Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

η αληθεια ειναι πως ειμαι λιγο μπερδεμενη!θα ηθελα τα φωτα σας στα παρακατω ερωτηματα :

 

1.εχω κανει μια σχετικη ερευνα αγορας και εχω καταληξει πως θα επιλεξω καταρχην hp. η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν θα πρεπει να παρω Α0 ή Α1? δεν εχω ασχοληθει ακομα με εκτυπωσεις σχεδιων αλλα απο ότι ξερω συνηθως εκτυπωνουμε σε Α1. υπάρχει κανενας λογος που να χρειαστω Α0?

2.τα μοντελα που εχω δει ειναι 510, Τ610 και Τ1120.μηπως θα ηταν χρησιμοτερο να παρω Α1 εγχρωμο παρά Α0 ασπρόμαυρο?

3. το κοστος δε με πειραζει και πολυ, αλλα με ενδιαφερει να ειναι value for money και να κανει αποσβεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αν θα χρειαστείς να εκτυπώνεις σε Α1 ή σε Α0, εξαρτάται καθαρά από τη φύση της δουλειάς σου!

Το Α0 είναι πιο χρήσιμο νομίζω για Τοπογραφικές εκτυπώσεις.

Για όλα τα άλλα μάλλον βολεύεσαι με το Α1.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι Α1 έγχρωμο. Το Α0 πότε θα το χρειασθείς, δεν είσαι τοπογράφος. Δες και τις αντίστοιχες σειρές της Cannon.

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο θα ασχολουμαι με οικοδομικες αδειες. τωρα αν τυχει να εχω και κανενα τοπογραφικο μπορω να το εκτυπωσω καπου εξω. με ατομα που εχω μιλησει μου εχουν πει να προτιμησω hp απο canon κυριως για την μεγαλυτερη ανθεκτικοτητα τους.υπαρχουν καποια αντιστοιχα μοντελα canon με αυτα που εχω γραψει παραπανω για να τα ριξω μια ματια?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ασχολείσαι με Τοπογραφικά, τότε Α1 η γνώμη μου.

Πληροφορίες για άναλογα μοντέλα της Cannon θα βρεις κάνοντας μία αναζήτηση στο Φόρουμ.

Μπορείς να επισκευθείς και τη σελίδα της εταιρείας επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα χρειαστείς να εκτυπώνεις σε Α1 ή σε Α0, εξαρτάται καθαρά από τη φύση της δουλειάς σου!

Το Α0 είναι πιο χρήσιμο νομίζω για Τοπογραφικές εκτυπώσεις.

Για όλα τα άλλα μάλλον βολεύεσαι με το Α1.

 

Η γνώμη μου είναι Α1 έγχρωμο. Το Α0 πότε θα το χρειασθείς, δεν είσαι τοπογράφος. Δες και τις αντίστοιχες σειρές της Cannon.

 

Που και που χρειάζεται και σε μηχανολόγο.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα που θυμάμαι είναι ένα κτήριο 50μx20μ που είχα κάνει τα Η/Μ και είχα βγάλει και την άδεια λειτουργίας. Στο πλάτος οριακά δεν έπαιρνε το σχέδιο και το πινακάκι σε κλίμακα 1:50. Σε κλίμακα 1:100 τα μηχανήματα ήταν μινιατούρες.

 

Η διαφορά στο κόστος του Α1 με τον Α0 μικρή, και ιδιαίτερα τώρα με την επιδότηση γίνεται απόσβεση με μία και μόνο μελέτη που θα τυπώσεις σε Α0.

Link to comment
Share on other sites

νέος HP Designjet 510 42" εξοπλισμένος και με βάση στήριξης

ετσι περιγράφει το πλαίσιο τον ΗΡ510.εννοεί ότι η βαση στήριξης ειναι standard

μεσα στην τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ hp χρησιμοποιώ, αλλά είναι πολύ αργοί σε σχέση με τους cannon. Δεν έχω ιδίαν αντίληψη, αυτή την εντύπωση έχω από όσα έχουν γραφτεί εδώ στα σχετικά threads.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.