Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Αν εγώ εκδόσω την αδεια μόνο (έχει αναλάβει άλλος τις εργασίες) εγώ πρέπει να εκδόσω τα χαρτιά για τον κάδο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτός του ΣΔΑ που πιθανόν να ζητείται στην άδεια, κατά τα λοιπά δεν υπάρχει "πρέπει" ... υπάρχει μόνο ότι συμφωνήσετε με τον εργοδότη. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sissy_arch said:

Αν εγώ εκδόσω την αδεια μόνο (έχει αναλάβει άλλος τις εργασίες) εγώ πρέπει να εκδόσω τα χαρτιά για τον κάδο?

Όχι βέβαια! Αλλά θα πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για τις υποχρεώσεις του. ΣΔΑ, Κάδος, τροχαία, ΙΚΑ (αμοε, πιν3, ΤΕ, ενσημα, κλείσιμο έργου, ΥΔ εργατών κλπ).  

ΣΔΑ όμως θα αναρτήσεις.

Edited by jbosdas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ναι jbosdas σωστα

Στη θέση του δικαιολογητικού "Δικαιολογητικά δικαιώματος υπαγωγής στην παρ.4, αρθ.29, ν.4495 - Όροι υπηρεσίας" ανεβάζεις την περαίωση του νόμου που τακτοποιήθηκε

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας. Είμαι νέος συνάδελφος και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ με Έγκριση εκτέλεσης εργασιών να κατεδαφίσω αυθαίρετη κατοικία εξ ολοκλήρου η οποία εχει υπαχθεί στον ν4495.

Όπως επίσης εάν χρειάζεται και ελεγκτής δόμησης για το τελικό στάδιο?

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και σένα, ναι μπορείς αλλά θα πρέπει να κάνεις αυτοκαταγγελία για το κτίσμα στο τμήμα αυθαιρέτων της Υδομ. Για τον ΕΔ ρώτα καλύτερα στην Υδομ πάλι, αν τους αρκεί η πράξη ή θέλουν και το πόρισμα του ΕΔ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2023 at 1:41 ΜΜ, akis73 said:

Γειά σου και σένα, ναι μπορείς αλλά θα πρέπει να κάνεις αυτοκαταγγελία για το κτίσμα στο τμήμα αυθαιρέτων της Υδομ. Για τον ΕΔ ρώτα καλύτερα στην Υδομ πάλι, αν τους αρκεί η πράξη ή θέλουν και το πόρισμα του ΕΔ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα , για μια  Έγκριση εκτέλεσης εργασιών  που έχω βγάλει σύμφωνα με το άρθρο 29 , παρ.4γ ,

ποια είναι η χρονική ισχύς της?Γνωρίζουμε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω περίπτωση αυθαιρέτου σε παραδοσιακό οικισμό, έπειτα απο την γνωμοδότηση της επιτροπής του αρ. 116, μας επέβαλαν να απομακρύνουμε τα κεραμίδια απο τη μια περγκολα, οι εργασίες θα γίνουν με έγκριση εργασιών, η ερώτηση μου είναι αν θα πρέπει να γίνει κανονικά απογραφή στο ΙΚΑ, ως κατεδάφιση με τα τετραγωνικά που θα αποξηλωθούν ή δεν είναι αναγκαίο να γίνει απογραφή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.