Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία και βόθροι


Recommended Posts

jdamianos

Νομίζω πως όχι - τουλάχιστον κατά το μέρος που συζητούμε εδώ, δηλαδή τους βόθρους κατοικιών.

Ο Ν. 4042/12, άρθρο 59, παρ.2:

2. Η Αποφ-Ε1β/221/65   των Υπουργών Εσωτερικών και Υγιεινής "Περί διαθέσεως λυμάτων και βιομηχανικών αποβλήτων" και οι μεταγενέστερες υγειονομικές διατάξεις τροποποίησης της, καθόσον αφορά τα απόβλητα που περιλαμβάνονται στον Ευρωπαϊκό Κατάλογο Αποβλήτων (ΕΚΑ), που καταρτίστηκε με την απόφαση 2000/532/ΕΚ (ΕΕL 204/37/21-7-98), όπως έχει τροποποιηθεί με τις αποφάσεις 2001/118/ΕΚ (ΕΕL 47/1/16-2-01), 2001/119/ΕΚ (ΕΕL 47/32/16-2-01) και 2001/573/ΕΚ (ΕΕL 203/18/28-7-01) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, (ΦΕΚ-138/Β/65).

 

Αν δεις την 2000/532/ΕΚ αναφέρεται σε επικίνδυνα απόβλητα και όχι σε απόβλητα οικιακών συστημάτων

 

Από το λεξικό Μπαμπινιώτη για τη λέξη καθόσον δύο σημασίες:

1.σύμφωνα με..., στο μέτρο που

2.επειδή, καθώς

πιστεύω ότι ο Ν. 4042/12, την χρησιμοποιεί με την πρώτη σημασία, δηλαδή καταργείται η Αποφ-Ε1β/221/65 μόνο κατά το μέρος της που αναφέρεται στις περιπτώσεις που καλύπτονται πλέον με την Ευρ. Οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιπτωσεις πολυ μικρων οικοπεδων (πχ 110τμ) στα οποια τηρώντας τις ελαχιστες αποστασεις (απο δρομο, οριο οικοπεδου, θεμελιωση κτλ) ΔΕΝ ειναι δυνατον ουτε κουβα να βαλλεις, οχι βοθρο, τι κανεις? Δεν οικοδομεις??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γίνεται με τον Ν.4178/13 να ρυθμιστεί βόθρος που έχει κατασκευαστεί στα όρια του οικοπέδου με το δρόμο δηλ. στη ρυμοτομική γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

 -Ο βόθρος είναι  πάνω στο όριο με την περίφραξη που βλέπει σε δρόμο (δηλ. είναι σε επαφή με τη ΡΓ).

Γίνεται αυτή η αυθαιρεσία να ρυθμιστεί βάσει Ν.4178/13, με αναλυτικό;

Ίσως να είναι απορροφητικός χωρίς σηπτική δεξαμενη.

 

-Ο ιδιοκτήτης θέλει να εντάξει ΜΟΝΟ το βόθρο και όχι άλλες αυθαιρεσίες της μεζονέτας. Γίνεται κάτι τέτοιο;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά!!Έχω μία περίπτωση παλαιού οικήματος που ο βόθρος είναι κάτω από το πεζοδρόμιο.Το οικόπεδο μου είναι σε επαφή με το πεζοδρόμιο.Αυτό τον βόθρο τον έχουν κάνει με παλιά άδεια από αστυνομία και έχουν και χαρτί απο τη τότε κοινότητα που το επέτρεπε.Επειδή θα βγάλει άδεια αυτό το σπίτι θα μου ζητήσουν νέο βόθρο?Επειδή το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου χωρίς σύσταση θα χρειαστεί συναινεση για να μπορέσω να χτίσω μέσα στο οικόπεδο το βόθρο μου?

Link to comment
Share on other sites

 -Ο βόθρος είναι  πάνω στο όριο με την περίφραξη που βλέπει σε δρόμο (δηλ. είναι σε επαφή με τη ΡΓ).

Γίνεται αυτή η αυθαιρεσία να ρυθμιστεί βάσει Ν.4178/13, με αναλυτικό;

Ίσως να είναι απορροφητικός χωρίς σηπτική δεξαμενη.

 

-Ο ιδιοκτήτης θέλει να εντάξει ΜΟΝΟ το βόθρο και όχι άλλες αυθαιρεσίες της μεζονέτας. Γίνεται κάτι τέτοιο;

1. Ο βόθρος μπορεί να ενταχθεί ως κτιριοδομική παράβαση με αναλυτικό.

2. Όχι δε γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Έχω την εξής περίπτωση.Σε σπίτι που βγάζω μια άδεια στην επαρχία το σπίτι έχει ένα παλαιό βόθρο ο οποίος εκτίνεται εκτός ορίων του οικοπέδου μέχρι το όριο του πεζοδρομίου με τον δρόμο.Που μπορώ να βρω την νομοθεσία που ισχύει σήμερα για το τι γίνεται με τους υφιστάμενους παλαιούς βόθρους άμα δηλ.επιτρέπεται ή όχι να δηλώνω χρήση τους σε μια μελέτη καθώς και για τις προδιαγραφές κατασκευής?Ρωτάω γιατί δεν μπορώ με τπτ να συννενοηθώ με τον ιδιοκτήτη ο οποίος δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το βόθρο που έχει και πρέπει να φτιάξει καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.