Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα,

έχω δύο ερωτήσεις παρακαλώ. Είμαι νέα μηχανικός χωρίς εμπειρία. Έχω αυθαίρετη άβατη μεταλλική στέγη σε υφιστάμενο βιομηχανικό κτίριο.

1. Πάω με αναλυτικό προυπολογισμό ή η αυθαιρεσία ανήκει σε κάποια κατηγορία;

2. Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και ο πελάτης θέλει να κάνει μια προσθήκη εξωτερικού ανελκυστήρα. Μπορώ να κάνω την προσθήκη ή θα χάσω το υπόλοιπο δόμησης εξαιτίας της στέγης;

Σας ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Για τα αυθαίρετα έχουμε ανοίξει θέματα για όλα τα άρθρα του Ν. 4495 οπότε δεν θα πρέπει να ανοίγεις νέο θέμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Επί του θέματος τώρα, αναφέρεις για αυθαίρετη στέγη. Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α τι είδους στέγη προβλέπονταν να κατασκευαστεί, αν όχι μεταλλική; 

Γενικώς, αυθαίρετες κατασκευές που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνεια χώρου υπολογίζονται με αναλυτικό. Μέχρι 15.000 Ευρώ αντιστοιχεί μια λοιπή παράβαση.

Για το δεύτερο ερώτημα, δεν έχω κατανοήσει το λόγο που συσχετίζεις την στέγη με την δόμηση. Το υφιστάμενο κτίριο έχει προσμετρήσει στη δόμηση. Θα δεις τον Σ.Δ του γηπέδου (αν είναι εκτός σχεδίου ο ΣΔ για βιομηχανικά είναι 0,90) και θα κρίνεις αν υπάρχει υπόλοιπο για να προβείς σε προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και συγνώμη για το λάθος μου. Δεν υπήρχε πρόβλεψη για στέγη στην Ο.Α. , μόνο το μονώροφο αυτό βιομηχανικό κτίριο. (μάλλον κάτι δεν πάει καλά ε;)

Όσο για τη συσχέτιση της στέγης με τη δόμηση κατάλαβα ότι δεν υπάρχει, και είμαι ok, έχω υπόλοιπο δόμησης.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, TBD said:

1 διαμερισμάτωση και τελείωσες.

Δε θα ελέγξεις τις άλλες ιδιοκτησίες, δε σε ενδιαφέρουν.

Κατ' εμε, η καθαιρεση μιας μεσοτοιχιας,  εφοσον παραμενει  η συσταση ΟΙ,  δεν ειναι διαμερισματωση, αλλά υπαρχει σαν ξεχωριστη παραβαση καθαιρεσης τοιχοποιίας, [εστω και σαν αυθαιρετη λειτουργικη ενοποιηση]

τακτοποιεις το καταστημα για το οποιο θα  δοσεις βεβαιωση 

Πιθανον να ειναι ο ιδιοκτητης του 1,  εάν ειχε το δικαιωμα να γκρεμισει τις  μεσοτοιχιες  με βαση το μισθωτηριο.

Αλλά, εδω συμπαρασυρεται και τακτοποιειται και το "2"  αφου ειναι "κοινος τοιχος", εκτος αν βαλεις και τους δυο να πληρωσουν απο "μισα" για μια "πραξη"...και οχι  απο  "μισο τοιχο καθε ενας".....

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@lizaoiko Πήρες λοιπόν το φάκελο της οικοδομικής άδειας από την ΥΔΟΜ και είδες ότι στα σχέδια (τομή, κάτοψη, διάγραμμα κάλυψης) δεν προβλέπεται στέγη; Όντως κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχομαι να είστε όλοι καλά από υγεία.

Θα ήθελα τα φώτα σας: Σε ισόγεια κατοικία εκτός σχεδίου στην άδεια έδειχνε στην τομή τα εξής ύψη:

Αδεια

  • Ανωδομή: 0.8
  • Υψος κτιρίου (τοίχοι): 3.20
  • Στέγη: 1.20

Ολικό ύψος: 5.20 μ.

Αυτό που βρήκα ήταν:

  • Ανωδομή: 0.90
  • Ύψος κτιρίου (τοίχοι): 2.65
  • Στέγη: 1.90 

Σύνολο: 5,40 

Βλέπω λοιπόν πως έχω υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής κατά 0.20 μ. Ομως αυτό έγινε καθώς μεγάλωσε το ύψος της στέγης ενώ μειώθηκε σημαντικά το ύψος των τοίχων. Η στέγη δεν περιέχει σοφίτα. Αυτή τη διαφορά στο ύψος θα πρέπει να την υπολογίσω με συντελεστή υπέρβασης ύψους ή ως λοιπή παράβαση ? Το ρωτώ γιατί ο χώρος που έχει υψωθεί πάνω από το επιτρεπτό είναι χώρος στέγης.

