Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Η πραγματικότητα είναι πάνω απο τις επιθυμίες του καθενός. Από τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα με μηδέν στις πανελλήνιες να παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου δεν έχει νόημα να εύχεσαι να ήταν τα πράγματα όπως το 1970. Όσο για την καταγγελία των ξένων πανεπιστημίων, τους απόφοιτους εξωτερικού αντί  να τους καταγγείλει, πρώτο πρώτο τους καλοδέχτηκε το ΤΕΕ που έφτασε μέχρι και στο να καταργήσει τα 8ωρα για χάρη τους.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλουθώ αυτό όπως και προηγούμενα τοπικ με, στην ουσία, το ίδιο θέμα.

Οι θέσεις - απόψεις είναι γνωστές.

 

Δεν θυμάμαι, όμως, αν έχει διατυπωθεί το εξής ερώτημα:

 

Για ποιον λόγο πρέπει να υπάρχουν εν έτει 2018 και πτυχιούχοι και διπλωματούχοι μηχανικοί, πέρα από το ότι κάνουμε "ανάπτυξη" (βλέπε σουβλατζίδικα-καφέ-ενοίκια κτλ) σε κάθε πόλη? Ενδεχομένως, πριν 40 χρόνια να υπήρχε ανάγκη, δεν ξέρω... Πριν 30 που ξέρω, σίγουρα δεν υπήρχε...

 

Γιατί πρέπει να έχουμε δύο "κόσκινα" για το ίδιο αλεύρι?

 

Δεν αρκούν οι μεν ή οι δε? Ας αυξήσουμε τον αριθμό των εισακτέων και να κρατήσουμε την μία εκδοχή, όπως θέλετε πείτε την...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στο κομμάτι των εισαγομένων ότι υπάρχει ενα σημαντικό ποσοστό που όταν έρθει και

αξιολογηθούν οι έως τότε σπουδές του ώστε να ορισθούν τα απαιτούμενα μαθήματα ώστε να πάρει

αναγνώριση, ή τα παρατάει ή κάνει καμιά 10ετία να πάρει την αναγνώριση. Δεν είναι τυχαίο ότι στα μητρώα

τεε δεν υπάρχουν μόνο σκέτοι πολιτικοί μηχανικοί, αλλά και πμ με δυνατότητα υπογραφής για μονώροφα μη

αντισεισμικά κ.α. 

Αγαπητέ Λάχανος, πες μου την άποψη σου γιατί το ΤΕΕ δεν δίνει τη δυνατότητα τους Μηχανικούς ΤΕΙ ώστε με εξέταση μαθημάτων + τίτλο συναφών μεταπτυχιακών σπουδών και εξετάσεων άδειας άσκησης επαγγέλματος, να έχουν "μερική πρόσβαση" όπως αναφέρεις σε πεδίο δραστηριοτήτων Πολιτικού Μηχανικού , Μηχανολόγου Μηχανικού, Τοπογράφου κλπ. Πώς το βλέπεις από την μεριά σου? Εγώ προσωπικά το βρίσκω άδικο όχι  ως Τοπογράφος απόφοιτος Τεχνολογικού Ιδρύματος των ΑΕΙ  που η γνώμη μου είναι υποκειμενική, αλλά από τη σκοπιά μίας συνολικής προσέγγισης του ζητήματος.

Edited by fotis91
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ψάξου αδερφέ...Σε τουλάχιστον 2-3 post των τελευταίων σελίδων εχω τοποθετηθεί ξεκάθαρα επι του θέματος.

Και για να στο αντιστρεψω. Υπογραφεις τοπογραφικά? Προφανώς. Πως εφόσον δεν έχεις ΕΔ τα υπογράφεις?

Αρα αλλο δεν έχω ΕΔ και άλλο δεν έχω επίσημα ΕΔ. Δε νομίζω ότι έχω ταχθεί κάπου κατα της αναγνώρισης

των τ.ε απο το ΤΕΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξου αδερφέ...Σε τουλάχιστον 2-3 post των τελευταίων σελίδων εχω τοποθετηθεί ξεκάθαρα επι του θέματος.

