Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά συνάδελφοι,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς είμαι νέα στα αυθαίρετα. Σε τριώροφη πολυκατοικία (ενός ιδιοκτήτη) με δώμα με άδειες 72 & 78 παρατηρήθηκε μετά από αυτοψία ότι το περίγραμμα του οικοπέδου και κατ' επέκταση του κτιρίου είναι διαφορετικού σχήματος σε σχέση με την άδεια. Πέρα από αυτό υπάρχει και ένα αυθαίρετο ισόγειο κτίριο στο πίσω μέρος του οικοπέδου επί του ορίου του καθώς και αυθαίρετοι εξώστες ή υπερβάσεις στους νόμιμους εξώστες. Από ότι έχω καταλάβει από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ ότι βγαίνει εκτός περιγράμματος αδείας δηλώνεται ΥΔ+ΥΚ. Η ερώτηση είναι αν υπάρχει και παραβιάση του Δ εκτός από τις ΥΔ+ΥΚ. Θα πρέπει να μετρήσω με βάση το Δ του Γοκ 73 ή το ΝΟΚ ?? Ξέρει κανείς πως υπολογιζόταν τότε το Δ ? Τέλος αν έχω εξώστες οι οποίες δηλώνονται μΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΑ ΙΣΟΓΕΙΟΥ 2l.pdfε αναλυτικό πρέπει να δηλωθεί και για αυτούς παραβίαση Δ αν υπάρχει ? Επισυνάπτω ενδεικτικά ένα πρόχειρο σχέδιο του ισογείου για να μην μιλάμε στον αέρα. Κάθε βοήθεια πολύτιμη !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το περίγραμμα οικοπέδου, έχει φανεί σε κάποιο συμβόλαιο και στο κτηματολόγιο;

Πως έχει προκύψει αυτή η διαφορά, ειδικά ανατολικά και βόρεια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από τοπογραφικό συναδέλφου που έγινε το 2015 για διόρθωση του κτηματολογίου. Μου το έδωσε ο πελάτης μαζί με τα υπόλοιπα σχέδια που είχε. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το υφιστάμενο περίγραμμα είναι αυτό με την πράσινη διακεκομμένη γραμμή αν έχω καταλάβει σωστά. Το οικόπεδο, όπως προκύπτει μετά την διόρθωση, δίνει δόμηση που να καλύπτει την δομημένη επιφάνεια βάσει της Ο.Α;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το υφιστάμενο περίγραμμα είναι αυτό με την πράσινη διακεκομμένη γραμμή αν έχω καταλάβει σωστά. Το οικόπεδο, όπως προκύπτει μετά την διόρθωση, δίνει δόμηση που να καλύπτει την δομημένη επιφάνεια βάσει της Ο.Α;

Ναι είναι το πράσινο περίγραμμα. Σήμερα μου έφερε ο πελάτης και το απόσπασμα του κτηματολογίου και παρατηρώ το εξής. Το εμβαδό του οικοπέδου στην άδεια είναι 347m2, στο τοπογραφικό του συναδέλφου 329 m2 και στο κτηματολόγιο δηλωμένο 323 m2. Ποιο λαμβάνω υπόψη μου για να προχωρήσω? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα έχω την παρακάτω περίπτωση μετακίνησης κτιρίου, όπου μέρος του κτιρίου που ήταν στην άδεια, μετακινείται σε μη νόμιμη θέση (εντός Δ) και έχουμε και υπέρβαση δόμησης, που είναι μέρος της είναι εκτός και μέρος της εντός Δ, όπως φαίνεται στο σχήμα, ισόγειο και υπόγειο. Έχω και περιμετρική 50άρα τοιχόποιία, η οποία δεν μετράει στην δόμηση.

Υπολογίζω ότι:

όποιο κομμάτι είναι εντός αδείας και βγαίνει εκτός περιγράμματος, πάει ΥΚ+Δ και στο ισόγειο+υπόγειο

όποιο κομμάτι είναι εκτός αδείας και βγαίνει εκτός περιγράμματος, πάει ΥΚ+Δ + ΥΔ

όποιο κομμάτι είναι εκτός αδείας και ΔΕΝ βγαίνει εκτός περιγράμματος, πάει ΥΔ + ΥΔ

όποιο κομμάτι 50άρας είναι εντός Δ και έξτρα τμ από άδεια, εννοείται το αντιμετωπίζω σαν αυθαίρετο, δεν το αφαιρώ, μόνο ότι ήταν στην άδεια.

Στο υπόγειο ότι έχει μετρήσει από το ισόγειο στην κάλυψη, το μετράω μόνο ΥΔ

σωστά?

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

Ότιδήποτε είναι πρόσθετο από την Ο.Α. παίρνει και ΥΔ+ΥΚ ανεξάρτητα από το αν μιλάμε για ισόγειο ή υπόγειο. Δες το ΦΕΚ,  στο παράρτημα, γράφει στο συντελεστή της κάλυψης «Δεν εφαρμόζεται στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών εντός του περιγράμματος νομίμως υφισταμένου κτιρίου». Γι αυτό το λόγο  ότι είναι εντός Δ παίρνει και ΥΔ+ΥΚ+Δ.  

Όπως είναι το σκαρίφημα σου, όλα παίρνουν ΥΔ+ΥΚ και επιπροσθέτως Δ όσα είναι εντός πλάγιας απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τετραγωνικά τα οποία προεξέχουν από τη «νόμιμη» κάλυψη, άρα πάει η ΥΚ σε όλους τους ορόφους. 

        Σκέψου πως τακτοποιείς μια πολυκατοικία η οποία έχει υπέρβαση κάλυψης 10 μ² σε κάθε όροφο. Θα βάλουμε σε κάθε όροφο, στα 10 μ², υπέρβαση κάλυψης. Δε θα σκεφτούμε ότι βάλαμε στο πιο πάνω όροφο ΥΚ άρα οι υπόλοιποι δε χρειάζονται. 'Η αν τακτοποιόταν το πάνω-πάνω διαμέρισμα θα έπαιρνε ΥΚ και τα από  κάτω όχι;  Όλοι οι όροφοι θα πάρουν και ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.