Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Διάβασα κάπου εδώ μέσα ότι θα πρέπει όλες οι πληρωμές ακόμη και των ενεργειακών επιθεωρητών να γίνουν ηλεκτρονικά (είτε μέσω τραπέζης από ότι κατάλαβα είτε με POS;) και μάλιστα κάπου πιο πίσω έχει γραφτεί από κάποιον ότι θα πρέπει να γίνουν και την ίδια μέρα που θα εκδοθεί το ΠΕΑ. Ισχύει 100% αυτό; Το γράφει και κάπου στον οδηγό και αν ναι που;

 

 

Δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να πληρωθούν την ίδια ημέρα. Εξάλλου, μπορεί να κόψεις την ΑΠΥ την ημέρα που θα δεις την κατάθεση στον λογαριασμό σου.

 

ΑΠΥ έχω γράψει και σε προηγούμενα σχόλια πρέπει να κοπεί την ίδια ημέρα έκδοσης.

Το ΠΕΑ ολοκληρώνεται-εκδίδεται εκείνη τη μέρα.

Υπάρχει περίπτωση να κόψεις ΑΠΥ και να πληρωθείς αργότερα; Δύσκολα εγώ.

 

Φορολογικό είναι το θέμα της έκδοσης ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γνώμη μου , και πετάχτε την , μην εκδίδετε ενεργειακά πιστοποιητικά για το εξοικονομώ. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι επιλέξιμη η αμοιβή τους και να μην τα πληρωθείτε, ή άμα τα πληρωθείτε τα λεφτα να μην τα πάρει ο ωφελούμενος και να ζητα τα ρέστα . Μην βιαζόμαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πρέπει να κόψεις απόδειξη χωρίς να πληρωθείς? η απόδειξη αφορά την πληρωμή φορολογικά. Αν ο πελάτης δεν μπει στο εξοικονομώ ( μάλλον αν δεν βγει ) άντε βρες τον μετά.. Το μόνο θέμα είναι ότι θα έχεις δηλώσει Α.Α. έργου το νόμιμο ποσό για την έκδοση του πρώτου ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση ΠΕΑ ειναι ανεξαρτητη της ενταξης.

Ειναι προαπαιτουμενο το Δ και κατω.

Εκδοση ΠΕΑ = ΑΠΥ = πληρωμη

 

Γιατι να ζηταει τα ρεστα μετα συναδελφε; Χωρις ΠΕΑ δεν μπορει να κανει καν αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που εκδίδει ΠΕΑ χωρίς να έχει πληρωθεί; Προσωπικά, τους άγνωστους ή επίφοβους τους στέλνω Τράπεζα με την εντολή πληρωμής να καταθέσουν την αμοιβή γιατί αλλιώς δεν εκδίδεται το ΠΕΑ. Αν έχουν σκοπό να φεσωσουν ας φεσωσουν άλλον.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελλάδα που ζούμε, του κυνηγάμε με το τουφέκι. Εγώ προσωπικά έχω μετρήσει κάποια σπίτια μέχρι στιγμής , δεν έχω πάρει ευρώ. Εφόσον τελικά σύμφωνα με το Π.Ε.Α. ,ο ιδιοκτήτης μπορεί να ενταχθεί  και θέλει , τότε θα το καταχωρήσω στο buildincer σαν πρώτη επιθεώρηση του εξοικονομώ με τις νόμιμες αμοιβές και θα πληρωθώ σύμφωνα με αυτές. Αν όμως ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ενταχθεί υπάρχουν δύο επιλογές. Μία είναι να κόψεις τυπική απόδειξη και να την δηλώσεις το buildingcert παίρνοντας τα χρήματα μαύρα ( φυσικά όχι με τις νόμιμες αμοιβές , αλλά πιο φθηνά για τον πελάτη ) , η δεύτερη είναι να σου πει ότι αφού δεν εντάσσεται δεν το χρειάζεται καθόλου . Τι κάνεις λοιπόν στην δεύτερη περίπτωση?  

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γνώμη μου , και πετάχτε την , μην εκδίδετε ενεργειακά πιστοποιητικά για το εξοικονομώ. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι επιλέξιμη η αμοιβή τους και να μην τα πληρωθείτε, ή άμα τα πληρωθείτε τα λεφτα να μην τα πάρει ο ωφελούμενος και να ζητα τα ρέστα . Μην βιαζόμαστε!!!!

Πάντως άλλο εννοώ εδώ. Μπορεί τώρα να το πληρωθείτε , αλλά τελικά τα λεφτα ο πελάτης ακόμα και να ενταχθεί να μην τα πάρει ποτέ! και τότε σε ποιόν θα φωνάζει? Αντε να του πείς ότι σε είχε πρήξει και ήταν βιαστικός, για να ξεκινησει εργασίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μου έτυχε η εξης περιπτωση ιδιοκτησίας που θελει να ενταχθεί στο εξοικονομώ: κτίριο στο οποίο έχει εκδοθεί άδεια ως μονοκατοικία (μεζονέτα) με υπόγειο και έχουν κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για τους δύο ορόφους της μεζονέτας. Πώς το χειρίζομαι; Ως μονοκατοικία ή ως πολυκατοικια; Με τη σκάλα τι κάνω; την εντάσσω στα τετραγωνικά της θερμαινόμενης ζώνης ή όχι; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά λογο σύστασης είναι 2 ξεχωριστές κατοικίες. Εγώ θα τις δούλευα ξεχωριστά σαν διαμερίσματα. Όσον αφορά την σκάλα, ας μας πουν οι συνάδελφοι, εγώ δεν γνωρίζω, αν είναι νόμιμο να συμβαίνει αυτό σε δύο διαφορετικές ιδιοκτησίες η θεωρείται αυθαιρεσία.επισης τι γίνεται αν έχουν μια είσοδο κοινή ή εάν έχουν διαφορετική είσοδο οι 2 όροφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.