Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας να μου απαντήσετε. Φαντάζομαι εννοείται αμοιβή αρχιτέκτονα μόνο για το διάγραμμα όχι για όλη τη μελέτη... Και άλλη μια αμοιβή για τον τοπογράφο και τα ΦΕΜ 10% και 4% αντίστοιχα...

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Αμοιβή αρχιτέκτονα ως προμελέτη αρχιτεκτονικών 35% ( Δες επιλογή στο σύστημα αμοιβών ) την οποία συνυπολογίζεις αφαιρώντας την στην οριστική μελέτη .  Αμοιβή τοπογράφου πλήρη .  ΦΕΜ 10% και 4% αντίστοιχα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως το ΦΕΜ ζητάει και την καθορισθείσα αμοιβή. Αρα υποχρεωτικά θα πρέπει να μπω στις αμοιβές ΤΕΕ..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα γήπεδο 1.000 τ.μ. που χτίζει κατά παρέκκλιση. Δεν έχει χαραχθεί όμως ο αιγιαλός.

Είναι να το χαράξω, αλλά λογικά θα πάει μέσα στο 2023...

Μπορώ να πάρω τώρα προέγκριση για να εξασφαλίσω την κατά παρέκκλιση αρτιότητα μέχρι το τέλος του 22, χωρίς τον αιγιαλό; 

Και να προχωρήσει φυσικά στην άδεια εφόσον χαραχθεί και τηρούνται οι αποστάσεις...

Edited by toposa
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε παρόδιο γήπεδο επί επαρχιακής, αναγνωρισμένης δημοτικής οδού κλπ, προυφιστάμενου του 1962 και ταυτόχρονα εντός 100 μ από την ακτή. Κατά τη γνώμη μου όχι, διότι για την υποβολή αίτησης προέγκρισης υποβάλλεις τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης, τα οποία θα είναι αυτά που θα υποβάλλεις και για την έκδοση Ο.Α. Σε αυτά τα σχέδια τι ακριβώς θα δείχνεις για τη γραμμή αιγιαλού, παραλίας;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες... Η ακτή είναι 3-4 μέτρα και μετά έχει υψομετρική διαφορά 10 μέτρων. Οπότε ξέρω πως σίγουρα όταν χαραχτεί ο αιγιαλός, θα τηρούνται τα απαιτούμενα 30 μέτρα.

Στο τοπογραφικό θα γράψω ότι θα γίνει οικοδομήσιμο, εφόσον χαραχθεί η γραμμή αιγιαλού και απέχει τουλάχιστον 30 μέτρα από αυτήν. Δεν είναι αποδεκτό θεωρείς;

Αλλιώς κρίμα να χάσει την παρέκκλιση...

 

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία του θέματος συμφωνώ. Ο αιγιαλός θα καθοριστεί σε θέση που δεν θα επηρεάσει την οικοδομική γραμμή και κατ επέκταση την οικοδομησιμότητα του γηπέδου. Για το τυπικό του θέματος τηρώ σοβαρές επιφυλάξεις, καθώς δεν μπορείς να βάλεις προέγκριση με "θα καταστεί ....εφόσον". Πάντως, αν έχεις πρόσβαση ρώτησε και την ΥΔΟΜ να δεις τι θα σου πουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, toposa said:

Καλησπέρα, έχω ένα γήπεδο 1.000 τ.μ. που χτίζει κατά παρέκκλιση. Δεν έχει χαραχθεί όμως ο αιγιαλός.

Είναι να το χαράξω, αλλά λογικά θα πάει μέσα στο 2023...

Μπορώ να πάρω τώρα προέγκριση για να εξασφαλίσω την κατά παρέκκλιση αρτιότητα μέχρι το τέλος του 22, χωρίς τον αιγιαλό; 

Και να προχωρήσει φυσικά στην άδεια εφόσον χαραχθεί και τηρούνται οι αποστάσεις...

Η προέγκριση άδειας προϋποθέτει πέραν της χάραξης αιγιαλού και την χάραξη γραμμής παραλίας . Ο καθορισμός γραμμής παραλίας μπορεί να αφαιρεί τμήμα του γηπέδου και να μην καθίσταται άρτιο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά έχω την εξής απορία: η προέγκριση βλέπω ισχύει για 1 χρόνο. Χρειάζεται σε αυτό το χρονικό διάστημα να έχω απλά "ανοίξει" την νέα πράξη της οικοδομικής άδειας, ή πρέπει να υποβάλλω την άδεια ΚΑΙ για έκδοση (έχοντας σαφώς συμπληρώσει και ανεβάσει όλα τα απαιτούμενα αρχεία);

Καλημέρα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

@iakhos

Η προέγκριση χορηγείται για την πιστοποίηση του δικαιώματος έκδοσης οικοδομικής άδειας.
Για την εφαρμογή των πολεοδομικών διατάξεων που ισχύουν κατά τον χρόνο έκδοσης της προέγκρισης, η άδεια πρέπει να εκδοθεί εντός του χρόνου ισχύος της.
Δεν αρκεί να έχεις, απλώς, ξεκινήσει νέα πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.