Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Σωστά τα λέει η @ChristinaK. Οι ελάχιστες απαιτούμενες εργασίες είναι για ΤΔ και ΔΚ στη προέγκριση. Δε σε εμποδίζει όμως κανείς αν θες να βάλεις και τις εργασίες των υπόλοιπων μηχανικών, αποδεικτικά αμοιβών, ανάθεση κλπ στην αίτηση για προέγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, βρίσκομαι σε λίγο μπερδεμένη θέση όσο αφορά τις βεβαιώσεις όρων δόμησης και τις προεγκρίσεις οικοδομικών αδειών. Συγκεκριμένα έχω δυο διαφορετικές περιπτώσεις οικοδομικών αδειών οι οποίες, η μια αφορά οικοδομική άδεια για κατοικία εκτός οικισμού και εντός ΓΠΣ, και η άλλη οικοδομική άδεια για κατοικία εντός παραδοσιακού οικισμού. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στον ν.4495/17 καταλαβαίνω οτι πλέον όλες οι προεγκρίσεις για οικοδομική άδεια είναι προαιρετικές. Διάφοροι συνάδελφοι μου έχουν πει οτι και στις 2 περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω χρειάζεται προέγκριση οικοδομικής άδειας, χωρίς όμως προς το παρόν να έχω βρεί κάποια εγκύκλιο που να το δηλώνει ρητά! Σύμφωνα με τα όσα διαβάζω θεωρώ οτι μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση ΟΑ μόνο με έκδοση βεβαίωσης όρων δόμησης. Είμαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

@George Verg

Καταρχήν δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα μεταξύ βεβαίωσης όρων δόμησης και προέγκρισης (αυτό είναι πλέον ελεύθερη επιλογή σε κάθε περίτωση), αλλά πρέπει να γίνει σωστά επιλογή μεταξύ κατηγορίας 1 και 3.

Στην πρώτη περίπτωση που αναφέρεις θα πρέπει να υπάρχει ΚΑΙ λειτουργούν κτηματολόγιο για να επιλέξεις κατηγορία 3 (περίπτωση β, παρ. 3, άρθρο 36 του Ν. 4495/17), αλλιώς είναι κατηγορία 1, περ. γ

Η δεύτερη περίπτωση είναι κατηγορία 1, περ. ζ και απαιτεί και ΣΑ και υπογραφή αρχιτεκτονικών από αρχιτέκτονα.

Το αν θα πας με προέγκριση είναι δική σου επιλογή, διάβασε το άρθρο 35, παρ. 1 ... το λέει ρητά... Τι παραπάνω να γράψει μια εγκύκλιος από τον Νόμο που γράφει ακριβώς αυτό που λές σε μια γραμμή ;;;

Η διαδικασία προέγκρισης για την έκδοση οικοδομικής άδειας είναι προαιρετική και αφορά κάθε κατηγορία έκδοσης άδειας του άρθρου 36.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ppanag said:

@George Verg

Καταρχήν δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα μεταξύ βεβαίωσης όρων δόμησης και προέγκρισης (αυτό είναι πλέον ελεύθερη επιλογή σε κάθε περίτωση), αλλά πρέπει να γίνει σωστά επιλογή μεταξύ κατηγορίας 1 και 3.

Στην πρώτη περίπτωση που αναφέρεις θα πρέπει να υπάρχει ΚΑΙ λειτουργούν κτηματολόγιο για να επιλέξεις κατηγορία 3 (περίπτωση β, παρ. 3, άρθρο 36 του Ν. 4495/17), αλλιώς είναι κατηγορία 1, περ. γ

Η δεύτερη περίπτωση είναι κατηγορία 1, περ. ζ και απαιτεί και ΣΑ και υπογραφή αρχιτεκτονικών από αρχιτέκτονα.

