Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.402885

 

παιδιά για Α1 αυτόν τον πλοττερ πως τον βλέπετε?

θα ήθελα μια άποψη.

ψάχνω για κάτι οικονομικό.

 

http://www.youtube.com/watch?v=lnKHbUsrIwY

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά

Φίλε chrisven εχω τον HP Designjet 110 nr , ο οποίος είναι το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο και δεν με εχει απογοητέψει καθόλου.

Πριν παραγγείλεις το μοντέλο αυτό ,ρώτα πρώτα εάν έχει τον μηχανισμό για το ρολλό από πίσω.

Βέβαια βλέποντας το γράμμα r καταλαβαίνω ότι τον διαθέτει αλλά στα περιεχόμενα συσκευασίας βλέπω οτι δεν το αναφέρει.

Έλεγξε το!

Link to comment
Share on other sites

@ xktop

καλή χρονιά και σε σένα συνάδελφε σου εύχομαι τα καλύτερα.

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

 

αν μπορείς να μου διευκρινίσεις λίγα πράγματα ακόμα θα σου ήμουν ευγνώμων

 

  • κάθε πότε αλλάζεις κεφαλές?
  • πόσα περίπου ρολλά τυπώνεις με τα μελάνια?(κυρίως για το μαύρο, καθώς τα έγχρωμα δεν πολυχρησιμοποιούνται)
  • επειδή δεν θα αγοράσω σταντ κουνάει πολύ όταν τυπώνει? από θόρυβο πως πάει?
  • ταχύτητα εκτύπωσης για συνηθισμένα γραμμικά σχέδια?(ικανοποιητική,αργή?)

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά η αλήθεια είναι ότι λόγω του ότι δεν πάνε και πολύ καλά οι δουλειές τον τελευταίο καιρό το ψάχνω πάααααρα πολύ πριν προβώ σε αγορά.

 

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μην τυχόν πάρεις HP des..500ps plus (την πάτησα) δεν παρακολούθησα αν στο επισημάνανε άλλοι

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχεις με τον 500 plus; Σε ρωτάω γιατί από το 2006 έχω το 500 το προηγούμενο μοντέλο και δεν έχω μέχρις στιγμής κάποιο σημαντικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

akis73

 

δεν ξέρω για το προηγούμενο μοντέλο

Πάντως αυτό ούτε οδηγούς δεν έχει

Χρησιμοποιούμε κάποια παραπλήσια μοντέλα

Αποδίδει τα χρώματα χάλια

Μπήκαμε σε φόρουμ σχετικά με αυτό και όλοι διαμαρτύρονται

Στείλαμε email στη ΗP ούτε μας απαντήσανε

Σχέδια π.χ χάρτη πόλεως που εκτύπωσα σε HP του 1992 σε διάσταση 1.80χ0,9 τώρα ούτε καν μπορώ να εκτυπώσω (κολλάει-με οποιοδήποτε τρόπο και αν πάω να τον εκτυπώσω)

Απογοήτευση (αγορά επίσης 2006 -τον πήρα 4785 με μια σειρά μελάνια)

Link to comment
Share on other sites

Οδηγούς για ποιό λειτουργικό; Για το δικό μου πάντως που είναι και πιο παλιό έχει οδηγούς μέχρι και για Win7 64 bit. Με τα χρώματα έχω και εγώ κάποιες αποκλίσεις.

 

Για το πρόβλημα με την εκτύπωση πόση μνήμη έχεις πάνω γιατί εγώ του έχω βάλει παραπάνω (πρέπει να εχει γύρω στα 48ΜΒ τώρα) και ποτέ δεν μου κόλλησε σε εκτυπώση.

 

Για τις τιμές άσε και εγώ το είχα πάρει περίπου όσο εσύ το 2006 και τώρα κάπου πήρε το μάτι μου το νέο μοντέλο (νομίζω το 510) γύρω στα 2.300 με το ΦΠΑ! Μιλάμε για μισή τιμή...

Link to comment
Share on other sites

1) Κεφαλές δεν έχω αλλάξει ακόμα ,μετά απο 3 χρόνια μέσης λειτουργίας. Δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα σε εκτυπώσεις που προκαλούν οι κεφαλές.

2) Για τοπογραφικά διαγράμματα σε Α1 ή Α2 ,τα οποία έχουν τα απαιτούμενα (πινακιδα-απόσπασμα 1/5000,1/50000-τοπογραφικο-πινακες συντεταγμενων-δήλωση), μπορώ να τυπώσω τουλάχιστον 2 ρολλά 45 μ με την μέγιστη ποιότητα εκτύπωσης. Τώρα χρησιμοποιώ το τρίτο μαύρο μελάνι. Τα έγχρωμα δεν τα έχω αλλάξει ακόμα (τα οποία υποτίθεται έχουν λήξει) βρίσκονται στην μέση και για να τα τελειώσω κάνω τα σχέδια πλέον σαν ουράνιο τόξο. Επίσης, παράλληλα έχω τυπώσει και ένα σωρό εγχειρήδια προγραμμάτων σε Α4.

3) Κουνάει στο τύπωμα, αλλά ποιος ο λόγος να αγοράσεις και σταντ; Εγώ τον έχω πάνω στο φοιτητικό μου γραφείο και είναι μιά χαρά.

4) Τώρα για την ταχύτητα τι να πω. Αργή είναι αλλά αυτό είναι σχετικό για τον καθένα.

 

Την αγορά του εκτυπωτή την αποφάσισα μετά από μία δουλειά καλή που είχα , διότι έτρεχα στα μαγαζιά να εκτυπώσω και αρκετές φορές δεν έβγαιναν όπως τα ήθελα ή είχα ξεχάσει να βάλω κάτι, άσε που έδινα ένα κάρο λεφτά.

Το αγόρασα και ησύχασα. Τώρα τυπώνω και στις 4 το πρωί άμα μου έρθει.

Σημείωση: Τον είχα αγοράσει 1700 τελική τότε, 1000 ευρώ τώρα είναι κορυφή.

Αν έχεις ερωτήσεις άλλες πες μου.

Link to comment
Share on other sites

AKIS73

Αρχικά είχα μόνο xp

Τώρα έχω και win7 σε έναν υπολογιστή και γίνεται μπάχαλο όταν πηγαίνω να εκτυπώσω πότε από εδώ και πότε από εκεί

Αν έχεις τίποτα για βοήθεια, ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.