Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@tettris βασικά η απορία μου είναι ποιοι ήταν οι όροι που ίσχυαν τότε...και από που προκύπτει το 3μ? Γιατί αν δεν υπήρχε υποχρεωτική απόσταση από τα όρια τότε δε χρειάζεται να χρεώσω τίποτα...μόνο μετατόπιση σε άλλη νόμιμη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω απ' έξω. Ο ΓΟΚ '73 δεν γράφει κάτι για τα πλάγια όρια στο σύστημα πτερυγών; Νομίζω κάπου έχει και γενικές διατάξεις για όλα τα συστήματα αν θυμάμαι καλά. Αν ζητάς καθοδήγηση πιο συγκεκριμένη δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Στον ΓΟΚ73 στο άρθρο 71 παρ.2:« 'Οταν τα κτίρια δεν τοποθετώνται εν επαφή προς τα πλάγια και οπίσθιον όριον του οικοπέδου η ελαχίστη απόστασις αυτών από των ως άνω ορίων καθορίζεται εις 2.50 µέτρα». 

Όταν βγήκε η άδεια όμως βγήκε με βάση το ΠΔ 13-3-81 που δεν ανέφερε απόσταση από πλάγια όρια.

Άρα τελικά να θεωρήσω παραβίαση πλαγίων αποστάσεων με βάση τα 2,50μ? Καθόλου παραβίαση? εννοείται όχι με βάση τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω περίπτωση παραβίασης πλάγιων αποστάσεων λόγω κατάτμησης σε οικόπεδο εκτός σχεδίου που πραγματοποίηθηκε το 2003. Σύμφωνα με το 270Δ που ίσχυε τότε έχω Δ=15μ. Ήθελα να σας ρωτήσω, το όριο αυτό αφορά και στέγαστρα/λοιπές κατασκευές εντός οικοπέδου?

Επίσης η πλάγια αυτή απόσταση αφορά όλες τις πλευρές του οικοπέδου εκτός από αυτή που εφάπτεται με δρόμο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε διώροφο κτίριο με υπόγειο υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές, υπέρβαση εντός Δ και υπέρβαση ύψους. Υπάρχει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας στην οποία ένα ισόγειο κατάστημα και ένα διαμέρισμα τα έχει ένας ιδιοκτήτης με ξεχωριστά ποσοστά το καθένα και ένα άλλο ισόγειο κατάστημα και ένα διαμέρισμα τα έχει άλλος ιδιοκτήτης, πάλι με ξεχωριστά ποσοστά το καθένα. Θέλοντας να εντάξω το διαμέρισμα του ενός εκ των δύο στο Εξοικονομώ, δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να το τακτοποιήσω ανεξάρτητα από το αντίστοιχο ισόγειο κατάστημα. Για παράδειγμα, στο διαμέρισμα αυτό μόνο έχει γίνει αυθαίρετη στέγη από πάνω και όπως προείπα υπάρχει υπέρβαση εντός Δ όλου του κτιρίου και υπέρβαση ύψους. Αν τακτοποιήσω χωριστά το διαμέρισμα θα δηλώσω και τη στέγη; Τα χιλιοστά του οικοπέδου είναι εξαντλημένα στο διώροφο κτίριο και δεν υπάρχουν χιλιοστά επί του αέρα. Επίσης, θα δηλώσω την υπέρβαση εντός Δ και την υπέρβαση ύψους και όταν τακτοποιηθεί το κατάστημα, δεν θα τα ξαναδηλώσω; Μήπως είμαι υποχρεωμένη να τακτοποιήσω τις ιδιοκτησίες του καθενός όλες μαζί; Έχω μπερδευτεί τελείως. 

Ευχαριστώ.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, aneida said:

...Έχω μπερδευτεί τελείως. 

...

Αν βάλεις κάποιο σχέδιο ή σκαρίφημα με σημειώσεις εκεί τι το ένα και το άλλο βοηθάς να μη μπερδευτούν και όσοι θέλουν να απαντήσουν.

Επικουρικά… γενικό κανόνας κάθε διηρημένη συνιδιοκτησία μπορεί να «τακτοποιηθεί» ανεξάρτητα.

Επικουρικά 2 και η κάθε κάθετη μπορεί να έχει τις δικές της διηρημένες συνιδιοκτησίες που μπορούν να «τακτοποιηθούν» ανεξάρτητα.

Επικουρικά 3. Ότι είναι κοινόχρηστο στη σύσταση δεν είναι υποχρεωτικό να έχει τακτοποιηθεί ώστε να θεωρηθεί ή εκάστοτε διηρημένη "τακτοποιημένη".

 

Ελπίζω κάποιες βασικές σου απορίες να μπορείς να τις δεις και με αυτό.

 

Υ.Γ.

Όταν θα αρχίσουν να απαιτούν ΗΤΑ αντί βεβαίωση Νόμιμο Υφιστάμενο, πιθανά θα αλλάξει το Επικουρικά 3

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Didonis said:

Επικουρικά… γενικό κανόνας κάθε διηρημένη συνιδιοκτησία μπορεί να «τακτοποιηθεί» ανεξάρτητα.

Επικουρικά 2 και η κάθε κάθετη μπορεί να έχει τις δικές της διηρημένες συνιδιοκτησίες που μπορούν να «τακτοποιηθούν» ανεξάρτητα.

Επικουρικά 3. Ότι είναι κοινόχρηστο στη σύσταση δεν είναι υποχρεωτικό να έχει τακτοποιηθεί ώστε να θεωρηθεί ή εκάστοτε διηρημένη "τακτοποιημένη".

 

Δηλαδή αν τακτοποιήσω μεμονωμένα τις υπερβάσεις του ενός διαμερίσματος ως διηρημένη ιδιοκτησία, η υπέρβαση εντός Δ της οικοδομής και η υπέρβαση ύψους της δεν αφορούν το διαμέρισμα αυτό και θα πρέπει να κάνω μία ξεχωριστή δήλωση και των δύο συνιδιοκτητών για αυτές τις υπερβάσεις στο σύνολο της οικοδομής; Τη στέγη που είναι πάνω από αυτό το διαμέρισμα μόνο, θα τη θεωρήσω κοινόχρηστη και θα μπει στην κοινή αυτή δήλωση των συνιδιοκτητών;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aneida said:

Δηλαδή αν ...

ότι κατάλαβες....

από την γραπτή σου περιγραφή και μόνο θα πρέπει εγώ να κάνω σκίτσο για να καταλάβω..... (κι αν)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σκαρίφημα, το μισό δεξιά είναι του ενός και το μισό αριστερά του άλλου. Προσθέτω ότι το κτίριο μετατοπίστηκε από τα 4,50μ. απόσταση από το πίσω όριο που ήταν στην άδεια στα 1,90μ. Εντός αυτής της απόστασης υπάρχουν εξώστες. Το υποχρεωτικό Δ σύμφωνα με την Ο.Α. του 2002 είναι 2,50μ. Τα τ.μ. του κτιρίου σε κάθε όροφο που βρίσκονται εντός Δ τα δηλώνω ως υπέρβαση δόμησης με παραβίαση Δ; Τους εξώστες; Και πόσες δηλώσεις θα κάνω σε ό,τι αφορά το ιδιοκτησιακό;

Υ.Γ.: Υπάρχουν κι άλλες παραβάσεις όπως είπα (υπέρβαση ύψους της οικοδομής και επεκτάσεις στο ισόγειο).

IMG_0726.JPG

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.