Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

@Kane

 

Θέλω τις εντυπώσεις σου έως τώρα για τον HP Designjet 510 γιατί σκέφτομαι σοβαρά να τον αγοράσω.

 

Βασικά είμαι μεταξύ αυτού και του Designjet 111 και προσπαθώ να καταλάβω εάν αξίζουν τελικά οι 42''.

 

Από ποιο κατάστημα τον πήρες;;;;;;;

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά τον πήρα απ'την msystems.gr

 

Πλέον όμως εκεί, έχει ανέβει πολύ η τιμή του (το πολύ ειναι υποκειμενικό βέβαια,σχεδόν 700ε για μένα ειναι πολλά).

Το εν λόγω προϊόν, ήταν/είναι σε προσφορά απο την επίσημη ΗΡ για άγνωστους λόγους.(ίσως ξεστοκάρισμα;).

Με λίγα λόγια,αν ψάξεις στο σκρουτζ, θα τον βρείς στην τιμή που το πήρα κι εγώ (κάτω απο 1600ε με φπα) στο mgmanager που απ'οτι ακούω είναι σοβαρό μαγαζί επίσης.

 

Στα τεκταινόμενα. Το πλότερ είναι ΑΡΙΣΤΟ, για τη δουλειά που το θέλω εγώ.Δηλαδή τοπογραφικά.

Κανένα πρόβλημα σε σύνθετα τοπογραφικά,με πυκνές ισοϋψείς,blocks, λεπτές,χοντρές γραμμές κτλ.

Ακόμη και αποσπάσματα χαρτών Υπ.Γ. ή ΓΥΣ απο σκαναρίσματα, τα τυπώνει πολύ ωραία και όλα αυτά στη ποιότητα draft για οικονομία.

Δηλαδή στη χειρότερη επιλογή ποιότητας, για την χρήση που το κάνω είναι άριστο.

Τώρα, λόγω ειδικότητας, δε νομίζω να ασχολείσαι με φωτορεαλισμους,3δ απεικονίσεις, κτλ ώστε να έχεις απαιτήσεις...

Οχι πως δε μπορεί να σε καλύψει το πλότερ, απλά διαβάζω πως είναι αντι-οικονομικό για τέτοια χρήση.

Στο θέμα 42" ή οχι.

 

Ημουν ακριβώς στην ίδια φάση με σένα. Εσύ ίσως ελέω ειδικότητας να μην πολυ-τυπώνεις Α0, αλλά πιστεύω πως για 600-700ε να πάς κατευθείαν στο 42"ρι αξίζει.

 

Διότι μόνο την ταλαιπωρία να γλυτώσεις, οταν θα το χρειαστείς φτάνει.

 

Γενικά είναι λίγο αργός, αλλά δεν με χαλάει,μιας και δε τυπώνω ολη μερα,κάθε μέρα...

Αργός λέγοντας, πως ενα Α0 (914Χ1150μμ) ας πουμε με τοπογραφικό/υπομνημα ενός Ο.Τ. με μπόλικη αποτύπωση κάνει να το τυπώσει 2-3 λεπτά αν θυμάμαι καλά απο την ώρα που θα του δώσεις εντολή.

 

Γενικά είμαι άνθρωπος που ψάχνει το value for money και πιστεύω αυτό το πλότερ, σε αυτή τη τιμή για "απλή" χρήση είναι μια χαρά.

 

Ο,τι άλλο θές, ρωτάς!

 

 

Υ.Γ. α, και άν τον "κλείσεις" παζάρεψε τα μεταφορικά γιατί έχει όγκο και είναι αγιογδύτες. Εγώ εφτασα σε σημείο να τον στείλω πίσω Αθήνα, γιατί νευριάζω όταν με πιάνουν ****κα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες...

 

Ηρθε η κάρτα δικτύου για το πλότερ.

 

Βλέπω τις ρυθμίσεις της, δηλαδή ΙΡ και DNS mask.

 

Bάζω ίδιο DNS στη κάρτα δικτύου του pc και μια καρφωτή άλλη ΙΡ. Ολα οκ. Γίνονται δίκτυο οι δυο κάρτες.

Καθώς πηγαίνω να εγκαταστήσω τον πλότερ μέσω δικτύου, τον βλέπει κανονικά,προχωρά την εγκατάσταση και μετά μου βγάζει σφάλμα.

 

Δοκιμασα 2-3 φορές,αλλά τζίφος. Καμμιά φαεινή ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάνω σε ρουτερ. Απευθείας στη κάρτα δικτύου της μητρικης.

 

Περί drivers έβαλα αυτούς που είχε στο σιντι. Θα δω αν υπάρχουν νέοι.

Link to comment
Share on other sites

ναι λογικά θέλει πάνω στο ρούτερ ή μία στις χίλιες να θέλει ανάστροφο καλώδιο utp (έχω να δω βέβαια κάρτα δικτύου που να μην μπορεί να κάνει εσωτερικά της την αναστροφή χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

οκ, αφήνω το USB,αφού και μ'αυτό δουλεύει ρολόϊ.

 

Οταν βάλουμε καμμια DSL της προκοπής με κάνα ρούτερ δώρο, θα το συνδέσω εκεί πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...προσπαθώ να καταλάβω εάν αξίζουν τελικά οι 42''.

 

Εξαρτάται από την πελατεία σου.

Όταν πήρα το δικό μου plotter (Α0, 36"), τα περισσότερα σχέδια που τύπωνα χωράγανε σε Α1 αλλά σε κάποιες περιπτώσεις χρειαζόμουν και Α0. Έτσι πήρα Α0 με προοπτική ότι θα παίρνω και μεγαλύτερες δουλειές.

 

Από τότε όμως μέχρι σήμερα πολλά αλλάξανε. Τώρα στο plotter έχω ρολό Α2 και σπανίως (για κανά βιομηχανικό) βάζω και Α1. Το Α0 δεν θυμάμαι πότε το χρησιμοποίησα τελευταία φορά.

 

Αν μου χρειαστεί ποτέ να τυπώσω σε μεγαλύτερο μέγεθος από 36" θα πεταχτώ στο φωτοτυπείο με το αρχείο σε στικάκι.

 

Φυσικά είμαι μηχανολόγος, δεν τυπώνω τοπογραφικά που κάποιες φορές χρειάζονται χαρτί >36".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.