Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Καλημέρα , θα κάνω εδώ μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω που αλλού μπορώ να ρωτήσω κάτι παρόμοιο..όσοι έχετε Plotter στο γραφείο σας αλλά δεν έχετε κάποια μηχανή διπλώματος, μήπως έχετε κάποιο κόλπο για να βγαίνει σωστό και όμορφο το δίπλωμα των σχεδίων, ειδικά αν βιαζόμαστε;; Χρησιμοποιείτε δηλαδή κάποιον οδηγό ή κάποιο τρόπο πέρα από ένα χάρακα; Σκέφτομαι να φτιάξω κάτι γιατί αγανακτώ κάθε φορά και δεν είναι και ωραίο πάντα το αποτέλεσμα ειδικά αν είναι μεγάλα τα σχέδια..συγνώμη για τη χαζή αυτή ερώτηση😅

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω τι σχεδιαστικό πρόγραμμα χρησιμοποιείς αλλά θα μπορούσες να φτιάξεις ένα template χαρτιoύ με σημαδάκια ανά διαστάσεις Α4 έτσι όταν βγαίνει με το ρολό το σχέδιο, να έχεις οδηγούς για που θα διπλώσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο @akis73 μπορείς να προσθέσεις στα σχέδιά σου οδηγούς για το πού πρέπει να διπλώνεται το σχέδιο.

Βέβαια αυτό συνδυάζεται άριστα με ένα κοπτικό με πάγκο για να κόβεις και περιμετρικά τα λίγα χιλιοστά χαρτιού που είναι μη εκτυπώσιμα. (εγώ πχ έχω kw-trio με πόδια και το είχα πάρει πολύ πιο φτηνά απ' όσο πουλιέται τώρα).

Αν όντως τυπώνεις πολλά σχέδια και όντως θέλεις να είναι διπλωμένα στην εντέλεια (γιατί όμως?) θα σου πρότεινα να πάρεις και κοπτικό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Βάζω οδηγούς στα σχέδια και προσπαθώ να τα διπλώνω με τη βοήθεια χάρακα αλλά γενικά πάντα ξεφεύγω στο τέλος και νευριάζω..απλά έλεγα μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο κόλπο και δεν το γνωρίζω εγώ, πέρα από τη μηχανή διπλώματος που είναι κ πανάκριβη κ άχρηστη θεωρώ..έχω κ κοπτικό Α3 οπότε δεν βοηθάει κ αυτό γενικά!

Link to comment
Share on other sites

Το κοπτικό σε πάγκο είναι πάρα πολύ σημαντικό καθώς βοηθάει να κόψεις το χαρτί ίσια και με σωστό γώνιασμα... τα υπόλοιπα είναι θέμα υπομονής και εξάσκησης.

Κοπτικό: KW-trio 3022 Rotary Trimmer 

Edited by ppanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εκτυπώνεις πάντα με την δικη σου πινακίδα, όπως είπαν και παραπάνω η λύση είναι να έχει σημεία εκτύπωσης το σχέδιο. 

Όταν τυπώνεις με διαφορετικές πινακίδες, τα σημάδια αυτά δε βοηθουν πάντα.  Ένας τρόπος είναι να έχεις ένα σημάδι τις διαστάσεις της Α4  πάνω στο τραπέζι/γραφείο όπου διπλώνεις. 

Π.χ. με ένα σελοτέιπ. 

 

Edited by MECH
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Artemiscv said:

Καλημέρα , θα κάνω εδώ μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω που αλλού μπορώ να ρωτήσω κάτι παρόμοιο... μήπως έχετε κάποιο κόλπο για να βγαίνει σωστό και όμορφο το δίπλωμα των σχεδίων, ειδικά αν βιαζόμαστε;; 

Καταρχήν δώσε προσοχή στην εξής τεχνική: η πρώτη τσάκιση γίνεται με το βοηθητικό χεράκι μας, τη στιγμή που το καλό χεράκι κρατάει με απόλυτη ακρίβεια τη γωνίτσα του σχεδίου απόλυτα ευθυγραμισμένη πάνω σε μια πλευρά του σχεδίου... Το καλό χεράκι συνεχίζει να κρατάει ακλόνητη τη γωνία του σχεδίου μέχρι να ολοκληρωθεί πλήρως η ευθύγραμμη τσάκιση  (χάρακες κλπ. μόνο προβλήματα δημιουργούν) ... Η γωνία βγαίνει ακριβώς 90 μοίρες με τον παραπάνω τρόπο !!! Το τελευταίο μέρος αν χάνει 1-2 χιλιοστά μπορείς να το "κλέψεις" να καλύπτεται και να κρύβεται ή να το αφήσεις κατά το αξίωμα: "Πολλοί θα το δούνε... κανένας δεν θα το καταλάβει" 😉

Η προσοχή στο γώνιασμα φαίνεται και στο παρακάτω video... στο 4ο-5ο δευτερόλεπτο και στο 18ο δευτερόλεπτο (η μέθοδος του video πετυχαίνει σε σχέδια μήκους ~84 εκ. και δεν χρειάζεται οδηγούς, γιατί διπλώνει στα 4): 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα

Αποφάσισα στα ήντα μου να αγοράσω πλότερ, αφού κουράστηκα πλέον να τρέχω στα μαγαζιά. Εντόπισα μεταξύ άλλων το   CANON Plotter Image PROGRAF TM-300 (36’’ με wi fi) στα 1796 ευρω , διάβασα καλές κριτικές και παίρνω τηλέφωνο στο πρώτο προτεινόμενο μαγαζί . Η κοπέλα μου απαντά «κάτσε να δω τη διαθεσιμότητα, στο μεταξύ να ξέρεις ότι δεν έρχεται το service στο χώρο σου για τη συγκεκριμένη μάρκα, επίσης χαλάει η κεφαλή και είναι πανάκριβη, ενώ η άλλη μάρκα την έχει φθηνή, και κάποια άλλη δεν έχει καθόλου κεφαλή». Τα πήρα στο κρανίο και την έκλεισα.  Επειδή δεν έχω γνώση στο θέμα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια σχετικά μοντέλα για ήπια χρήση εκτύπωσης; Βολεύομαι και με 24’’

Edited by θανος_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ έχω αγοράσει από πέρσι τον Designjet Τ630. Κάνω πολύ ελαφριά χρήση, οπότε ακόμα δεν έχω αντιληφθεί κάτι περίεργο, ούτε κάτι έχει πάει στραβά. Απλά δεν μου άρεσε που λείπει το πλαστικό καπάκι που καλύπτει το ρολό (σε ακριβότερο μοντέλο παρέχεται), όπως επίσης οι driver της εκτύπωσης που προσωπικά τους βρίσκω απαράδεκτους, (πχ. δεν μπορώ με τίποτα να σβήσω τα custom paper sizes, μου βγάζει paper mismatch μερικές φορές, τους λες τράβα από το ξεχωριστό tray για A3 και τραβάει από το ρολό, κλπ). 

Προσωπικά μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργη η συμπεριφορά του μαγαζιού που απευθύνθηκες εκτός αν για κάποιο λόγο δεν θέλει να πλασάρει Canon. Έχει αρκετές συζητήσεις εδώ μέσα για το θέμα, νομίζω ότι το κάθε μηχάνημα στο τέλος έχει απλά τα υπέρ και κατά του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.