Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν...

 

τα μοντέλα που με απασχολούν...HP Designjet T770 HD και Canon iPF 655

 

Σερβις απο ότι βλέπω θα έχω και από τις δύο εδώ στο Ηράκλειο...

 

κεφαλες κανον στα 350Ε και μελάνια περιπου 50-60Ε

 

ο ΗΡ στα 1800+ΦΠΑ ο Κανον στα 2100+ΦΠΑ

 

ακούω ιδέες..

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα γιατί να περιοριστής σε Α1;

 

http://www.mgmanager.gr/product/16334/hp-designjet-510-1067-mm-ch337a.html

 

Στερείται κάρτας δικτύου σκληρού δίσκου κτλ κτλ (γενικά είναι old school μηχάνημα) αλλά το Α0 είναι Α0.

 

Φαινεται καλός για τα χρήματα του. Σκεφτόμουν την αγορά ενός Α1 πλόττερ, όχι ιδιαίτερων απαιτήσεων, αλλά στα 1500ε κι αυτό το μηχάνημα δεν είναι κι άσχημο.

 

Για κάποιο γραφείο που δεν έχει όγκο εκτυπώσεων,(μιας και δε συμφέρει κιόλα) θαρρώ πως η έλλειψη μνήμης ή κάρτα δικτύου δε παίζει και τρομερό ρόλο, μιάς και λύσεις υπάρχουν.

 

Τον έχει κάποιος τον εν λόγω πλόττερ, να μας πεί εντυπώσεις; Σα κόστος απ'οτι βλέπω περίπου 33ε το εκάστοτε μελάνι και 35 η εκάστοτε κεφαλή.

 

Τονίζω πως δε με ενδιαφέρει η ποιότητα σε εκτυπώσεις εικόνων,φωτορεαλισμού κτλ, μιας και στα τοπογραφικά άντε να έχουμε καμμιά έγχρωμη γραμμή ή/και κάποιο τμήμα χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα ένα email από την εταιρεία που αγόρασα τον δικό μου και έχει μια προσφορά για hp 510 - Α1 και Α0 με 899 και 1349 ευρώ αντίστοιχα (+ ΦΠΑ) . Αν ενδιαφέρετε κανείς ευχαρίστως να του δώσω δ/νση - τηλ , οτι χρειάζεται μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΗΡ 510 είναι καλό και στιβαρό μηχάνημα, αν και λίγο αργό στην εκτύπωση και τεχνολογικά πλέον υστερεί. Το είχαμε στην εταιρία, πριν από μία πενταετία περίπου. Το δουλέψαμε γύρω στα τρία χρόνια και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Πάντως, για την τιμή που έχει τώρα είναι ευκαιρία κατά τη γνώμη μου. Τότε το είχαμε αγοράσει γύρω στα 3500 με 4000 € αν θυμάμαι καλά.

Επίσης, δε θα το πρότεινα για εκτύπωση φωτορεαλιστικών, κυρίως επειδή καταναλώνει πολύ μελάνι.

Link to comment
Share on other sites

@Kane το έχει ένας συνεργάτης μου το μηχάνημα όπου τυπώνω το 90% των σχεδίων μου εκεί δεν το πρότεινα μόνο λόγω τιμής. Είναι αργό αλλά τίμιο μηχάνημα.

 

Επίσης το έχει πάνω σε ένα υπολογιστή ως share και τυπώνουν όλοι κανονικά δεν έχει προβλήματα (το λέω επειδή δεν έχει κάρτα δικτύου)

 

Σαν βλάβες είχε βγάλει κάτι στην εγγύηση (δεν θυμάμαι τι ακριβώς) και τώρα που κοντεύει 5αετία θέλει έναν καινούργιο ιμάντα γιατί έχει ξεφτίσει και είναι στα τελευταία του.

 

Επίσης το μηχάνημα αυτό το είχα πετύχει και στο δήμο που δούλευα που δεν είχε και την καλύτερη μεταχείριση και δούλευε μία χαρά.

 

Κεφαλές ζητάει σε πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα αλλά είναι αρκετά οικονομικές.

 

Αν περάσω από το γραφείο θα σας γράψω και τα στατιστικά της χρήσης του.

 

Εγώ θα το αγόραζα σαν μηχάνημα με κλειστά μάτια αντί να πάρω ένα Α1 με τα ίδια λεφτά.

 

Είναι ένα μοντέλο στην δύση της καριέρας του δοκιμασμένο το οποίο λογικά πολύ σύντομα θα καταργήσει για αυτό και αυτή η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

 

τα μοντέλα που με απασχολούν...HP Designjet T770 HD και Canon iPF 655....

 

Ο Τ770 έχει 6 μελάνια και 3 κεφαλές! Κάθε κεφαλή παίρνει 2 μελάνια. Για αυτό να ξέρεις ότι ενδέχεται να πρέπει πληρώσεις κάποια στιγμή 3 κεφαλές!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κύριοι για τις γνώμες σας. Εφόσον δεν το θάψε κάποιος σα μηχάνημα, φαντάζομαι πως έχει καλή απόδοση πρός τιμή.

Αυτό είναι που ενδιαφέρει εμένα κυρίως,μιας και οπως προείπα δεν έχω απαιτήσεις ποιότητας εκτύπωσης.

Και όντως είναι σε καλή τιμή, αν και οι εποχές είναι κάπως...

 

Καλή ευκαιρία είναι κι αυτό το πακέτο +3 ετών εγγύησης που δίνει η ΗΡ με κάνα 400ρι νομίζω.

Εάν και κάποιος άλλος χρήστης έχει να προσθέσει,θετικά/αρνητικά μετά χαράς, ώστε να έχουμε ακόμη πιο πλήρη άποψη.

 

Υ.Γ. τα μικροπροβληματάκια που αναφέρθηκαν,θα μπορούσες να επεκταθείς;

Υ.Γ.2, απ'οτι είδα,η τιμή του (περί τα 1350+φπα) περιλαμβάνει σταντ,τροφοδότη ρολλού και κόφτη;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με την προσθήκη κάρτας δικτύου μετέπειτα στον ΗΡ510 είναι το κόστος. Πριν τρία χρόνια, που είχα ρωτήσει κόστιζε γύρω στα 500 με 600 €. Βέβαια με τόσο χαμηλή αρχική τιμή και πάλι συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.