Και για να στο αντιστρεψω. Υπογραφεις τοπογραφικά? Προφανώς. Πως εφόσον δεν έχεις ΕΔ τα υπογράφεις?

Αρα αλλο δεν έχω ΕΔ και άλλο δεν έχω επίσημα ΕΔ. Δε νομίζω ότι έχω ταχθεί κάπου κατα της αναγνώρισης

των τ.ε απο το ΤΕΕ. 

Το ζήτημα για μένα είναι κυρίως ηθικό. Δεν αφορά μόνο εμένα προσωπικά αλλά το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο και το πλαίσιο ρύθμισης του επαγγέλματος του μηχανικού κόσμου. Το τι πρέπει υπογράφει ο καθένας μας (βάσει της ειδικότητας του) σήμερα και το τι υπογράφει στην πραγματικότητα είναι μεγάλο ζήτημα και το γνωρίζουμε όλοι οπότε δε θα επεκταθώ. 

Edited by fotis91
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάξου αδερφέ...Σε τουλάχιστον 2-3 post των τελευταίων σελίδων εχω τοποθετηθεί ξεκάθαρα επι του θέματος.

Και για να στο αντιστρεψω. Υπογραφεις τοπογραφικά? Προφανώς. Πως εφόσον δεν έχεις ΕΔ τα υπογράφεις?

Αρα αλλο δεν έχω ΕΔ και άλλο δεν έχω επίσημα ΕΔ. Δε νομίζω ότι έχω ταχθεί κάπου κατα της αναγνώρισης

των τ.ε απο το ΤΕΕ. 

 

Έχει τόσα πολλά επαγγελματικά δικαιώματα που το ΣτΕ καταδίκασε το κράτος για την παράλειψη να του τα εκδόσει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να έχουμε δύο "κόσκινα" για το ίδιο αλεύρι?

 

Δεν αρκούν οι μεν ή οι δε? Ας αυξήσουμε τον αριθμό των εισακτέων και να κρατήσουμε την μία εκδοχή, όπως θέλετε πείτε την...

 

Ούτε αυτό που λες θα λύσει το πρόβλημα. Διότι θα αφορά τις μελλοντικές γενιές και τους παρόντες συνομιλητές θα τους αφήσει για μια φορά ακόμα απέξω και η συζήτηση θα συνεχίζεται.

 

Εδώ θα πω και μια άλλη παρατήρηση με αφορμή την κοινωνική διάσταση που εθίγη: γιατί εκτός από όσους έχουν ήδη εισαχθεί σε κάποιο ΤΕΙ κανένας άλλος δεν έχει ενδιαφερθεί για τα δίκαια αυτών των σχολών; γιατί δεν ενδιαφέρεται κανένας μαθητής ή ο γονιός του για την έκδοση του περιβόητου προεδρικού διατάγματος των σχολών που πιθανώς να περάσει ο ίδιος ή τα παιδιά του και περιμένει να συμβεί το "μοιραίο" για να αρχίσει να ζητάει το δίκιο του; Μήπως οι κινητοποιήσεις αυτές έπρεπε να γίνονται στα λύκεια από τους μελλοντικούς σπουδαστές και όχι στις σχολές;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην συζηταμε για βασεις γιατι ειναι ενα θεμα που ποναει και τις δυο πλευρες πλεον (μια απλη αναζητηση στις βασεις θα μας δυσαρεστησει ολους μας). Απλα να θυμισω οτι οταν οι ΠΜ ΕΜΠ ηταν στο 18,5 οι δομικοι του Πειραια ηταν στο 15.5. Οι μονες σχολες που αντεξαν βαθμολογικα στα χρονια της κρισης ειναι οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανολογοι, ολες οι υπολοιπες ειδικοτητες τρωμε ρεγγες. Μπορουμε να δημιουργησουμε και ενα εξελακι με συγκριτικες βασεις για να σταματησει αυτο το λαθος επιχειρημα. Ποιος θα μπορεσει να μου απαντησει γτ ο εισακτεος σε ΤΕΙ μηχανικων, πχ. του 2010 ή 09 ή 08 με 15 βαση ειναι χειροτερος απο τον περσινο εισακτεο σε πολυτεχνειο με 12 και 13?

