Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

Άνοιξε και σε μένα! Οπότε λογικά πρέπει να δηλωθεί ο όψεως της Ε.Τ.Ε., ένας λογαριασμός στη Eurobank που δημιουργήθηκε το 2017 λόγω pos και παρέμεινε (αχρησιμοποίητος) αν και επέστρεψα  το pos, καθώς και ο επαγγελματικός της viva. Απορία: με τι IBAN θα δηλωθεί ο business της viva?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δήλωσα όλους ισχύοντες-ενεργούς σήμερα λογαριασμούς που έχω χαρακτηρισμένους (από τις τράπεζες ή την viva) ως επαγγελματικούς λογαριασμούς, ανεξάρτητα αν έχουν pos ή δεν έχουν (αρκεί να είναι χαρακτηρισμένοι ως επαγγελματικοί).

Δηλώνεις αυτούς που ΣΗΜΕΡΑ-ΤΩΡΑ είναι σε ισχύ-ενεργοί. Από εκεί και μετά, σύμφωνα με την ΔΕΑΦ 1128500 ΕΞ/28-08-2018, "Οι μεταβολές που επέρχονται στους Επαγγελματικούς Λογαριασμούς δηλώνονται εντός μηνός από την ημερομηνία κατά την οποία επήλθε η μεταβολή."

Για την viva δες εδώ.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσω e-banking ... υποθέτω ή/και

τηλεφωνικά όπου θα σου κάνουν λογικά και την ανάλογη ιερά εξέταση για την ταυτοποίησή σου ή/και

εσύ δήλωσέ τους κανονικά και αν δεν επιβεβαιωθούν τότε σύμφωνα με την ΔΕΑΦ 1167412 ΕΞ/9-11-2017: "Οι Επαγγελματικοί Λογαριασμοί δηλώνονται σε μορφή IBAN και επιβεβαιώνονται από τους Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών του ν.3862/2010. Σε περίπτωση μη επιβεβαίωσης του Λογαριασμού, η ΑΑΔΕ προβαίνει σε απενεργοποίησή του."

Οπότε αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία αν δεν επιβεβαιωθεί (ενώ π.χ. έπρεπε) τότε σύμφωνα με τις Οδηγίες Χρήσης: "Σε αντίθετη περίπτωση εμφανίζεται ως απορριφθείς. Σε περίπτωση απόρριψης, ο χρήστης μπορεί να επικοινωνήσει με τον εκδότη του λογαριασμού για να εξακριβώσει το λόγο της απόρριψης."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

αυτη η αποφαση δεν λέει κάπου να δηλώσεις μονο τούς ενεργούς. Το λέει κάπου αλλού μόνο για τους ενεργούς?

Link to comment
Share on other sites

1) Προκύπτει:
Από τις ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΑΔΕ
"[...]

Εισαγωγή
Στη Δ.ΗΛΕ.Δ. υλοποιήθηκε web based εφαρμογή μητρώου Επαγγελματικών Λογαριασμών (Ε.Λ.). Η επιχείρηση (υπόχρεος) δηλώνει στη Φορολογική Διοίκηση τον/τους Ε.Λ., όπου δέχεται τις εισπράξεις της μέσω ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής όπως, ενδεικτικά, μέσα πληρωμής με κάρτα, εντολές άμεσης χρέωσης, μεταφορές πίστωσης, πάγιες εντολές, καθώς και συναλλαγές με μετρητά. Οι συναλλαγές που διενεργούνται μέσω του Επαγγελματικού Λογαριασμού αφορούν αποκλειστικά την εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υπόχρεου.
[...]"
Οπότε αν ο Επαγγελματικός Λογαριασμός που (υποθετικά) πας να δηλώσεις δεν είναι ενεργός από την μία θα στον απορρίψει μετά τον έλεγχο και από την άλλη δεν μπορείς (πως μπορείς) να δεχθείς τις εισπράξεις σε ανενεργό επαγγελματικό λογαριασμό.

