Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Μια σφήνα ερώτηση: Αν ο ιδιοκτήτης έχει προβεί σε αυθαίρετες παρεμβάσεις ερήμην του μηχανικού που θα δηλώσει παραίτηση, αλλά έστω σε θέση ανεξάρτητη των κτισμάτων της ο.α. (πχ αποθήκη στον ακάλυπτο), οφείλει να τις αναφέρει στην τεχνική του έκθεση ο προηγούμενος μηχανικός ή ο διάδοχός του θα πρέπει να καλέσει ελεγκτή δόμησης για να τις διαπιστώσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μία υπό κατασκεύη οικοδομή στην οποία έχω μεταβολή στα ύψη των όροφων πάνω από το 2 τοις εκατό στο σύνολο του όγκου της,

Πάω για αναθώρηση της οικ.αδείας με μεταβολή ύψους/όγκου κτλπα.

Η άδεια αναθεωρησης ελέγχεται από την Υ.ΔΟΜ ή είναι με δικιά μου ευθύνη?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Καλή ανάσταση εύχομαι με υγεία 

Έχω μια περίπτωση στην οποία με έχουν ζαλίσει οι ιδιοκτήτες  (ακόμα και σήμερα με τηλέφωνα κλπ). Έχω υφιστάμενη κατοικία εκτός σχεδίου  με αυθαιρεσίες οι οποίες τακτοποιήθηκαν με 4495. Οι αυθαιρεσίες αφορούσαν 1 στέγαστρο -γκαράζ και ένα σκεπαστό εξώστη  καθώς και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.Εκδόθηκε άδεια για προσθήκη κατ΄'επέκταση της κατοικίας .Τώρα ο ιδιοκτήτης θυμήθηκε ότι ιδανικά θα προτιμούσε να κάνει την στέγη να καλύπτει και τον εξώστη του όπως η εικόνα που σας παραθέτω. Το θέμα είναι ότι με τα δεδομένα της άδειας είμαι οριακά στην κάλυψη και η ερωτησή μου είναι αν θα μπορούσα να κερδίσω κάλυψη καταργώντας το στέγαστρο-γκαράζ καθαιρώντας το  ή επειδή αυτά έχουν περάσει στο 4495 και η δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή δεσμεύομαι από αυτό? Έχει αντιμετωπίσει ποτέ κάποιος κάτι παρόμοιο?

κατοικια.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. 

Οικοδομική άδεια του 2011 αναθεωρήθηκε χωρίς μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου τον 11/2021 με ισχύ μέχρι το 31/12/2022.

Για αυτήν την περίπτωση ισχύει η παράταση μέχρι το 2024; 

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟΝ-52 
Παρατάσεις οικοδομικών αδειών

Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και των τυχόν αναθεωρήσεων αυτών που προβλέπονται στις παρ.5 και παρ.6 του Αρθ-50 του Ν-4495/17, καθώς και όσων εκδόθηκαν σύμφωνα με τον "Ν-4030/11 (ΦΕΚ-249/Α/11) μετά την 31-12-2017 ή τον Ν-4495/17 έως τις 30-12-2020, παρατείνεται από τη λήξη της έως τις 31-12-2024" 

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που μας έχει ταλαιπωρήσει αρκετά.

Οικοδομή κατασκευάστηκε με διαφορά σε διαστάσεις <2% και <20εκ

1. Μπορούμε ή είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε ενημέρωση ?

2. Έστω ότι κάνουμε ενημέρωση. Στο ΔΚ θα σχεδιάσουμε το κτίριο με τις νέες διαστάσεις αλλά θα αφήσουμε τους αρχικούς υπολογισμούς. Σκέφτομαι δίπλα/κάτω από κάθε διάσταση που άλλαξε να φαίνεται και η εγκεκριμένη διάσταση ώστε να υπάρχει ταύτιση σχεδίου και υπολογισμών. Σωστά το σκέφτομαι? Ρωτάω γιατί προφανώς δεν το έχω ξανακάνει....