με εκτίμηση,

Βασίλης

 

Link to comment
Share on other sites

Στην εκτός σχεδίου δόμηση και για χρήση κατοικία, το επιτρεπόμενο ύψος των 4 μ για μονώροφο κτίριο προσαυξάνεται κατά 1,20 για κατασκευή στέγης.Δηλαδή δίνει ο νόμος ένα όφελος αν θες, στην περίπτωση που επιλέγεις να κατασκευάσεις στέγη, προσαύξηση του επιτρεπόμενου ύψους κατά 1,20 μ.  Επομένως στην περίπτωση αυτή μπορεί το κτίριο κάτω από την στέγη να κατασκευάστηκε χαμηλότερο από τα 4 μ (0,90+2,65=3,55 μ) πλην  όμως έχει γίνει υπέρβαση κατά 20 εκ (5,40-5,20). Οπότε, η γνώμη μου είναι ότι θα βάλεις την επιλογή υπέρβαση ύψους με συντελεστή 0,20 καθώς δεν έχεις υπέρβαση δόμησης, αλλά το κτίριο έχει υπερβεί το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής που αφορά χρήση κατοικία και μονώροφο κτίριο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παυλο σε ευχαριστώ πολύ. Σκεφτόμουν το ίδιο γιατί έχει υπερβεί το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Στα εκτός σχεδίου το ΠΔ δεν αναφέρεται σε ύψος στέγης αλλά σε μέγιστο ύψος κτιρίου. Πράγμα που καταλαβαίνω οτι σημαίνει  πως μπορεί ένα κτίριο να έχει στέγη 1.5 μ ύψος με την προυπόθεση το μέγιστο να είναι μέχρι 5.20 μ. Σωστά ?

Επομένως δεν μας πειράζει που η στέγη έγινε ψηλή (αυτό θα λυνόταν με αναλυτικό για τη διαφοροποίηση), αλλά το ότι συνολικά έχουμε υπερβεί το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου. 

Καταλήγοντας αν εβλεπα την ίδια κατάσταση αλλά είχα συνολικό ύψος 5.20 τότε θα έκανα αναλυτικό και όχι συντελεστή ΥΥ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Aν αδειοδοτηθεί κτίριο κατοικίας που να είναι ισόγειο χωρίς στέγη (μόνο δώμα) το μέγιστο ύψος του είναι 4 μ.. Αν δείξει στέγη είναι 4+1,20=5,20 μ. Στις άδειες δεν περνούσε στέγη σε εκτός σχεδίου πάνω απο 1,20. Προσωπικά δεν έχει τύχει να δω σε άδεια στέγη πάνω από 1,20 σε εκτός σχεδίου. Εσένα το εξεταζόμενο έχει 5,40 οπότε θα χρεώσεις όχι  με τις γενικές διατάξεις  του παραρτήματος αλλά με συντ. 0,20 χωρίς υπέρβαση δόμησης (έχει επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία απορία και από μένα...Σε μεζονέτα εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 1995, εκδόθηκε το 2008 μια ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΕΧΩΔΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ. Εγώ το βλέπω σαν ένα είδους άδεια όπου βάζεις έναν ανελκυστήρα  εξωτερικά, ο οποίος αν και δεν υπάρχει περίσσεια δόμησης κ κάλυψης, στο επιτρέπουν λόγω κινητικών προβλημάτων.

Τώρα το φρεάτιο είναι σε άλλη θέση (1μ διαφορά σε σχέση με της ''αδείας'' ), αυτό μπορώ να το χρεώσω σαν 1 Λοιπή παράβαση?

Επίσης έχω το εξής παράξενο, οι εξώστες είναι διαφορετικοί στο Δ.Κ. και στις επιμέρους κατόψεις...δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Στην πραγματικότητα τους μετράω όπως στο Δ.Κ.. τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση, τους θεωρώ αυθαίρετους ή όχι? (Δυστυχώς δεν έχω πάρει και τη στατική μελέτη να δω με τι διαστάσεις τους έχουν υπολογίσει...).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.