Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία και βόθροι


Recommended Posts

  • 2 months later...

ρε παιδιά απαγορεύτηκαν οι προκατασκευασμένοι στεγανοί και πρέπει λέει υποχρεωτικά να καλουπώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιπτωσεις πολυ μικρων οικοπεδων (πχ 110τμ) στα οποια τηρώντας τις ελαχιστες αποστασεις (απο δρομο, οριο οικοπεδου, θεμελιωση κτλ) ΔΕΝ ειναι δυνατον ουτε κουβα να βαλλεις, οχι βοθρο, τι κανεις? Δεν οικοδομεις??

 

κάποιος μου είπε ότι αναφέρεται η περίπτωση σε νέο νόμο (το επιτρέπει), το έχει διαβάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε οικία κατασκευής με αδεια του 1950 κ βόθρο απορροφητικό που τηρεί τα όρια Απ όρια οικοπέδου κ γειτονικά κτίρια ,ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ειναι υποχρεωμένος να κατασκευάσει νέο βόθρο στεγανό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Απορία : Ξενοδοχειο με δικο του εστιατοριο, κοντα στη θαλασσα, τι απαιτήσεις έχει σε βόθρους?

Απο οτι ειδα υπαρχει ένας στεγανος και ενας λιποσυλλεκτης...

Link to comment
Share on other sites

βεβαια, δεν αναφερεις ποσο μεγαλο ειναι αυτο το ξενοδοχειο...

τεσπα...βλεπεις σε αυτο

 

ckiriako

Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 2.494 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Ηλ/γος Μηχ/κός & Μηχ/κός Υπ/στων
Offline

Δημοσίευση 26 Μάρτιος 2012 - 22:45

Εδω και λιγο καιρο για τα λυματα εφαρμοζεται η 145116/2.2.2011 ΚΥΑ / ΦΕΚ 354/Β/2011. Εχουν εκδοθει καμποσες εγκυκλιοι, και πιστευω σε κανα δυο χρονια πολεοδομιες και Δνση υγειας θα καταληξουν ποιος υπογραφει τι.
Εδω που ειμαι εγω αρχισαν να εφαρμοζουν αυτα απο τον περασμενο Οκτωβρη. Εχω 2 περιπτωσεις και αλλοι μηχανικοι μερικες υποθεσεις ακομα και στην πολεοδομια δεν ξερουν αν και πως θα βεβαιωνουν την καλη λειτουργια του αποχετευτικου του καθενα (απαιτειται απο τον ΕΟΤ για ξενοδοχεια) Απεραντο χαος...

Η περιπτωση σου εφοσον εισαι εκτος δικτυου ΔΕΥΑ προφανως σημαινει οτι θα εχεις ιδιωτικο συστημα επεξεργασιας.
Αν τηρουνται οι προυποθεσεις που αναφερονται στο αρθρο 5

Quote

1. Η τροφοδότηση ή εμπλουτισμός υπόγειου υδροφο−

ρέα με επεξεργασμένα υγρά απόβλητα επιτρέπεται, με

την επιφύλαξη του άρθρου 8, μόνο στις περιπτώσεις

όπου τα υπόγεια νερά δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του

άρθρου 7 του ΠΔ 51/2−3−2007 και εφόσον τηρούνται οι

απαιτήσεις της υπ. αριθ. 39626/2208/2009 ΚΥΑ.

καθως και ολα οσα αναφερονται πιο μετα δεν μπορει κανεις να σου απαγορεψει να διαθεσεις τα λυματα στο εδαφος.
Διαβασε το νομο, και ειδικα αυτο το αρθρο.

Αν διαβαζει το φορουμ αυτος που εγραψε τον νομο αυτο να του δωσω τα θερμα μου συγχαρητηρια. Επισης να του πω οτι ποτε δεν ειναι αργα για να κοψει τις ουσιες και να επανελθει στην φυσιολογικη ζωη.
Αυτα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Απο την ΥΔΟΜ μου ειχαν πει τοτε, οτι ο στεγανος δε θελει ελαχιστες πλαγιες αποστασεις.

Οποτε ειχα βαλλει στεγανο σε επαφη με το οριο του δρομου και 1μ (αν θυμαμαι καλα) απο το κτηριο.

 

Τι υποχρεωτικο ακαλυπτο εχεις?

Σε οικόπεδο 280 τ.μ. με δύο κάθετες με κτίσματα, η μία κάθετος με 83 τ.μ. οικόπεδο, θέλει να κάνει τουαλέτα στο υφιστάμενο. Οριακά παίρνει μία τουαλέτα αφού κολλήσει φυσικά στο όριο. Ο βόθρος μου είπαν από ΥΔΟΜ, αν κατάλαβα καλά, θέλει 1μ. και από το όριο και από τα θεμέλια. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μπορεί να κολλήσει και στα δύο? Ο ΝΟΚ λέει για τις πισίνες ότι μπορούν να κολλήσουν. Αν πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις γίνεται τουαλέτα χωρίς βόθρο? Φυσικά όχι. Θα μπορούσε να χρησιμοποιείσει το βόθρο της άλλης καθέτου? Φυσικά αναφέρομαι σε ΣΤΕΓΑΝΟ βόθρο.

Link to comment
Share on other sites

δλδ  σε αυτη την καθετη που εχει κτισθει σε "τμημα" οικοπεδου  83 τμ.  δεν προβλεπονταν τουαλεττα?

 

κατα τα λοιπα για να χτισει θα πρεπει να εχει υπολοιπο -και δικαιωμα- σδ...

 

για να χρησιμοποιησει τον βοθρο της αλλης καθετης,θα πρεπει να ειχε ορισθει κατα   την συσταση σαν "κοινοχρηστος"

 

δες τα συμβολαια

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Τελικα τι ισχυει για τους αποστασεις των βοθρων και με ποια νονοθεσία; Εχω μπερδευτει.

Ισχυει μονο ο κτιριδομικος: ΑΠΟΦ. 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59 Δ΄)
και με συνδιασμο με την Υγ.Διατ. ΕΙβ/221/65- ΦΕΚ-138/Β/24-2-65 ισχύουν τα παρακατω

Αποστασεις για απορροφητικό Βόθρο:

Υδραγωγεία: 30 μ.
Φρεάτια, Πηγές Νερού, Θάλασσα: 15 μ.
Θεμέλια κτιρίων: 2 μ.
Όρια γηπέδου: 2 μ. ( Εγγρ-29544/8-7-91 (ΔΟΚΚ))

Σηπτική δεξαμενή

Πηγή νερού: 15 μ.
Θεμέλια κτιρίων: 1 μ.
Όρια γηπέδου: 1 μ.
Απόσταση από δρόμο: 3 μ.

 

Ερωτηση 1.: Ισχυουν τα παραπανω σημερα 2016 ή κατι εχει αλλαξει;

Ερωτηση 2.: Μπορει να γινει σε οικισμο μονο απορροφητικος ή απαιτειται να γινει πρωτα σηπτικος και μετα απορροφητικος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση που από ότι είδα δεν έχει ειπωθεί.

Μπορούμε να κάνουμε σε ένα χώρο π.χ. ενοικαζόμενα, που δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης με δίκτυο, μόνο στεγανό βόθρο ώστε να τον αδειάζουμε κάθε εβδομάδα;

Το κτίριο θα είναι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.