Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι,σε αδεια προσθηκης κατεπεκταση,εντος οκισμου με το ΠΔ του 81 (οικισμοι προ του 23) ,η εγκεκριμενη αποσταση απο το πλαγιο οριο ειναι 2,10μ αντι 2,50μ!!!!!τελικα κατα την κατασκευη το 1983 η προσθηκη μεγαλωσε  κατα 0,30μ και αντι 2,10 μ η αποσταση ειναι 1,80μ.Το ποσοστο υπερβασης πλαγιου οριου θα συγκριθει με τα 2,50μ,(βγαζοντας αυθαιρτα καυτα της αδειας) η με τα 2,10μ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

laxanos

Ναι αυτό λέω. Υπήρχε διάταξη για τις προσθήκες καθ΄ ύψος , ότι μπορούσαν να ακολουθήσουν το περίγραμμα του υποκείμενου ορόφου, η οποία νομίζω ότι ισχύει και σήμερα.

Βέβαια φαντάζομαι αυτές οι αλλαγές του τοπογραφικού να μην πείραξαν την αρτιότητα του οικοπέδου, η να μην βγήκε εκτός ορίων λογω της αλλαγής του τοπογραφικού η πραγματοποιηθείσα δόμηση για τους δύο ορόφους.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Έχω κι εγώ μαι περίπτωση! Κτίριο που προβλέπεται να κολλήσει στο πίσω όριο του οικοπέδου έχει αφήσει απόσταση 0,50 μέτρα απόσταση απο αυτό.  Κατά τα άλλα όλα είναι νόμιμα.  Επειδή δίαβαση τις απόψεις στο παρών νήμα θέλω να πω το εξής: Αν βάλω όλα τα τετραγωνικά μέτρα που παραβιάζουν το Δ σαν ΥΔ, ΥΚ & Δ θα αντιμετωπιστεί το κτίριο σαν κάποιος που έκανε αυθαίρετη κατασκευή εντός του Δ χωρίς άδεια και είναι άδικο γιατί η αυθαιρεσία στην παρούσα περίπτωση είναι μόνο η μετατόπιση του κτιρίου και όχι η αυθαίρετη δόμηση. Γνώμες παρακαλώ.

 

Edited by alevalt
Link to comment
Share on other sites

alevalt:

Όπως ακριβώς τα λες θα είναι η αντιμετώπιση της κατάστασης. Για το άδικο του πράγματος συμφωνούμε. Απομεινάρι και αυτό από την προηγούμενη πλατφόρμα αυθαιρέτων ν. 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Δηλαδή θα βάλω ΥΔ, ΥΚ, & Δ για ολη την επιφάνεια που είναι μέσα στο Δ; επίσης και ΥΔ, ΥΚ για το τμήμα που μετακινήθηκε μπροστά. Κάτι δεν μου κολλάει.  Στο παράρτημα Α στην παράγραφο 8 λέει: ''........ που καλύπτεται απο αυθαίρετη κατασκευή'' εγώ όμως στο υπόλοιπο εκτός απο τους 50 πόντους μέσα στο Δ δέν έχω αυθαίρετη κατασκευή αφου φαίνεται στην Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το τμήμα που είναι μέσα στο Δ αντίκειται στις πολεοδομικές διατάξεις, λόγω του κενού των 0,50μ. και οφείλει να ρυθμιστεί σε όλη του την επιφάνεια.

Το τμήμα των 0,50μ. από την άλλη πλευρά του κτηρίου, αν δεν παραβιάζει άλλες διατάξεις καλύπτεται από τη ρύθμιση της μετακίνησης του κτιρίου...

 

@Largy 

νομίζω πως η υπέρβαση δεν είναι το 0,50 αλλά το υπόλοιπο μέσα στο Δ...

Στο θέμα της ΥΚ συμφωνώ ότι δεν υπάρχει.

Η μ#$$%@κια είναι ότι δεν προέβλεψαν παραβίαση του Δ χωρίς ΥΔ .....

Edited by ppanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ppanag said:

Η μ#$$%@κιαείναι ότι δεν προέβλεψαν παραβίαση του Δ χωρίς ΥΔ .....

Αυτό ακριβώς. Γι αυτό λέω παραπάνω ότι είναι ακόμη ένα απομεινάρι στην πλατφόρμα του ΤΕΕ που δεν διορθώθηκε στον παρόντα νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.