Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μαλλον σου εστειλε προσφορα για πορτα με πλαισιο αλουμινιου 2 <u <3.2 μαζι με εξωφυλλα η ρολα.

350€/m2 ειναι με U<2 (οχι ιδιαιτερα δυσκολο αλλα...)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σου εστειλε προσφορα για πορτα με πλαισιο αλουμινιου 2 <u <3.2 μαζι με εξωφυλλα η ρολα.

350€/m2 ειναι με U<2 (οχι ιδιαιτερα δυσκολο αλλα...)

Δεν ξέρω τι να κάνω με τις προσφορές για τα αλουμίνια.. δεν υπολογίζουν το κουτί από τα ρολά ακόμα. Σκέφτομαι να βάλω τα μέγιστα επιτρεπόμενα και στο 2ο ΠΕΑ να βάλω τιμες από τα πιστοποιητικά. Ελπίζω μέχρι τότε να έχουν ενημερώσει τα προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όσους ακόμα ξενυχτάνε...

 

Περίπτωση:  ένα διώροφο κτήριο με κατάστημα στο ισόγειο και 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα στον Α όροφο που ανήκουν 100% (πλήρη κυριότητα) στο ίδιο άτομο. 

Πολυκατοικία δεν θεωρείται; Γίνεται να κάνει εξοικονομώ ο ίδιος και για τα 2 σαν πολυκατοικία;

 

Με συγχωρείτε παιδιά αλλά με παίρνουν και μου λένε οτι ακούνε στην τηλεόραση και έχω ξεχάσει και αυτά που ήξερα!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυκατοικία θεωρείται και μπορεί να μπει στο πρόγραμμα σαν πολυκατοικία.(ένα ΠΕΑ και για τα 2 διαμερίσματα)

Link to comment
Share on other sites

Δυόροφο κτίριο με μία οριζόντια ιδιοκτησία σε κάθε όροφο.Στό Ισόγειο 100% Υ.Κ απο τον Χ, και επικαρπια από τον Ψ. Στον όροφο, 100% Υ.Κ απο τον Χ και επικαρπία 50% από τον Ψ και 50% από τον Ζ.

 

1. Στο πρόγραμμα μπαίνει μόνο αυτός με την Υ.Κ?Χρειάζεται και την συνένεση των επικαρπωτών? (σχετικά με τον όροφο).

2. Ο επικαρπωτής μπορεί να μπεί στο πρόγραμμα για το ισόγειο?

3. Ο έχων την Υ.Κ μπορεί να μπει για όλο το κτίριο σαν πολυκατοικία αλλά με μέγιστο τα 25000?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για το μήνυμα #645

 

Σε αυτή την περίπτωση με το θέμα της κύριας κατοικίας, τί γίνεται; Ένα από τα δύο θα έχει ως κύρια ο ιδιοκτήτης. Το άλλο πώς μπαίνει στο πρόγραμμα;

Edited by L-Nikos
Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τη λογική σου, οπότε θα πρέπει να γίνει αλλαγή σε Ε9 και Ε3. Τι κόστος έχουν αυτές οι αλλαγές? Θα πρέπει να αλλάξει και στη ΔΕΗ και με τι κόστος?

 

 

Για τα ΠΕΑ σαν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες (για τις κατοικίες) έχω

 

Περίπτωση Α πάει σαν μονοκατοικία και τμήμα κτιρίου? Οπότε δηλώνω 88τ.μ. και τις τοιχοποιίες σε επαφή με το κλιμακοστάσιο (ΜΘΧ)? ΝΑΙ

 

 

Περίπτωση Β πάει σαν μονοκατοικία και τμήμα κτιρίου? Οπότε δηλώνω 88τ.μ. συν 12τ.μ. κλιμακοστάσιο ως ΜΘΧ ή κανονικά στη θερμική ζώνη της κατοικίας? Απο τη στιγμή που είναι τμήμα κτιρίου μπορώ να δηλώσω ΜΘΧ γιατί υπάρχει ο απλοποιητικός υπολογισμός U/2 και στη 4Μ π.χ. οταν δηλώνεις τμήμα κτιρίου δεν δέχεται ΜΘΧ

ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟς ΑΠΟ 10% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΡΜΙΚΗ ΖΩΝΗ.

 

 

Περίπτωση Γ πάει σαν διαμέρισμα και τμήμα κτιρίου. Οπότε δηλώνω 88τ.μ. και τις τοιχοποιίες σε επαφή με το κλιμακοστάσιο (ΜΘΧ) ΝΑΙ

 

 

Περίπτωση Δ πάει σαν διαμέρισμα και τμήμα κτιρίου? Οπότε ομοίως με τη περίπτωση Β δηλώνω 88τ.μ. συν 12τ.μ. κλιμακοστάσιο ως ΜΘΧ ή κανονικά στη θερμική ζώνη της κατοικίας? Και ομοίως απο τη στιγμή που είναι τμήμα κτιρίου μπορώ να δηλώσω ΜΘΧ γιατί υπάρχει ο απλοποιητικός υπολογισμός U/2 και στη 4Μ π.χ. οταν δηλώνεις τμήμα κτιρίου δεν δέχεται ΜΘΧ

ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ

 

 

 

Δυστυχώς οι απορίες πάρα πολλές, όλες οι ευθύνες στους μηχανικούς και όλα αυτά για 200ευρώ και απ' ότι μαθαίνω κάποιοι μηχανικοί κάνουν και εκπτώσεις στα 200ερώ

 

Και φυσικά το ΕΤΕΑΝ και το ΤΕΕ καμιά βοήθεια

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πολλά και έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα της επικαρπίας και της κυριότητας. Σε διαμέρισμα στο οποίο έχει γίνει γονική παροχή, μπορεί να κάνει αίτηση ο έχων την ψιλή κυριότητα (τέκνο) ή ο επικαρπωτής (γονείς) ή και οι δυο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.