Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

Αν η δήλωση δεν έχει χρησιμοποιηθεί για κάποια πράξη, θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα ώστε να τροπ/θεί φύλλο καταγραφής και να πάει ως 'προς κατεδάφιση'.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/6/2023 at 9:16 ΜΜ, killertomato said:

ναι χρειάζεται βεβαίωση όρων δόμησης για άδεια κατεδάφισης

ΟΜΩΣ αφου μπορεις να βγάλεις ΕΕΕΚ για εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο γιατί δεν επιλέγεις αυτή; Πιο απλή, πιο γρήγορη χωρις βεβαίωση όρων δόμησης και χωρίς ΕΔ

Μπερδεύτηκα, γιατί βεβαίωση όρων δόμησης; μόνο με προέγκριση δεν είναι πλέον η κατεδάφιση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κτίριο προ του 1955 με προσθήκη κατ' έκταση το 1978. Θα πρέπει να τακτοποιήσω με τον Ν. 4495/20107 για να βγάλω άδεια κατεδάφισης ή επειδή κατεδαφίζω αναφέρεται κάπου ότι δεν απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσες την αυθαίρετη επέκταση να την βάλεις όλη ως 'προς κατεδάφιση' πληρώνοντας παράβολο. Επειδή όμως το αρχικό σου κτίσμα είναι προ του '55 πιθανόν να χρειαστεί να περάσεις ΣΑ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτι πιο περίπλοκο από μένα

Έχω σε οικόπεδο, κτίσμα προ 55, κτίσμα με οικοδομική άδεια του 1970 και αυθαίρετες προσθήκες (κατηγορία αυθαιρέτου: 4). Έχει απωλεσθεί ο φάκελος της Ο.Α. και έχω βεβαίωση απώλειας από τη πολεοδομία.

Α είμαι και εντός αρχαιολογικού χώρου. 

Σίγουρα θα χρειαστώ έγκριση από αρχαιολογία και από Σ.Α.

Θα το δηλώσω στο ν.4495/17 «προς έκδοση άδειας κατεδάφισης», θα πληρωθεί παράβολο και μετά θα πάω για βεβαίωση όρων δόμησης και για άδεια κατεδάφισης (κατηγ.1).

Σωστά μέχρι εδώ?

Η απορία μου είναι αν πρέπει να κάνω και ανασύσταση φακέλου.

Επίσης με μπερδεύει το άρθρο 107, §5 (β) που λέει ότι αν έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου επιτρέπεται η κατεδάφιση. Άρα τελικά πληρώνεται μόνο το παράβολο ή και το 30%?

Υ.Γ.: Έχω τα σχέδια της σύστασης αλλά δεν δείχνουν την πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ να τα γκρεμίσω όλα θέλω!!!

Σύμφωνα λοιπόν με την Πολεοδομία πάω με άρθρο 106, άρα προς έκδοση άδειας κατεδάφισης και πληρωμή παραβόλου (διότι έχω και νόμιμο και αυθαίρετο τμήμα) και πάω και για ανασύσταση φακέλου.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2024 at 3:44 ΜΜ, killertomato said:

η κατεδάφιση βγαίνει και με ευθύνη μηχανικού αφου αιτηθείτε για Β.Ο.Δ.

Στην αίτηση για Β.Ο.Δ. θα συμπληρώσουμε ότι πάει για κατεδάφιση ή δεν είναι υποχρεωτικό; Συμπληρώνουμε  μόνο γενικά στοιχεία οικοπέδου, υφιστάμενου ακινήτου κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.