Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα!Άρα που βρίσκεται τελικά?(Σε ποιο επίπεδο)

Καλημέρα!

Είναι σε πλατύσκαλο μεταξύ ισογείου και Α' Ορόφου. Το επίπεδο αυτό υπάρχει μόνο στο κλιμακοστάσιο.

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, Amelia said:

Αν κατάλαβα σωστά, διορθώνω τα τετραγωνικά και ξανακάνω υποβολή, τίποτε άλλο. Με το νέο όμως πρόστιμο που θα προκύψει τι γίνεται; Δηλαδή, πως πληρώνεται η διαφορά που θα προκύψει; (νέα εντολή πληρωμής. Θα βγάλει το υφιστάμενο πρόστιμο για ενημερωτικό σκοπό και θα σου πει το σύστημα ποιο θα είναι το νέο πρόστιμο μετά την υποβολή -πριν πατήσεις)

Όσον αφορά το χώρο: είναι κλεισμένος με τοίχο. Οι απορίες που προέκυψαν απ΄την απάντησή σου:

1. Να δηλωθεί ως αποθήκη με Κ3 (ΒΧ) θεωρώντας το μέσο ύψος κάτω των 2,50μ, σωστά;   (εκεί μάλλον θα πάω)  (σωστά)

2. Το εναλλακτικό που αναφέρεις, μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση (;) γιατί για τον μειωτικό ο νόμος αναφέρει:

Εδώ δεν έχω ισόγειο ή υπόγειο. (αν δεν έχεις ισόγειο δεν μπαίνει μειωτικός για βοηθητική χρήση. Μάλλον δεν το κατάλαβα ότι εννοούσες μη ισόγειο χώρο)

Επιπλέον μια ερώτηση δική μου. Αναφέρεις χώρο κάτω από τη σκάλα. Στο ακίνητο υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με κοινόχρηστο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Επιπλέον μια ερώτηση δική μου. Αναφέρεις χώρο κάτω από τη σκάλα. Στο ακίνητο υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με κοινόχρηστο;

Όχι Παύλο, πρόκειται για μονοκατοικία (ισόγειο και α' όροφος) στην οποία δεν έχει γίνει σύσταση ΟΙ.

Άρα αν κατάλαβα καλά το σύστημα σου βγάζει το νέο πρόστιμο ολόκληρο, σαν να το δήλωνες για 1η φορά και πληρώνεται μετά μόνο η διαφορά από το προηγούμενο που έχει ήδη πληρωθεί;

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

Οπότε προχώρα το και σε καλή μεριά τα χρήματα (ελπίζω να έχεις διασφαλίσει την αμοιβή σου). Έχω απαντήσει και στο θέμα της ΜΣΕ. Είναι ΟΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Amelia said:

Άρα αν κατάλαβα καλά το σύστημα σου βγάζει το νέο πρόστιμο ολόκληρο, σαν να το δήλωνες για 1η φορά και πληρώνεται μετά μόνο η διαφορά από το προηγούμενο που έχει ήδη πληρωθεί;

Ναι!Θα σου βγει  στην καρτέλα Οικονομικά Στοιχεία η διαφορά του ποσού προς πληρωμή!Καλημέρα σε όλους!!!😀😀

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina: Έκανα την ερώτηση για να καταλάβω με ποιο σκεπτικό προκύπτει η επικρατούσα χρήση σε ένα οικόπεδο επειδή έως τώρα πάντα μου τυχαίναν κτίρια κατοικιών οπότε δε μου είχε δοθεί η αφορμή για περαιτέρω διερεύνηση. 

Γενικά δηλαδή για να δούμε ποια είναι η επικρατούσα χρήση σε ένα οικόπεδο λογικά λαμβάνουμε υπ' όψιν μόνο τις νόμιμες επιφάνειες και τις νόμιμες χρήσεις των κτιρίων βάσει Ο.Α. ή λαμβάνουμε υπ' όψιν και τις αυθαίρετες επιφάνειες των κτισμάτων και ως χρήσεις προς υπολογισμό της επικρατούσας θεωρούμε αυτές που ισχύουν τώρα παρόλο που μπορεί να μη  συμφωνούν με την Ο.Α.?

Επίσης θεωρούμε ότι σε οικόπεδο υπάρχει κατοικία 50 τ.μ. και 3 αποθήκες συνολικής επιφάνειας 60 τ.μ. Για να υπολογίσουμε την επικρατούσα χρήση λαμβάνουμε υπ 'όψιν το ανεξάρτητο εκείνο κτίριο εντός οικοπέδου με τη μεγαλύτερη επιφάνεια το οποίο στην παρούσα περίπτωση  είναι η κατοικία των 50 τ.μ. οπότε η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία ή θεωρούμε ότι συνολικά στο οικόπεδο τα κτίρια με χρήση Αποθήκη είναι 20+20+20 = 60 τ.μ. > κτίριο κατοικίας 50 τ.μ. άρα επικρατούσα χρήση είναι Υπηρεσίες?

 

 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ξεκαθαρίζει το τοπίο αν αναλογιστείς ότι η όλη δουλειά είναι να αποτυπώσεις και ρυθμίσεις (αν το επιτρέπει ο νόμος). Από τη στιγμή που αποτυπώνεις πραγματική χρήση τότε αποτυπώνεις και πραγματική επικρατούσα χρήση. Γιατί να μπεις σε λογική "δεν τα βλέπω αν δεν τα ρύθμισα ακόμα" όταν η όλη δουλειά είναι να τα αποτυπώσεις σωστά;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.