώς τα εντός Δ τετραγωνικά ρυθμίζονται με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων.  Με το εμπρός "τμήμα" που έχει μετακινηθεί δεν ασχολούμαστε καθότι αποτελεί ντόμινο παράβαση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένας νόμος σαν αυτούς των αυθαιρέτων δεν μπορεί να υποκαθιστά τη λειτουργία του "ελέγχου της δημόσιας αρχής" που εκπροσωπεί ο ΕΔ.

Αν βρισκόμαστε σε τέτοιο καθεστώς, σχολιάζεις στο πόρισμα και δίνεται η δυνατότητα στον επιβλέποντα να ακολουθήσει διαδικασία διόρθωσης. Ο τότε επιβλέπων μπορεί και να μην ήξερε τίποτε.

Δεν είμαστε όμως εκεί, είμαστε χρόνια μετά την υλοποίηση και με μόνη βάση σύγκρισης την άδεια. Το πολεοδομικό καθεστώς έχει αλλάξει και αλλάζει συνεχώς.

Αντίθετο παράδειγμα-ερώτηση για να αντιληφθούμε το εύρος των εννοιών :

Αν κάποιος έχει μπει όντως 30 εκ. μέσα στο Δ και δεν έχει υλοποιήσει το 2ο  όροφο της άδειάς του, δεν πρέπει να τακτοποιήσει με ΥΔ+ΥΚ+ΥΔ ; Προφανώς ναι. Όμως είναι σύμφωνος με τις πολεοδομικές διατάξεις ...

 

υγ. ΙΑΣΟΝΑ, δεν έχουμε παράβαση Δ, υποθέτουμε παράβαση Δ επειδή δεν κόλλησε κατά την άδεια ...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την γνώμη μου. 

Έχουμε ένα εγκεκριμένο περίγραμμα. Η κατασκευή μας μετακινήθηκε σε άλλη θέση. Η θέση αυτή δεν είναι νόμιμη για να περάσω την μετακίνηση στην κατηγορία 3. Εγώ θα αντιμετώπιζα την επιφάνεια έξω από το εγκεκριμένο περίγραμμα ως υπέρβαση δόμησης-κάλυψης. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει παραβίαση πλάγιων αποστάσεων γιατί η κατασκευή μου βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο περίγραμμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε παράβαση Δ!!!!!!

Με τον τρόπο αυτό όμως (αποφάσισε το αγαπητό μας ΤΕΕ,  είτε γιατί έτσι γούσταραν,  είτε γιατί βαριόντουσαν να δουλέψουν περισσότερο την εφαρμογή,  είτε γιατί είναι ανίκανοι) να χρεώνεται η παράβαση αυτή και να ξεμπλεκεις,  σε οποιονδήποτε μελλοντικό έλεγχο! 

Αν δεν το βάλεις,  πάντα θα το κουβαλάς μαζί σου ως εκκρεμότητα!  Αν το βάλεις δεν σε ενοχλεί ουδείς! 

Διαλέγεις και παίρνεις… .

Εγώ,  έτσι το κάνω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο….  Από εποχής 4014… .

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.