Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ισχυεί αυτο για την "επισημη" δωρεα οτι εχει φόρο 10%. 

Απο τα παραπάνω και για να μην εχεις το φόβο μη τυχον και,

κανεις αυτό που λεει ο παυλος. Βρισκεις ενα συναδερφο και κοβει ενα 5ληρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει παιδιά το συνάδελφο δεν τον ενημέρωσε σωστά ο λογιστής του και φοβήθηκε για την φορολογική κλίμακα. Δεν αξίζει τον κόπο να γίνει κάτι τέτοιο. τόσο σύνθετο. Παλιά σε οικοδομική άδεια για το σπίτι μας το κάναμε αυτό όταν υπήρχαν οι υποχρεωτικές αμοιβές και εισφορές για ΤΕΕ κλπ.

Πάμε για άλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Θα φορολογηθείς με την κλίμακα μισθωτού αν έχεις μέχρι 3 εργοδότες (3 συμφωνητικά δηλαδή). Στην περίπτωση που έχεις παραπάνω από 3, τότε αρκεί το 75% του εισοδήματος να προέρχεται από έναν. Σε διαφορετική περίπτωση χάνεις την κλίμακα του μισθωτού.

Οσο αφορα αυτό επειδή τώρα το πρόσεξα. Εστω οτι εχεις 10κομμένες ΑΠΥ με συνολο 1000 ευρώ. Αν τα 750 τα εχεις παρει απο τον ενα εκ των 10 τότε πας ως μισθωτός?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Για δήλωση αυθαιρέτου, η κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα έχει χρονικό όριο? Δηλ. μπορεί να κατατεθεί οποτεδήποτε στο διάστημα που είναι ανοιχτή

η δήλωση ή πρέπει να κατατεθεί αρχικά με την πληρωμή του παραβόλου όπως πχ στις άδειες? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ στο (1) τις δύο τελευταίες παραγράφους του και εδώ. Ο χρόνος είσπραξης έχει αποσυνδεθεί από αυτόν της τιμολόγησης. Μπορεί να κατατεθεί οποτεδήποτε ή και ποτέ(!!), δημιουργώντας όμως σε κάθε περίπτωση φορολογικές υποχρεώσεις. Η δήλωση μπορεί να προχωρήσει είτε έχει κατατεθεί η αμοιβή είτε όχι, διότι υπάρχει το παραστατικό της τιμολόγησης που χρονικά είναι ανεξάρτητο από την πληρωμή.Το θέμα που ρωτάς είναι φορολογικό.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ. Η τιμολόγηση της εργασίας πότε πρέπει να γίνει? Έχουμε κάποια υποχρέωση ως προς αυτό? Εννοώ υποχρέωση ως προς τον κώδικα αμοιβών ΤΕΕ και όχι ως προς το φορολογικό.

 

Edited by NTIN
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τον κώδικα αμοιβών ΤΕΕ, όχι. Είναι καθαρά φορολογικό το θέμα.

Αν θες για το φορολογικό μέρος έχω απαντήσει εδώ, για να μη ξεφύγουμε από το θέμα του νήματος.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα. Αν έχω καταλάβει καλά σχετικά με το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ, όταν έχω υπόθεση τακτοποίησης τότε βάζω 6,75 ημέρες (κάτω 10ετίας)  ενώ εάν έχω βεβαίωση βάζω 1 ήμερα. Σωστα? Για μηχανικούς άνω 10ετίας, αντί για 6,75 στις ρυθμίσεις τι βάζουμε ? Και στις βεβαιώσεις τι βάζουμε αντι για 1 ήμερα. Γιατι βλέπω ότι μου βγαίνουν 300 κατι ευρώ και αν δεν κανω λάθος θα πρεπει να ειναι ιδιο το ποσο ασχετως δεκαετιας μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή για μηχανικό εμπειρίας 15 ετών είναι 4,5 ημέρες, η έκδοση απλής βεβαίωσης για μεταβίβαση δεν περνάει από το σύστημα αμοιβών του τεε.

 

Edited by akis73
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.