Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις. 

@χαιδωαυτό ακριβώς κοιτούσα τώρα με τον α/α αίτησης του μεταγενέστερου ελέγχου φορολογικών και είδα ότι όντως βγάζει τις επιλογές. Οπότε προχωράω με αυτό.

Και μια ακόμα ερώτηση: για αναθεώρηση λόγω αλλαγή επιβλέποντος (παραίτηση - ανάληψη) η σωστή επιλογή είναι η 'Αναθεώρηση οικοδομικής αδείας χωρίς μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)' ?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, ακριβώς έτσι είναι όπως είδα. Μια ερώτηση ακόμα: 

θα γίνει αλλαγή του επιβλέποντα των αρχιτεκτονικών μόνο. Εντός της αίτησης αναθεώρησης βλέπω ότι έχουν μεταφερθεί και οι υπόλοιποι μηχανικοί (Στατικός, Μηχανολόγος). Θα πρέπει και σε αυτή την αίτηση να δώσουν την έγκριση τους και να ενημερωθεί το σύστημα (όπως έγινε και στην αρχική άδεια)?

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

ευχαριστώ για την απάντηση, ακριβώς έτσι είναι όπως είδα. Μια ερώτηση ακόμα: 

θα γίνει αλλαγή του επιβλέποντα των αρχιτεκτονικών μόνο. Εντός της αίτησης αναθεώρησης βλέπω ότι έχουν μεταφερθεί και οι υπόλοιποι μηχανικοί (Στατικός, Μηχανολόγος). Θα πρέπει και σε αυτή την αίτηση να δώσουν την έγκριση τους και να ενημερωθεί το σύστημα (όπως έγινε και στην αρχική άδεια)?

Εγώ τους βγάζω αν δεν τους αφορά η εργασία από συμμετέχοντες μηχανικούς

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ ενδιαφέρον! Αυτό σημαίνει βέβαια ότι θα πρέπει να σβηστούν και όλες οι εργασίες που τους αφορούν. Φοβάμαι λίγο μήπως φανεί ξαφνικά ότι τα Η/Μ για παράδειγμα δε θα γίνουν... Βέβαια και στην έντυπη διαδικασία οι υπόλοιποι Μηχανικοί πλην αυτού που αλλάζει δεν εμπλέκονταν στη διαδικασία...

Με πρόλαβες κιόλας γιατί έκανα edit το post με άλλες 2 ερωτήσεις (δεν έχω ξανακάνει ηλεκτρονική αναθεώρηση):

1. το σύστημα ζητάει κάποια στοιχεία που δεν έχουν αλλάξει από την αρχική άδεια (π.χ. εισφορές ιδιοκτήτη υπέρ Δημοσίου, ΕΦΚΑ, στατιστικό δελτίο ΕΛΣΤΑΤ κλπ). Να ανεβάσω απλά μια τεχνική έκθεση (περί μη απαίτησης) ότι τα στοιχεία αυτά δεν έχουν τροποποιηθεί?

2. θα χρειαστεί ελεγκτής δόμησης για την επανέναρξη των εργασιών με το νέο επιβλέποντα?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

1.ναι θα γράψεις ότι έχουν πληρωθει οι εισφορές ιδιοκτήτη 

2.αν έχουν γίνει εργασίες χρειάζεται ελεγκτης να πιστοποιήση το στάδιο εργασιών αν θυμαμαι καλά,αν δεν έχουν γίνει εργασίες δεν απαιτείται,φα γρλαφεις στην τεχνική έκθεση και το γράφει και ο μηχανικός παραίτησης

Link to comment
Share on other sites

για το 2. μου φαίνεται ότι ελεγκτής δόμησης απαιτείται αν γίνει παραίτηση επιβλέποντα χωρίς αντικατάσταση ή αντικατάσταση χωρίς παραίτηση (κοινώς όταν δεν υπάρχει συναίνεση μεταξύ κυρίου του έργου, παλιού και νέου επιβλέποντα). Όταν υπάρχει συναίνεση, όπως στην περίπτωση μου, ακόμα και όταν έχουν γίνει εργασίες, νομίζω ότι δεν απαιτείται ελεγκτής δόμησης.

Βέβαια δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι'αυτό, οπότε αν κάποιος γνωρίζει αν απαιτείται ελεγκτής στην αλλαγή επιβλέποντα είναι καλοδεχούμενος να μας διαφωτίσει!

Edited by Roy_Hobbs
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εάν υπάρχει δήλωση παραίτησης του προηγούμενου επιβλέποντος, δεν χρειάζεται Ε.Δ., Στην αντίθετη περίπτωση (που ο επιβλέπων δεν θέλει να παραιτηθεί για οποιονδήποτε λόγο) χρειάζεται ο Ε.Δ. για να βεβαιώσει το στάδιο των εργασιών, ακόμα κι αν δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.