Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Εχεις στην άδεια "τρεις" χωρους και σύσταση  για "τρεις" ΟΙ.

Εγιναν ενας χωρος, με αυθαίρετη λειτουργικη συνένωση.

Η τακτοποίηση της συνένωσης δεν δημιουργεί "μία" ΟΙ.

Χωρίς τροποποίηση της συστασης, δεν απέκτησες ποτέ "εναν χώρο.

Ούτε εχεις ΔΔ.

Εξακολουθείς να εχεις τρείς ΟΙ, με αυθαίρετη λειτουργικη συνένωση, που την τακτοποίησες.

Για να γινουν "ενα" , απαιτείται τροποποίηση της συστασης.

Ειδες αν υπαρχουν "επεκτασεις" σε κοινοχρηστα???

Αυτες οι συνενωσεις   μικρων χώρων, - συνηθως- "παιρνουν" και κατι ενδιαμεσους διαδρομους που υπαρχουν μεταξυ τους.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

37 λεπτά πριν, domerg87 said:

...
Επιλέγω αλλαγή χρήσης και περνάω 90τμ; Ή βάζω και υπέρβαση δόμησης 100%;
..

αν η χρήση στην άδεια που έχεις μετρούσε στον Σ.Δ. και με την τακτοποίηση η αλλαγή χρήσης πάλι μετράει στον Σ.Δ. δεν βάζεις καμία υπερβαση δόμησης σε ότι αφορά αυτό.

Αν έχει και υπέρβαση Δόμησης για αλλαγες που έχουν γίνει στο περίγραμμα που προσμετρούν σε ΣΔ δόμησης βάζεις + και αυτό το τμήμα ή τμήματα ως υπέρβαση ΣΔ ή και Σ.Κ.

 

Υ.Γ.

Δώσε προσοχή στην δεσπόζουσα χρήση του ακινήτου αφού αναφέρεις ότι ήταν ή είναι εμπορικό κέντρο

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι

είμαι σίγουρη ότι καλύφθηκε το ερώτημά μου παλαιότερα...

Αλλαγή χρήσης από κλειστή θέση στάθμευσης σε κατοικία ( σε εντός σχεδίου οικόπεδο με οριζόντια σύσταση ιδιοκτησίας) εμπίπτει στην κατηγορία 4;ή είναι κατηγορία 5 και δεν υπάρχει ελπίδα;

Επιπλέον, έχει πάρει μέρος του ακαλύπτου χώρου της οικοδομής (από την αρχή της κατασκευής).Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζομαι συνεναίσεις ή είμαι καλυμένη ότι έγινε εξ΄αρχής; (σε περίπτωση που μπορει να δηλωθεί ως κατηγορία 4)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, efoula said:

Αλλαγή χρήσης από κλειστή θέση στάθμευσης σε κατοικία ( σε εντός σχεδίου οικόπεδο με οριζόντια σύσταση ιδιοκτησίας)

Έχει δικά της χιλιοστά ή είναι παρακολούθημα/χώρος αποκλειστικής χρήσης κάποιας ΟΙ;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ε τότε ότι κατηγορία βγαίνει βάση χιλιοστών ή το πολύ πολύ αξιοποιείς την μπαλκονόπορτα της εγκυκλίου (παραθυράκι δεν το λες)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

ε τότε ότι κατηγορία βγαίνει βάση χιλιοστών ή το πολύ πολύ αξιοποιείς την μπαλκονόπορτα της εγκυκλίου (παραθυράκι δεν το λες)

επειδή απέχω αρκετό καιρό από το 'άθλημα'....εννοείς τα παραδείγματα που αναφέρονται στην εγκύκλιο για την κατηγορία 4;

Link to comment
Share on other sites

@efoulaόχι εννοώ αυτό:

Ο έλεγχος του υπολογισμού της υπέρβασης έως 40% μπορεί να γίνεται για μέρος ή το σύνολο του κτιρίου, μετά από συναίνεση του συνόλου των αντίστοιχων συνιδιοκτητών, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν υποβληθεί μεμονωμένες δηλώσεις υπαγωγής για επιμέρους ιδιοκτησίες του ακινήτου.

προφανώς τη θέση σταύθμευσης την έχει κάποιος ιδιοκτήτης οριζόντιας, οπότε έτσι μπορείς να εκμεταλλευτείς και τα χιλιοστά του, αμφιλεγόμενο, όπως όλη η εγκύκλιος, αλλά για το συγκεκριμένο δεν βλέπω άλλη λύση

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, zazeng said:

@efoulaόχι εννοώ αυτό:

Ο έλεγχος του υπολογισμού της υπέρβασης έως 40% μπορεί να γίνεται για μέρος ή το σύνολο του κτιρίου, μετά από συναίνεση του συνόλου των αντίστοιχων συνιδιοκτητών, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν υποβληθεί μεμονωμένες δηλώσεις υπαγωγής για επιμέρους ιδιοκτησίες του ακινήτου.

προφανώς τη θέση σταύθμευσης την έχει κάποιος ιδιοκτήτης οριζόντιας, οπότε έτσι μπορείς να εκμεταλλευτείς και τα χιλιοστά του, αμφιλεγόμενο, όπως όλη η εγκύκλιος, αλλά για το συγκεκριμένο δεν βλέπω άλλη λύση

εκτιμώ πολύ την άμεση απάντησή σου 😊

σου έχω στείλει προσωπικό μνμ,ευχαριστώ

Edited by efoula
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Θα ήθελα τη γνώμη σας.
έχω ακίνητο στο οποίο αρχικά εκδόθηκε Ο.Α που προέβλεπε τριώροφο Συνεργείο - Φανοποιείο - Βαφείο. (ισόγειο-1ος 2ος)
Το οικόπεδο έχει Ε = 1431. (άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση)
max ΣΔ = 0,9
 
κατασκευάστηκαν 3x365,25 όπως προβλεπόταν
Μεταγενέστερα , ο 1ος και ο 2ος έγιναν κατοικίες.
Για να κάνω υπαγωγή στο Ν.4495/17 την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης πως θα το υπολογίσω δεδομένου ότι υπάρχει ΟΑ κατασκευής του κτίσματος;
α) με αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών για την αλλαγή χρήσης;
ή
β) βάζοντας ένα ΦΚ με όλα τα τετραγωνικά σαν αυθαίρετα; Σε αυτή την περίπτωση, εφόσον έχουμε διπλή χρήση σε εκτός σχεδίου, με τη μια εξ αυτών να είναι κατοικία, έχω max Δόμηση 200τμ, οπότε τα τμ. πέραν των 200 θεωρούνται αυθαίρετα; Άρα είμαι Κατηγορία 5;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.