Το αν θα πας με προέγκριση είναι δική σου επιλογή, διάβασε το άρθρο 35, παρ. 1 ... το λέει ρητά... Τι παραπάνω να γράψει μια εγκύκλιος από τον Νόμο που γράφει ακριβώς αυτό που λές σε μια γραμμή ;;;

Η διαδικασία προέγκρισης για την έκδοση οικοδομικής άδειας είναι προαιρετική και αφορά κάθε κατηγορία έκδοσης άδειας του άρθρου 36.

Καλησπέρα! Προφανώς και δεν διαφωνώ σε αυτό που λες! Καταλαβαίνω τι εννοεις! Το μόνο που με αγχώνει στην όλη περίπτωση είναι να έχει δημοσιευτεί κάποια εγκύκλιος τις εγκυκλίου, που να αναιρεί ή να ορίζει διαφορετικά τη νομοθεσία. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πρόκειται να εκδώσω άδεια για αλλαγή χρήσης  σε 25 τμ αποθήκη σε κατοικία και προσθήκη σε αυτήν. Το τελικό κτίριο θα ειναι περιίπου 55τ.μ.. Διαβάζοντας τις κατηγορίες αδειών λογικά πέφτω στην κατ. 3;

Στο σύστημα e-adeies, υπάρχει δυνατότητα να την εκδώσω χωρίς προέγκριση, και αν ναι σε πια επιλογή;

Ευχαριστώ,

 

e_adeies_επιλογη_πράξης.jpg

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, να φαίνεται ότι είσαι κατ.3, αλλά δεν θέλει βεβαίωση όρων δόμησης πρώτα; Δες το άρθρο 38.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 4:37 PM, akis73 said:

Γειά σου, να φαίνεται ότι είσαι κατ.3, αλλά δεν θέλει βεβαίωση όρων δόμησης πρώτα; Δες το άρθρο 38.

Καλησπέρα συνάδελφε,

Εάν θέλω να εκδώσω ο.α. για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία, και προσθήκη κατ επέκταση. Και ταυτοχρόνως ανέργεση νέας αποθήκης σε άλλη θέση, ποια κατηγορία θα μπορούσα να επιλέξω (εάν υπάρχει);

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

Εάν θέλω να εκδώσω ο.α. για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία, και προσθήκη κατ επέκταση. Και ταυτοχρόνως ανέργεση νέας αποθήκης σε άλλη θέση, ποια κατηγορία θα μπορούσα να επιλέξω (εάν υπάρχει);

Καλησπέρα, δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο δηλ. με τόσες εργασίες σε μία πράξη. Θα μπορούσες να καλέσεις το HD του ΤΕΕ και να ρωτήσεις, είναι κατατοπισμένοι σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

Εάν θέλω να εκδώσω ο.α. για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία, και προσθήκη κατ επέκταση. Και ταυτοχρόνως ανέργεση νέας αποθήκης σε άλλη θέση, ποια κατηγορία θα μπορούσα να επιλέξω (εάν υπάρχει);

Όλες οι εργασίες που αναφέρεις μπορούν να εκδοθούν με μία άδεια για ανέγερση προσθήκη κλπ . Κατηγορία επιλέγεις σύμφωνα με το άρθρο 36 ανάλογα σε ποια περιοχή εμπίπτει το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2023 at 5:54 PM, venezia said:

Όλες οι εργασίες που αναφέρεις μπορούν να εκδοθούν με μία άδεια για ανέγερση προσθήκη κλπ . Κατηγορία επιλέγεις σύμφωνα με το άρθρο 36 ανάλογα σε ποια περιοχή εμπίπτει το ακίνητο.

Ναι, αλλα η κατηγορία 1 δεν έχει την επιλογή αλλαγή χρήσης. Για αλλαγή χρήσης υπάρχει μόνο η κατηγορία 3, η οποία όμως (δυστυχώς) δεν έχει την επιλογή ανέργεση ειδικού κτιρίου (αποθήκης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.