Επισης δεν ειναι σωστο να φερνουμε ως παραδειγμα εισακτεους απο ΕΠΑΛ/ΤΕΛ που ειναι ελαχιστοι γιατι θα πρεπει να αναφερετε και τους εισακτεους Μουσουλμανους, Νυχτερινων Λυκειων, ατομα με παθησεις που εισαγονται στα Πολυτεχνεια με εξετασεις ή και χωρις για την τελευταια ευπαθη ομαδα.

Στο θεμα της πρακτικης απο οσο γνωριζω και τα Πολυτεχνεια εχουν πρακτικη 3 μηνη και μαλιστα παιρνουν απαλλαγη απο μαθηματα, ενω στο ΤΕΙ πρεπει να χρωστας δυο μαθηματα ειδικοτητας το πολυ για να την ξεκινησεις, δλδ να εχεις περασει 38 ή 39 μαθηματα για να σου ξεκλειδωσει( στη σχολη μου ετσι γινεται).

Απο που προκυπτει οτι οι προκηρυξεις κλαδου ΤΕ συνδεονται με επαγγελματικα δικαιωματα? ΟΙ κλαδοι ΔΕ και ΥΕ εχουν επαγγελματικα δικαιωματα? Δεν βγαινουν και προκηρυξεις αποκλειστικα για ΠΕ? Θεσεις εργασιας στο δημοσιο δεν ειναι? Αν δεν κανω λαθος ο καθενας μπορει να επιλεξει οποιο κλαδο επιθυμει αναλογα που πιστευει οτι θα συγκεντρωσει περισσοτερη βαθμολογια, οπως πχ στην προσφατη προκηρυξη που θα παρουν 8100 ατομα. Αν κανω λαθος διορθωστε με.

 

Στο θεμα μας παντως αυτο που ξερω μεχρι στιγμης απο την επιτροπη για τις επαγγελματικες δραστηριοτητες των νεων τμηματων ΤΕΙ πολιτικων, μηχανολογων κλπ. με βαση το νεο προγραμμα σπουδων του καθε τμηματος ειναι οτι εχουν συμφωνηθει αρκετα και δικαια, ομως το θεμα εχει κολλησει στη διενεργεια εξετασεων που θα οδηγουν στην αποδοση επαγγελματικων δικαιωματων. Τα πολυτεχνεια θελουν παραλληλες εξετασεις ενω τα ΤΕΙ κοινες για ολους. Απο την πλευρα των πολυτεχνειων φοβουνται τον ''κακο'' του πολυτεχνειου με τον ''καλο'' του ΤΕΙ. Απο την πλευρα των ΤΕΙ επιθυμουν ισαξια εξεταση. Αυτα μας εχουν ενημερωσει, παραπανω ερωτησεις δεν δεχθηκαν.

 

Σχετικα με τον ΚΑΝΕΠΕ μας ενημερωσαν οτι θελουν να αποκλεισουν τους ΠΜ με ειδικοτητα συγκοινωνιολογου-υδραυλικου επειδη τα δομοστατικα τους μαθηματα ειναι ελαχιστα σε σχεση με την ειδικοτητα δομοστατικου-γεωτεχνικου.

 

Εσυ JimakosR εμαθες κατι σχετικα με την επιτροπη?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pallaks με καλυψες στο θεμα επιτροπων.. των πμ ειδικα π ξερω απο πρωτο χερι ειναι ετοιμα ολα αλλα ψαχνουν τ θεμα εξατασεων.

Για τα αλλα θα σας πω οταν τελειωσω τ μαθημα στο μαστερ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.