και οι Οδηγίες συνεχίζουν..

Διαγραφή Ε.Λ.

Ο Χρήστης έχει τη δυνατότητα να διαγράψει έναν ή περισσότερους Ε.Λ.

...

Στην περίπτωση που επιλεγεί Διαγραφή ελέγχονται τα ακόλουθα:

* Εάν ο Ε.Λ. είναι μοναδικός. Η εφαρμογή παράγει προειδοποιητικό μήνυμα ότι είναι υποχρεωμένος να διαθέτει τουλάχιστον έναν Ε.Λ.

* Εάν ο Ε.Λ. ήταν σε status «Προς επιβεβαίωση», τότε η εφαρμογή παράγει προειδοποιητικό μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται η διαγραφή λογαριασμών που η κατάστασή τους είναι «Προς Επιβεβαίωση».

Εάν ο Χρήστης επιθυμεί να αντικαταστήσει έναν Ε.Λ., θα πρέπει πρώτα να εισάγει τον νέο Ε.Λ. και στη συνέχεια να διαγράψει τον παλαιό. Η σειρά αυτή είναι υποχρεωτική εάν υπάρχει μόνο ένας ενεργός Ε.Λ.

Διαδικασία Επιβεβαίωσης Λογαριασμού

Οι λογαριασμοί που εισάγονται από τους Χρήστες (σε μορφή ΙΒΑΝ) αποστέλλονται καθημερινά στους αντίστοιχους εκδότες, οι οποίοι ελέγχουν την ορθότητά τους (π.χ. υπαρκτός λογαριασμός, ο λογαριασμός ανήκει πράγματι στο χρήστη που τον δηλώνει κ.ά.).

[...]"

Εξάλλου για αυτό υπάρχει και η διαδικασία του ιστορικού μεταβολών που καταγράφεται από το σύστημα όπως και το χρονικό όριο των 30 ημερών δήλωσης της μεταβολής.

2) Δες και και το παρακάτω παρακάτω (υποψιάζομαι --λέω υποψιάζομαι-- ότι έχεις στο μυαλό σου την φορολογική δήλωση, το Ε3)

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχεται λοιπόν το ερώτημα  για το οποίο έχω πάρει διφορούμενες απαντήσεις.

Εγώ ως "επαγγελματικό" έχω τον κλασικό τον όψεως της ΕΤΕ στον οποίο έχω και το pos

και παλιότερα, όσο πρόλαβα, κατέθετα και τις αμοιβές. Έως σήμερα λοιπόν

αυτό το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ και για αγορές, (βενζίνες, σουπερ μαρκετ ) είτε πληρωμές ΔΟΥ κλπ, με την κάρτα

που έχω. Εφόσον δηλωθεί πλέον και στην ΑΑΔΕ θα έχω θέμα να συνεχίσω τις αγορές μου μέσω αυτού?

Δλδ θα πρέπει εφόσον θέλω να χρησιμοποιήσω τα λεφτά για να πάρω ένα γιαούρτι ή ένα jean να τα παίρνω

απο εκει και να τα μεταφέρω σε άλλο λογαριασμό.?

 

edit: Αν ισχύει αυτό, μιλάμε για τον ορισμό του "κάνω τη ζωή του πολίτη δύσκολη" και ηδονίζομαι παίζοντας

με κουμπάκια και βγαίνοντας στα κανάλια λέγοντας ότι έχω μαματα ηλεκτρονικά συστήματα. 

Edited by laxanos
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω την ίδια απορία  δηλαδή θα πρέπει να ανοίξουμε νέους λογαρισμούς σε ΕΤΕ  και λοιπούς , νέες κάρτες για να κάνουμε τα καθημερινά έξοδα;

θα πήξουμε στο πλαστικό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ στο κάτω κάτω ενας αυτοαπασχολούμενος γτ πληρώνεται? Δε θα φάει, δε θα πιεί?

