Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Oυφ! απ'οτι κατάλαβα θα πετάξουμε ένα σωρό λεφτά στις δοκιμές, χαχαχα. Ο ένας λέει το Χ δουλεύει,ο άλλος όχι και πάει λέγοντας!

Οπότε θα δοκιμάσω:

1) usb πολλών μέτρων,απλό καλώδιο

2) usb -CAT-usb, το παρήγγειλα απο ebay, τζάμπα πράμα.

3) το σίγουρο,κάρτα δικτύου.

 

Εdit: παρήγγειλα μια κάρτα δικτύου απο ebay προς 60ε και ένα κοινό καλώδιο δικτύου 15μέτρων απο πλαίσιο. Τα περιμένω για να δούμε επιτέλους το τέρας. (το οποίο ανέβηκε στα 1770+ΦΠΑ...τουλάχιστο απο την εταιρία που το πήρα.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλια 4.5-5 μετρα max εχω βρει. Εδω που μενω σε μαγαζι με η/υ.

Το δικο μου δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απο αποψη μονωσης (αν ηταν καλο καλωδιο θα εγραφε μαρκα και θα ηταν ακριβοτερο). Μιλαμε για καλωδιο τυπου Α-Β οπως τα λενε στα μαγαζια.

 

Προτιμησε ενα που να ειναι γνωστης μαρκας, με την ελπιδα να εχει καλη θωρακιση. Σαν αυτο ξερω γω..

Link to comment
Share on other sites

Ηλία,επειδή το εψαχνα για το πλόττερ, ολα αυτά που βρήκα χωρίς ενίσχυση ήταν μέχρι 5μ.

 

Μετά με ενίσχυση υπάρχουν και μεγαλύτερα πχ 10-15μ. τυχαίa λινκ εδώ:

 

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=54_96_1663

http://www.ipshop.gr/products-category-id-636.html

 

εάν ψάξεις στο γκούγκλ το "usb extender/repeater/extension" θα βρείς πάμπολλα μαγαζιά. Πολλές φορές τα ίδια απ'το ebay είναι αρκετά...τζάμπα.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Εντέλει, αγόρασα ένα καλώδιο usb 15m με ενίσχυση, προς 26ε + μεταφορικά.

 

Κι όλο αυτό επειδή καίγομαι να το δώ να λειτουργει! Ολα καλά,δούλεψε το καλώδιο (οπότε βλέπω να το βγάζω προς πώληση, μόλις έρθει η κάρτα δικτύου,χαχαχα).

 

Μια παρατήρηση όμως. Τα μελάνια που είχε μέσα,ήταν τα μικρά, 28μλ. Τύπωσα μόλις 2 σχέδια εγχρωμα και ήδη τα μελάνια εκτός του μαύρου είναι στο 53%!!!

Αδιανόητο μου φαίνεται...Εκτός κι αν ρούφηξε πολύ μελάνη για να γεμίσουν το δίκτυο σωλήνων για την εκτύπωση.

Μου έχετε κάποιες ρυθμίσεις για οικονομία; Εχω κάνει σετάρει απ'το μενού τον πλότερ να τυπώνει στο γρήγορο/οικονομικό.

Όταν του δίνω να τυπώνει, απ'το autocad, βάζω κι εκεί την επιλογή draft,αλλά απ'οτι κατάλαβα δεν την λαμβάνει υπ'οψη.

Link to comment
Share on other sites

Γεμισαν τα σωληνάκια του plotter όπως το 'πες

 

Πρέπει να ρυθμίσεις το pc3 ή τις ιδιότητες του εκτυπωτη αναλογα πώς τυπώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντέλει, αγόρασα ένα καλώδιο usb 15m με ενίσχυση, προς 26ε + μεταφορικά.

Για δώσε link γιατί και η δική μου απόσταση στο γραφείο περί τα 12-13 m είναι!

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε συνάδελφε το λίνκ.

 

http://www.cosmodata.gr/product/15456/repeater-echt-usb2-0-15m-equip

 

Δουλεύει άριστα. Αρκεί να μην έχεις φορτωμένες τις USB.(εννοώ μην τυχόν έχεις καμμια 10ριά περιφερειακά συνδεδεμένα)

 

Εχει κι ένα παρόμοιο,το οποίο σου δίνει και 2η USB, ώστε αν θές στον χώρο του πλόττερ να συνδέσεις τον Laser,ή τον Α3 εκτυπωτή κτλ. Πολύ βολικό για να αδειάσει το γραφείο απο εκτυπωτές γύρω του...

Βέβαια είναι 10μ απο αυτήν την εταιρία,αλλά με λίγο ψάξιμο φαντάζομαι θα βρείς...

Link to comment
Share on other sites

Hλία σου χω φρέσκα νέα.

 

Ηρθε απο Κίνα εκείνη η πατέντα που σου λεγα με μολις 6 και κάτι ευρώ σε 10 εργάσιμες και δουλεύει μια χαρά.

Οπότε αν δε βιάζεσαι, με μολις 6ευρώ και 6.5ε ενα καλώδιο 15μ Utp κανεις δουλειά.

 

το λινκ είναι εδώ: http://www.ebay.com/itm/150624531356?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

Δουλεύει άψογα.

 

(αν θές μόλις έρθει η κάρτα δικτύου και τη κάνω να δουλέψει, στο στέλνω και κερνάς έναν ελληνικό).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.