Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Νομίζω και οι δύο μπορούν να κάνουν αίτηση. Αρκεί να φαίνεται κύρια κατοικία κάποιου. Πώς προκύπτει ότι μπορεί μόνο ο επικαρπωτής gsarasf;

Εκτος απο το Ε9 κ Ε1, φαίνεται κ στην άδεια που θα ζητηθεί σε β φαση

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου την γν'ώμη σας για τον παρακάτω συλλογισμό μου, έχω μπερδευτει αρκετά:

Ένας πελάτης είναι ψιλός κύριος σε διαμέρισμα που χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία ο πατέρας του,ο οποιός πατέρας του είναι και ο επικαρπωτής. Ο ψιλός κύριος θέλει να βάλει το διαμέρισμα στο εξοικονομώ ΙΙ. Καταλαβαίνω, απο τον οδηγό εφαρμογής, ότι μπορεί. Βάζω το Ε1 του πατέρα (επικαρπωτη), που φαίνεται ότι το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία. Σωστά; Τα εισοδηματικά κριτήρια αφορούν, όμως, τον ψιλό κύριο, τον γιό, που κάνει την αίτηση, αυτός πρέπει να τα πληρεί. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο εννοούσα κ' εγώ.  Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά.

Μπορεί να κάνει αίτηση οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα κυριότητας στο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου την γν'ώμη σας για τον παρακάτω συλλογισμό μου, έχω μπερδευτει αρκετά:

Ένας πελάτης είναι ψιλός κύριος σε διαμέρισμα που χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία ο πατέρας του,ο οποιός πατέρας του είναι και ο επικαρπωτής. Ο ψιλός κύριος θέλει να βάλει το διαμέρισμα στο εξοικονομώ ΙΙ. Καταλαβαίνω, απο τον οδηγό εφαρμογής, ότι μπορεί. Βάζω το Ε1 του πατέρα (επικαρπωτη), που φαίνεται ότι το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία. Σωστά; Τα εισοδηματικά κριτήρια αφορούν, όμως, τον ψιλό κύριο, τον γιό, που κάνει την αίτηση, αυτός πρέπει να τα πληρεί. Σωστά;

 

Σωστά.

Επίσης, ο επικαρπωτής θα πρέπει να συναινέσει.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απο τον οδηγό:

 

Δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο φυσικά πρόσωπα που:

α. έχουν δικαίωμα κυριότητας (πλήρους ή ψιλής) ή επικαρπίας σε επιλέξιμη κατοικία.

Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής

 

Ειδικά για την περίπτωση πρόσφατης απόκτησης δικαιώματος πλήρους κυριότητας ή/και επικαρπίας επί του ακινήτου, ο αποκτών το εν λόγω δικαίωμα έχει τη δυνατότητα συμμετοχής στο Πρόγραμμα, με τους όρους και τις προϋποθέσεις που παρουσιάζονται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2.

 

 

Θεωρώ την αίτηση μπορεί να κάνει όποιος έχει δικαίωμα σε ακίνητο, εκτός αν αυτό ενοικιάζεται (οπότε έχει ΜΟΝΟ ο πλήρης κύριος ή ο επικαρπωτής, καθώς αυτοί έχουν το δικαίωμα είσπραξη των ενοικίων και όχι ο ψιλός κύριος) 

 

Το μόνο που δεν βρίσκω είναι τι γίνεται στην περίπτωση πρόσφατης απόκτησης ψιλής κυριότητας, καθώς δεν την αναφέρει στην παράγραφο 5.2

Link to comment
Share on other sites

Σωστό άρα μπορεί να κάνει και ο ψιλός κύριος αίτηση ναι. Ήταν προφανές αλλά χάθηκα στη μετάφραση και στον όγκο πληροφοριών.

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη σημαντικό. Διάβασα κάπου εδώ μέσα ότι θα πρέπει όλες οι πληρωμές ακόμη και των ενεργειακών επιθεωρητών να γίνουν ηλεκτρονικά (είτε μέσω τραπέζης από ότι κατάλαβα είτε με POS;) και μάλιστα κάπου πιο πίσω έχει γραφτεί από κάποιον ότι θα πρέπει να γίνουν και την ίδια μέρα που θα εκδοθεί το ΠΕΑ. Ισχύει 100% αυτό; Το γράφει και κάπου στον οδηγό και αν ναι που; 

 

Αν ισχύει είναι σημαντικό γιατί αποφεύγουμε έτσι την επίπονη συζήτηση/παζάρι κόψε μου κάτι ή να σου δώσω τα χρήματα στο τέλος μόλις μπουν κλπ... 

 

Μπορεί να σχολιάσει κάποιος επ αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 ΠΕΑ θα πληρωθούν μέσω τραπεζικού συστήματος από τον ωφελούμενο κ' θα του επιστραφεί το 100% του ποσού με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος.  Δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να πληρωθούν την ίδια ημέρα. Εξάλλου, μπορεί να κόψεις την ΑΠΥ την ημέρα που θα δεις την κατάθεση στον λογαριασμό σου.

Αντίθετα, ο σύμβουλος έργου θα κόψει παραστατικό επί πιστώσει κ' θα πληρωθεί από την τράπεζα (όχι από τον ωφελούμενο) με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ για το συμβουλο έργου ναι όπως και στο πρώτο εξοικονομώ. 

Και όταν λέμε μέσω τραπεζικού συστήματος εννοούμε μέσω κατάθεσης σε τράπεζα και στο POS;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.