Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα γύρω στα 8-10 μέτρα.

 

Θαρρώ,πως το USB δε κάνει για τέτοιες αποστάσεις.

 

Στα 5 λές, πως δεν είχες προβλημα; Ισως να φθάνει και σε μένα,αλλά πρέπει να εχω το καλώδιο στο πάτωμα...

Link to comment
Share on other sites

Mε 5 μετρα οχι, δεν εχω προβλημα (αν και δεν συνισταται να χρησιμοποιουμε τοσο μακρυ καλωδιο, και απο οτιο βλεπω μαλλον 4.5 μετρα πρεπει να ειναι)

8 μετρα μαλλον ξεχασε το.

Αν σε θεμα μηκους και φυσικα και σε θεμα σωστης λειτουργιας του εκτυπωτη σε καλυπτει το πιο μακρυ καλωδιο που μπορεις να βρεις στο εμποριο, καλως.

 

Αλλιως εχεις 2 επιλογες. 110 λιρες για καρτα δικτυου, ή να αγορασεις κατι σαν αυτο και να την βγαλεις πολυ πιο φτηνα. Ειδικα αν το ψαξεις λιγο σε ebay κτλ πραγματικα θα σου κοστισει δεκαρες η ολη δουλεια!

Αν ακολουθησεις την 2η επιλογη το extender να ειναι usb 2.0 και οχι 1.1

Οπως πχ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Nαι μου το πρότειναν, αυτό. Σαν ενισχυτής USB ένα πράγμα. Θα κάνουμε δοκιμές και βλέπουμε τι γίνεται.

Κι αυτό εξυπνο,μετατροπέας usb-utp-usb. Και όπως λες,σίγουρα απο ebay θα υπάρχει κάνα παμφηνο κινέζικο.

Πάντως βρήκα ήδη, μτχ καρτα δικτύου με κάνα 20ρικο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα δοκίμαζα με το usb πρώτα και μετά αντί να πάρω μία κάρτα δικτύου θα αγόραζα αυτό

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801724

Link to comment
Share on other sites

Γτ να μην παρει αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505882

 

Σε δυο εκτυπωτες που εχω κατι αναλογο δουλευει μια χαρα...

Τωρα στον πλοττερ δεν ειμαι σιγουρος..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξαναλέω, θέλει προσοχή.. Είχα πάρει το http://www.digitus.info/en/products/network/fast-ethernet-network/print-servers/fast-ethernet-print-server-usb-20-dn-13003-w/ (απο lan --> usb --> plotter) και κρασαρε το σύμπαν (μπλε οθόνη στα windows 7).. Πριν πάρεις οτιδήποτε βεβαιώσου ότι δουλεύει με το συγκεκριμένο plotter, γιατί ο όγκος δεδομένων που θέλουν αυτά ξεπερνάνε τους απλούς printer για τους οποίους είναι..

Μόνο φωτιά που δεν έπαιρνε όταν του έδινα να τυπώσει..

 

Πάντως μια άλλη λύση που δουλεύω εγώ κ ίσως σε βολέψει: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305634

 

Είναι δυκτιακό μηχάνημα - αυτόνομο, έχει δίσκο 1 ΤΒ, λειτουργικό δικό του που το ελέγχεις από κάποιον internet explorer, έχει αυτόνομες λειτουργίες (όταν) και αν έχεις κάποιο δύκτιο στο γραφείο σου είναι προσβάσιμος από παντού. Κάνει Backup τα δεδομένα σου όποτε του πεις αυτόματα, μπορείς να βάλεις surveilance station με κάμερες, αυτόνομα να κατεβάζει torrents αν έχεις ιντερνετ στο δυκτιο και πολλά άλλα.. Μέχρι και server gia να σηκώσεις σελίδα στο internet μπορεί να γίνει.. Τέλος πάντων μέσω αυτού τυπώνω εγώ μια χαρά στον HP designjet..

 

Τον είχα πάρει απο eshop 170€, σε προσφορά, δεν ξέρω τώρα πόσο μπορείς να τον βρεις..

Link to comment
Share on other sites

Mπάμπη, αρχικά θα δοκιμάσω το σύστημα αυτό με την προέκταση USB (USB-UTP-USB). Eϊναι παμφθηνη η λύση.

Το κακό είναι πως θα κάνει αιώνες να ρθει απο ebay.(6 μόλις ευρώ).

Εάν δε δουλέψει, θα πάρω τη κάρτα κατευθείαν απο το αμαζον/ebay, μιας και 400ε δε πετάω για μια κάρτα δικτύου.

 

Αυτό που αγόρασες είναι καλή φάση,μιας και χρησιμοποιείται και για τόρρεντ,αυτόνομα, και για πολλά.

Συνδέεις απλά τον εκτυπωτή με usb στο δίσκο, κι επειτα το δίσκο με δικτύου πανω στο πισί; κάνεις ρυθμίσεις για το δίκτυο ή απλά τα βρίσκει μόνο του;

 

Υ.Γ. εν τω μεταξύ,δε καταλαβαίνω αυτό με τα μεγάλα αρχεία που αναφέρεις.Για τι μέγεθος dwg μιλάμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Τον βρίσκει αυτόματα σαν δυκτιακό, απλά κάνεις add new printer και είναι εκεί.. μπορείς να του βάλεις και άλλους usb δίσκους να τους κάνει map απο windows και τους βλέπεις κατευθείαν απο τον explorer.. έχει 2 usb θύρες και μία e-sata που μπορείς να βάλεις και άλλον εκτυπωτή..

Το καλύτερο είναι ότι επειδή έχω gigabit switch στο οποίο ενώνω και τον futzitsu και το router του internet (απο το οποίο και παίρνει ο futzitsu internet) μπορώ να τυπώνω wireless (μέσω του router-->lan network--> futzitsu--> plotter) από το laptop και να έχω και πρόσβαση στον δίσκο κτλ..

 

Γενικά αν το βρείς φτηνά όπως εγώ αξίζει..

 

ΥΓ:

Απάντηση στο ΥΓ σου: μεγάλα αρχεία εννοώ σε σχέση με αυτά που στέλνεις σε έναν συνήθη εκτυπωτή (word & pdf). Και γενικά τα προτόκολα επικοινωνίας των plotter είναι πιο περίπλοκα (δεν ξέρω γιατί και πώς μη με ρωτήσεις..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.