Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Όταν έχεις παράβαση απόστασης Δ από πλάγιο όριο, αλλά δεν υπάρχει ΥΔ (είναι σύμφωνα με την άδεια οι διαστάσεις) τι θα βαλω στο συστημα.... μια λοιπη παραβαση  και θα επιλεξω στο κουτακι <50ΥΔ ή μόνο παράβαση ύψους-καλυψης (που δεν εχω τίποτα απο αυτά0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται να καταχωρηθεί η παραβίαση Δ χωρίς να βάλεις την επιφάνεια κτιρίου που παραβιάζει την Δ, στο κελί της  ΥΔ.

Εϊναι ανοησία του συστήματος αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Λοιπή παράβαση σε καμία περίπτωση σε ότι αφορά παραβίαση Δ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Έχω περίπτωση εντός οικισμού όπου το ακίνητο στα σχέδια της οικοδομικής άδειας εφάπτεται με τα όρια του οικοπέδου. Το ένα όριο είναι προς γειτονικό οικόπεδο ενώ το άλλο προς το δρόμο.

Στην πραγματικότητα το ακίνητο έχει κατασκευαστεί στο κέντρο του οικοπέδου τηρώντας την πλάγια απόσταση Δ που απαιτείται από το γειτονικό οικόπεδο αλλά από τον όριο του οικοπέδου που εφάπτεται στο δρόμο απέχει μόλις 0,40m.

Πέραν της λοιπής παράβασης για αλλαγή θέσης του ακινήτου, έχω παραβίαση Δ;

Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσει να απέχει μικρότερη απόσταση από το πρόσωπο, από την εγκεκριμένη απόσταση σημαίνει ότι το κτίριο ανεγέρθηκε σε εσφαλμένη θέση. Τοποθέτησε το περίγραμμα κάλυψης με όσο το δυνατόν καλύτερη εξάρτηση από κάποια σταθερά σημεία και απο πάνω βάλε το υφιστάμενο περίγραμμα στη θέση που αποτυπώθηκε. Τα εξέχοντα τμήμα προστιμοποιούνται με Υ.Κ. Έτσι θα έχεις συμπεριλάβει το τμήμα που φαίνεται εγγύτερα στο δρόμο. 

Αν όμως στο ακίνητο (πράγμα σπάνιο έως απίθανο) δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία και καμία παράβαση πολεοδομικής διάταξης, τότε η εσφαλμένη θέση ανέγερσης του κτιρίου προστιμοποιείται με κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Ενα σύντομο για φρεσκάρισμα. Εχω άδεια με Δ=2,50μ απο το οποίο εχω φάει 0,50μ.

Για συντελεστή 0,50/Δ σημερινο (ΝΟΚ: 3+0,1Η).

Με λίγα λόγια τις παραβάσεις βρίσκω συγκρίνοντας με το Δ της εποχής της Ο.Α και το

ποσοστό υπέρβασης διαιρώντας με το σημερινό Δ?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Είχες οικισμό που εντάχθηκε σε πολεοδομική μελέτη;

Με όποιο συμφέρει θα διαιρέσεις. Στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει διαφορά. Η παραβίαση ανήκει στην κλίμακα του 20%

Link to comment
Share on other sites

Το παραδειγμα με τα νουμερα το εδωσα καθαρα σχετικά. Εχω περίπτωση προσθήκης καθ υψος σε υπαρχον οπου ειχε απόσταση 1.2 απο τα όρια. Θες λιγο τα ορια λιγο το γωνιασμα τωρα ειναι .90. Αυτους τους 30 ποντους θα τους χρεώσω παραβαση. Το θεμα ειναι με τι τους συγκρίνω για το ποσοστο. Με το 1.2 η με Δ του ΝΟΚ? Προφανως το δευτερο συμφέρει αλλά δε μιλαμε για τρελή διαφορά. Πιο πολυ με νοιαζει πιο ειναι το σωστό. Διαιρουμε με τα σημερινα οπως σε δόμηση κάλυψη η με το εγκεκριμενο με το οποιο ελέγχουμε και την παράβαση?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα  αν έχω μία περίπτωση που παρουσιαζονται αλλαγές στις αποστασεις από τα πλάγια όρια λόγω το ότι το οικόπεδο είναι μικρότερο κατά 100τ.μ περίπου  σε σχέση με την οιικοδομική άδεια χωρίς όμως να υπήρχε λόγος αρτιοτητας -οικοδομησιμότητας πως το αντιμετωπίζω. το κτίριο σε σχεση με την οικοδομική άδεια δεν έχει υπερβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.