Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Ανοίξε η σελίδα στο σαιτ. Απλα δεν λειτουργεί τπτ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://exoikonomisi.ypen.gr/welcome

 

έπεσε ήδη από ότι βλέπω...

αρχικά είχε 3 σελίδες: welcome, το πρόγραμμα, ένταξη στο πρόγραμμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άλλο εννοώ εδώ. Μπορεί τώρα να το πληρωθείτε , αλλά τελικά τα λεφτα ο πελάτης ακόμα και να ενταχθεί να μην τα πάρει ποτέ! και τότε σε ποιόν θα φωνάζει? Αντε να του πείς ότι σε είχε πρήξει και ήταν βιαστικός, για να ξεκινησει εργασίες

Το ΠΕΑ ειναι αναγκαστικο για να κανει αιτηση. Αυτο θα του πεις. Δεν του το καλυπτει ντε και καλα.

Αν εγκριθει το καλυπτει σε καθε περιπτωση πρεπει να το χει. Μπορει να πουλησει η να νοικιασει στη δεκαετια. Ισχυει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εγκριθεί και να μην του το καλύπτει?? 

 

Δεν νομίζω οτι έχει γίνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν και θέλω να πιστεύω οτι ούτε τώρα θα γίνει.. Αν ακολουθήσεις τον οδηγό και κάνει ηλεκτρονική πληρωμή θα τον καλύπτει... Προσωπικά πιστεύω οτι θα τον καλύπτει και χωρίς ηλεκτρονική πληρωμή, μόνο με την ΑΠΥ, αλλά εννοείτε δεν θα το ρισκάρω για κανένα πελάτη να πάρω μετρητά..

Ούτως η άλλως η ΑΠΥ θα κοπεί και το πεα ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθεί.. 

Τώρα, αν κάποιος δεν θέλει να πληρωθεί ή θέλει να περιμένει αν ο πελάτης του θα εγκριθεί, τότε πέρνει ένα τεράστιο ρίσκο να μην πάρει ποτέ λεφτά για την ΔΟΥΛΕΙΑ που έχει κάνει και για την απόδειξη που ΠΡΕΠΕΙ να κόψει (δηλ να βάλει και απο την τσεπη του περιπου 100 ευρώ φόρο + φπα)

 

Α.. ξέχασα να αναφέρω στην πολύ πιθανή περίπτωση που ο πελάτης δεν θα εγκριθεί, δεν πληρώνεται ο μηχανικός ούτε για την δουλειά του σαν σύμβουλος έργου (έαν βέβαια κάνει αυτό την χαρτουρα και την αιτηση...)  Δηλαδή κανονικά δεν θα έπρεπε να συζητάμε για την μην πληρωμή του ΠΕΑ, αλλα για την μη προκαταβολική πληρωμή ώς συμβούλου έργου..........

Edited by fkaminio3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν στην κατηγορία Σύστημα λέβητα βιομάζας - πελλέτας ξύλου μπορεί να ενταχθεί και σόμπα πέλλετ με εναλλάκτη ο όποιος θα τροφοδοτεί σώματα καλοριφέρ?

Link to comment
Share on other sites

@giannis88 είναι δύσκολο. Τι απόδοση έχει; Θεωρείται σύστημα λέβητα - καυστήρα; Αν είναι σόμπα - ξυλόσομπα ΟΧΙ ξεκάθαρα. Δεν αναφέρει τέτοια συστήματα απ' όσο έχω δει.

@Ρανια Δεν είναι απόλυτο εάν θεωρείται τέτοιο σύστημα. Εξηγώ. Υπάρχει θάλαμος καύσης δηλαδή και καυστήρας. Όμως πιο πολύ σε ενεργειακό τζάκι (κλειστού τύπου) μου κάνει αυτό που λέει με δοχείο, τερματικές σώματα και δίκτυο θερμού μέσου με νερό. Πρακτικά ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς θα εφαρμόζαμε.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.