Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Εγώ πληρώνω όλα τα ΦΕΜ της χρονιάς, εκτός των ΟΑ, 25-31/12

Ευχαριστώ πολύ. Εκεί που γράφουμε την ημερομηνία έναρξης και διάρκειας του έργου, βάζεις την ημερομηνία που έχεις κόψει την ΑΠΥ ή την ημερομηνία έκδοσης του ΦΕΜ ?

 

12 λεπτά πριν, ksteve said:

https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-02/FAQs_architect.pdf

Σχετική η ερωτοαπάντηση 6.

Ευχαριστώ πολύ. Το είχα διαβάσει το έντυπο αλλά ήθελα να μάθω τη σχέση ημερομηνίας ΦΕΜ με ΑΠΥ.

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Vasili said:

Ευχαριστώ πολύ. Εκεί που γράφουμε την ημερομηνία έναρξης και διάρκειας του έργου, βάζεις την ημερομηνία που έχεις κόψει την ΑΠΥ ή την ημερομηνία έκδοσης του ΦΕΜ ?

Αυτά αφορούν το έργο.... όπου έργο δεν είναι η μελέτη ή η επίβλεψη....

Αν είναι οικοδομή, τα αντίστοιχα της οικοδομής... πότε θα ξεκινήσει και πόσο θα διαρκέσει...

Αν δεν είναι έργο δεν γράφω τίποτα...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στην ημερομηνία έβαζα την ημερομηνία που έκοβα την ΑΠΥ για τις υποθέσεις που αφορούσαν τακτοποίηση. Το βασικό μου ζήτημα ωστόσο ήταν αν υπήρχε υποχρέωση η ΑΠΥ και το ΦΕΜ να κόβονται με την ίδια ημερομηνία το οποίο βλέπω πως δεν είναι τόσο κρίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για νομιμοποίηση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ..επιλέγεται ως εργασία "Εργασίες για ρυθμίσεις Ν.4178/2013..." ή κλασσικά τις εργασίες που αφορούν μια Ο.Α. ?

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, liumier said:

Για νομιμοποίηση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ..επιλέγεται ως εργασία "Εργασίες για ρυθμίσεις Ν.4178/2013..." ή κλασσικά τις εργασίες που αφορούν μια Ο.Α. ?

Γειά σου, το 1ο...

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Το 2ο, δηλαδή για ΟΑ....

φίλε Faethon και λοιποί 

για Ο.Α

ή

1. για αρχιτεκτονική αποτύπωση υφιστάμενης οικοδομής 

2. στατικό έλεγχο (ανάλογα με αντισεισμικό ή όχι) και

3. σε κάθε περίπτωση ήδη πλήρως αποπερατωμένης κατασκευής  χωρίς υπολογισμό αμοιβών επίβλεψης

ενώ σε περίπτωση υπολειπομένων εργασιών υπολογισμό επίβλεψης μόνο για αυτές

Τι τελικά επιλέγετε??

(εγώ δεν έκανα ποτέ νομιμοποίηση και ούτε πρόκειται να κάνω αναλαμβάνοντας τεράστιες ευθύνες λόγω στατικών) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας, 

Ενα ζήτημα που με απασχολεί πιο πολυ λογω περιέργειας μιας και ως γνωστόν το σύστημα του ΤΕΕ ειναι λιγο πολύ ξεπερασμενο τα τελευταία χρονια. 

Απο το σύστημα του ΤΕΕ, προσωπικά, περνώ τα αυθαίρετα (προφανως οχι βεβαιώσεις) παίρνω Α/Α, συμπληρώνω τις εργασιες και το αφήνω σε ενδιαμεση υποβολή ανεβάζοντας και το εκαστοτε συμφωνητικό. Ως νεος μηχανικός (2014) δεν εχω προλάβει το συστημα στα φορτε του. Η απορια μου λοιπόν εγκειται στο αν πρέπει και στο τι διαφορά υπάρχει το να εχω ενα έργο σε ενδιάμεση η τελική υποβολή. Προσωπικά, παντα επιλέγω την ενδιάμεση και γτ βλεπω οτι υπαρχει έντονη  η ταση συνάδερφοι να περνούν πο το συστημα μονο για το Α/Α και τπτ άλλο και γιατι δε νομιζω οτι καποιος ειναι 100% σιγουρος οτι εχει συμπεριλάβει ορθά ολες τις εργασίες ειδικά οταν μιλάμε για αυθαίρετα. (Άλλος βαζει και αποτύπωση άλλος οχι κ.ο.κ) Τζάμπα με τρώειη περιέργεια? Να τα κάνω τελική υποβολή ? Θα προκύψει κάποιο θεμα καθως μιλάμε και για δουλειές 5ετιας? Καίγομαι άσκοπα με το να το σκέφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.