3. Στην κάτοψη του ορόφου θα υπάρχουν οι πραγματικές διαστάσεις και το πραγματικό εμβαδόν ή πάλι όπως στο ΔΚ?

image.png.603e22430452896fa7abff1e333c6b32.png

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Faethon11 said:

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που μας έχει ταλαιπωρήσει αρκετά.

Οικοδομή κατασκευάστηκε με διαφορά σε διαστάσεις <2% και <20εκ

1. Μπορούμε ή είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε ενημέρωση ?

Όχι, αλλά καλό είναι για τις μελλοντικές μετρήσεις να διαπιστώνονται τα πραγματικά δεδομένα.

2. Έστω ότι κάνουμε ενημέρωση. Στο ΔΚ θα σχεδιάσουμε το κτίριο με τις νέες διαστάσεις αλλά θα αφήσουμε τους αρχικούς υπολογισμούς. Σκέφτομαι δίπλα/κάτω από κάθε διάσταση που άλλαξε να φαίνεται και η εγκεκριμένη διάσταση ώστε να υπάρχει ταύτιση σχεδίου και υπολογισμών. Σωστά το σκέφτομαι? Ρωτάω γιατί προφανώς δεν το έχω ξανακάνει....

Το ΔΚ δεν το πειράζουμε, η ενημέρωση γίνεται μόνο στις κατόψεις ως αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης. Αν πειράζουμε το ΔΚ, με μερικές ενημερώσεις το κτήριο που αδειοδοτήθηκε θα έχει αλλάξει εντελώς ...

3. Στην κάτοψη του ορόφου θα υπάρχουν οι πραγματικές διαστάσεις και το πραγματικό εμβαδόν ή πάλι όπως στο ΔΚ?

Μόνο οι πραγματικές διαστάσεις.

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

@Faethon11 @kan62 Καλημέρα και καλό μήνα !!!

Στην περίπτωση που αναφέρετε, έχω μια επιπλέον απορία (μάλλον εσωτερική αναζήτηση):

Οι νέες κατόψεις (της "αχρείαστης" ενημέρωσης) θα έχουν διαστάσεις κτίστου (όπως οι αρχικές) ή διαστάσεις αποτύπωσης (με τυχόν επικαλύψεις, επιχρίσματα κλπ) ;;;

Προσωπικά προτιμώ τις διαστάσεις κτίστου, καθώς θεωρώ ότι μόνο τότε έχει νόημα η σύγκριση με τις αρχικές διαστάσεις πλευρών του κτιρίου και ίσως επιπρόσθετη σχεδίαση τυχόν διακοσμητικών στοιχείων επικαλύψεων κυρίως για λόγους ορθής ερμηνείας της διαφοροποίησης από την αρχική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2023 at 4:35 ΜΜ, kan62 said:

 

Ευχαριστώ..... πάντα η πρώτη φορά είναι δύσκολη :)

48 λεπτά πριν, ppanag said:

@Faethon11 @kan62 Καλημέρα και καλό μήνα !!!

Στην περίπτωση που αναφέρετε, έχω μια επιπλέον απορία (μάλλον εσωτερική αναζήτηση):

Οι νέες κατόψεις (της "αχρείαστης" ενημέρωσης) θα έχουν διαστάσεις κτίστου (όπως οι αρχικές) ή διαστάσεις αποτύπωσης (με τυχόν επικαλύψεις, επιχρίσματα κλπ) ;;;

Προσωπικά προτιμώ τις διαστάσεις κτίστου, καθώς θεωρώ ότι μόνο τότε έχει νόημα η σύγκριση με τις αρχικές διαστάσεις πλευρών του κτιρίου και ίσως επιπρόσθετη σχεδίαση τυχόν διακοσμητικών στοιχείων επικαλύψεων κυρίως για λόγους ορθής ερμηνείας της διαφοροποίησης από την αρχική κατάσταση.

Οι διαστάσεις στο σχέδιο  είναι διαστάσεις κτιστού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.