Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

προσπαθώ να κάνω υποβολή για έκδοση άδειας Κατηγορίας 1 που αφορά γεωργικό υπόστεγο με προέγκριση και μου βγάζει σφάλμα ότι πρέπει να επιλέξω την πρόσθετη απαίτηση "Χρόνος ισχύος 1 έτος" και στην προεπισκόπηση στο χρόνο ισχύος βγάζει 1 έτος.

Βλέπω ότι στην προέγκριση είχαμε επιλέξει χρόνο ισχύος 1 έτος που μάλλον δεν έπρεπε αν το βγάζει αυτόματα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε ως προς τις επιλογές που έχω από εδώ και πέρα?

Αναθεώρηση προέγκρισης ή έκδοση της άδειας με ισχύς 1 έτος και μετά αναθεώρηση της άδειας?

Ευχαριστώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να περιγράψεις καλύτερα , τι ακριβώς ζητάς και σε ποιο σημείο της διαδικασίας  βρίσκεσαι...

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει η προέγκριση και έχω ανοίξει αίτηση για άδεια.

Κατά την υποβολή προς έκδοση της άδειας προέκυψε το ανωτέρω ζήτημα με το χρόνο ισχύος.

Η ερώτησή μου είναι ποια είναι η διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω τώρα ώστε να πάρει η άδεια χρόνο ισχύος 4 έτη και όχι 1 που βγάζει τώρα.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ioanna_t said:

Έχει βγει η προέγκριση και έχω ανοίξει αίτηση για άδεια.

Κατά την υποβολή προς έκδοση της άδειας προέκυψε το ανωτέρω ζήτημα με το χρόνο ισχύος.

Η ερώτησή μου είναι ποια είναι η διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω τώρα ώστε να πάρει η άδεια χρόνο ισχύος 4 έτη και όχι 1 που βγάζει τώρα.

Σας ευχαριστώ.

Η προέγκριση ορθώς βγαίνει για ένα χρόνο.

Η κανονική άδεια θα βγει για 4 χρόνια.

Προφανώς κάτι κάνεις λάθος.

Δεν ακολουθείς κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για να πάρει τα 4 χρόνια η κανονική άδεια. Θεωρώ ότι γίνεται αυτόματα αφού είναι κανονική.

Να σε ρωτήσω όμως.

Πως βλέπεις ότι σου βγάζει λάθος τον χρόνο της κανονικής άδειας;

Τα έχεις υποβάλει όλα και είσαι στην προεπισκόπηση του εντύπου της άδειας;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Ναι η προέγκριση είναι σε ισχύ και έχω κάνει συσχέτιση.

Τα έχω υποβάλει όλα και είμαι στην προεπισκόπηση του εντύπου.

Το λάθος μάλλον έγινε στην προέγκριση όπου πάτησα στις πρόσθετες επιλογές χρόνος ισχύος ένα έτος θεωρώντας ότι αναφέρεται στην προέγκριση κάτι που μάλλον δεν πρόσεξε και ο υπάλληλος που έκανε τον έλεγχο.

Μπορεί να γίνει αναθεώρηση της προέγκρισης και να διορθώσω αυτή την επιλογή?

Θα ενημερωθεί αντίστοιχα και η αίτηση που αφορά την άδεια αφού έχω κάνει συσχέτιση ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Στην Προέγκριση βάζουμε ως συμμετέχοντες όλους τους μηχανικούς (μηχανολόγους) ή μόνο αυτούς που συμμετέχουν σε αυτή; (Τοπογραφικό Διάγραμμα και Διάγραμμα Κάλυψης)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καινούργια η άδεια βάλε μόνο τους συμμετέχοντες, γιατί σε άλλη περίπτωση θα σου ζητάει και την έγκριση των υπολοίπων για να προχωρήσει. Και δεν υπάρχει κάποιο νόημα να κάνεις περιττές διαδικασίες.

Αν σε κάποια άλλη περίπτωση είναι προέγκριση αναθεώρησης , το σύστημα από μόνο θα βάλει όλους τους συμμετέχοντες της κανονικής άδειας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.