Δε θα πληρώσει να πάρει χαρτί υγείας? Θα πρέπει όταν πληρωνόμαστε να κάνουμε μεταφορές

και να μας τα παίρνει και η τράπεζα απο προμήθειες κλπ? Εγώ πχ δεν έχω άλλο λογαριασμό στην ΕΤΕ.

 

Να δω τον πρόεδρα εδώ τι θα πεί για την εξαθλίωση των μηχανικών που ειναι και ευαίσθητος τελευταία για την κατάντια του κλάδου....

Edited by laxanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου σε αυτό που θέτεις την έχω γράψει αν θυμάμαι καλά κάπου .... εδώ μέσα στο forum.

θα προσπαθήσω κατά το δυνατόν να τεκμηριώσω την σκέψη μου:
Θεωρώ ως λογικό ο περιορισμός να έχει να κάνει με ότι μπαίνει στον λογαριασμό αυτόν. Δεν μπορεί για παράδειγμα να κατατίθεται στον επαγγελματικό λογαριασμό και το ενοίκιο που εισπράττεις ή τα κέρδη από την betshop.

Εκτός από λογικό εξάλλου, καταλαβαίνω ότι είναι κάπως είναι αυτό (κακό)-γραμμένο και στην Αριθ. ΔΕΑΦ 1167412 ΕΞ 2017 


"2. Στον Επαγγελματικό Λογαριασμό οι υπόχρεοι αποδέχονται συναλλαγές που πραγματοποιούνται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής όπως, ενδεικτικά, μέσα πληρωμής με κάρτα, εντολές άμεσης χρέωσης, μεταφορές πίστωσης, πάγιες εντολές, καθώς και συναλλαγές με μετρητά. Οι συναλλαγές που διενεργούνται μέσω του Επαγγελματικού Λογαριασμού αφορούν αποκλειστικά την εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υπόχρεου.
3. Συναλλαγές που αφορούν την εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υπόχρεου, μέσω των Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010 ανεξαρτήτως του μέσου συναλλαγής, διενεργούνται μέσω Επαγγελματικού Λογαριασμού, που έχει δηλωθεί σύμφωνα με τη διαδικασία της παρ.1."


Έτσι το παραπάνω (2) καταλαβαίνω (μάλλον μόνο εγώ!!!:-)) ότι σου λέει να εισπράττεις μέσω του επαγγελματικού λογαριασμού μόνο έσοδα προερχόμενα από την επιχειρηματική σου δραστηριότητα. 
Και αντίστροφα, το παραπάνω (3) καταλαβαίνω (πάλι μάλλον μόνο εγώ!!!:grin:) ότι σου λέει να περνάς τα έσοδα της επιχειρηματικής δραστηριότητας (όταν αυτά εισπράττονται με τραπεζικό μέσο) μόνο στον επαγγελματικό λογαριασμό.

Παρ' όλ' αυτα, σε κάθε περίπτωση πρέπει να δοθούν περαιτέρω διευκρινίσεις από την ΑΑΔΕ για τις περιπτώσεις των προσωπικών εξόδων, αν δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους προσωπικούς (δεν αναφέρομαι σε εταιρικούς) επαγγελματικούς λογαριασμούς για να καλύπτουμε προσωπικές μας ανάγκες ή να προχωράμε σε μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό.

Άσχετο: Επίσης, ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δίνουμε σε συναλλαγές που εμφανίζονται στους επαγγελματικούς λογαριασμούς όπου για παράδειγμα διευκολύνουμε κάποιον πελάτη-φίλο-κλπ κάνοντας πληρωμή των υποχρεώσεών τους.Τέλος του άσχετου.

Βασικά το να μεταφέρω διαρκώς χρήματα από τους προσωπικούς επαγγελματικούς τους λογαριασμούς σε μη επαγγελματικούς για την διεκπεραίωση καθημερινών αναγκών το βλέπω επιεικώς παράλογη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.